Atlas grzybów, wydanie dziewiąte

Hans E. Laux
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Atlas grzybów, wydanie dziewiąte
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Gdy późnym latem w ściółce między drzewami pokazują się pierwsze grzyby, rozpoczyna się najlepszy czas dla grzybiarzy. Jednak nie wszyscy wiedzą, gdzie można znaleźć borowika, maślaka czy podgrzybka. Czy nasze ulubione grzyby rosną w lasach liściastych czy iglastych? Jak nazywają się smaczne grzyby jadalne, które można spotkać na łące?



Dzięki atlasowi grzybów:


• poznasz gatunki grzybów jadalnych i trujących,


• dowiesz się się, gdzie najłatwiej znaleźć poszczególne gatunki,


• nauczysz się szybko rozpoznawać, które okazy są jadalne, a które trujące.



Informacje dotyczące poszczególnych gatunków zaprezentowano w przejrzysty i przystępny sposób. Szczegółowe opisy wzbogacono pięknymi, kolorowymi zdjęciami grzybów w ich naturalnym środowisku.
Data wydania: 2024-07-24
ISBN: 978-83-8151-865-9, 9788381518659
Wydawnictwo: RM
Stron: 176
dodana przez: maciejek7
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Grzybobranie czas zacząć.

3.08.2024

Wielokrotnie już wspominałam, że bardzo lubię wszelkiego rodzaju atlasy, i nie tylko te zawierające mapy... A że na dodatek bardzo lubię las i zbieranie grzybów, tym chętniej zabrałam się za czytanie "Atlasu grzybów" autorstwa Hansa E. Laux. To już dziewiąte wydanie tej książki, więc już samo to może świadczyć o jej popularności a także o tym, że ... Recenzja książki Atlas grzybów, wydanie dziewiąte

@maciejek7@maciejek7 × 31

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@maciejek7
2024-08-02
8 /10
Przeczytane Posiadam konkurs fauna, flora

Myślę, że może już czas zacząć przegląd poradników dla zbieraczy grzybów. Atutem atlasu pana Lauxa jest jego kieszonkowa forma, ale także ładne kolorowe zdjęcia, oraz przejrzysty opis wielu gatunków grzybów. Gdy tylko spadnie deszcz to biorę koszyczek i daję nura w las.

× 16 | link |

Cytaty z książki

Wiele gatunków grzybów można znaleźć w najróżniejszych siedliskach, również poza lasem, np.: na łąkach, pastwiskach, na poboczach dróg lub ma placach. Niejednokrotnie grzyby rosną w parkach, na cmentarzach, w ogrodach, a nawet na regularnie koszonych przydomowych trawnikach.
Ponieważ grzyby nie posiadają chlorofilu, który rośliny wykorzystują do produkowania substancji odżywczych, muszą przyjmować produkty potrzebne do wzrostu i rozwoju w formie "gotowej do spożycia".
Wiele grzybów występuje jedynie w określonych typach lasów. I tak np. maślak żółty lub mleczaj rydz występują przede wszystkim w lasach iglastych, natomiast koźlarz babka, pieprznik jadalny lub krążkówka żyłkowana rosną praktycznie wyłącznie w lasach liściastych.
Przed wyruszeniem na grzybobranie chciałbym udzielić wszystkim jeszcze jednej rady: zbierajcie tylko te grzyby, które dobrze znacie. Jeśli znajdziecie gatunki, których rozpoznanie sprawia wam trudność, zasięgnijcie porady specjalisty.
Gdy w lesie liściastym i liściasto-iglastym na drzewach pojawiają się pierwsze pączki, z poszycia wysuwają się delikatne fiołki i zawilce, doświadczeni grzybiarze mogą już zacząć sprawdzać, czy na ich ulubionych miejscach widać pierwsze oznaki "grzybowego" życia - smardze jadalne i stożkowe, "trufle" naszych rodzimych lasów.
Dodaj cytat