Auschwitz bez cenzury i bez legend

Jerzy Ptakowski
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 9 ocen kanapowiczów
Auschwitz bez cenzury i bez legend
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 9 ocen kanapowiczów

Opis

Wspomnienia więźnia KL Auschwitz, który przesiedział w obozie prawie cały czas jego istnienia. Wspomnienia niezwykłe, bo ukazujące działanie obozu i jego organizacje podziemne w nieco innym świetle.

Jerzy Ptakowski omawia zdarzenia z historii Auschwitz na podstawie własnej pamięci i innych źródeł. Mierzy się z utartymi mitami narosłymi wokół tematyki obozowej wskutek oddziaływania wieloletniej propagandy, doraźnych interesów czy też tarć pomiędzy rozmaitymi frakcjami o rozbieżnych interesach politycznych.
Opowiada o bohaterach: o Witoldzie i Janie Pileckich, o. Maksymilianie Kolbem i Janie Mosdorfie. Charakteryzuje organizacje tworzące obozowy ruch oporu i stosunki panujące pomiędzy różnymi narodowościami. Wskazuje, jak wiele ze zbrodni pozostało po wojnie nierozliczonych. Punktuje zdarzenia, które legły u podstaw współczesnych poglądów o tym, ze „nie tylko Niemcy ponoszą odpowiedzialność” i że „w Auschwitz mordowali także Polacy”.

Ptakowski trafił do Auschwitz w 1941 roku i opuścił go wraz z likwidacją obozu. Jako członek wysokich władz Stronnictwa Narodowego uwypukla zdecydowanie działalność i bytność narodowców – czy to z SN, czy odłamów ONR – w Auschwitz. Sam również parał się tam konspiracją, uczestnicząc we władzach podziemnych, obozowych struktur.
Spisując wspomnienia, poczuwał się do pełnienia misji. Jak sam zaznacza, chciał uzupełnić istniejącą literaturę i nadrobić występujące w niej luki. Eksponując dokonania narodowców, nie jest jednak stronniczy. Podkreśla, że w dramatycznych warunkach obozowych nad partykularyzmami przeważało po wielokroć poczucie narodowej solidarności i wspólnoty bądź też zwyczajne zrozumienie dla ludzkiej niedoli. Pragnienie pokonania wspólnego wroga przełamywało lody i skłaniało do współpracy najzagorzalszych przedwojennych politycznych oponentów.

Taki obraz zdecydowanie odróżnia książkę Ptakowskiego od podobnej literatury obozowej. Spojrzenie przez pryzmat ugrupowań narodowych czyni zeń wręcz unikat. Dość powszechnie bowiem o narodowcach w Auschwitz napomyka się mało, niechętnie. To temat jakby pomijany, o którym mówić dziś wręcz „nie wypada”.



Data wydania: 2024-06-04
ISBN: 978-83-68135-21-3, 9788368135213
Wydawnictwo: Replika
Kategoria: Wspomnienia
Stron: 330
dodana przez: Vernau
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Jerzy Ptakowski
Urodzony w 1913 roku w Polsce
Jerzy Ptakowski był jednym z liderów i członkiem władz Stronnictwa Narodowego oraz więźniem politycznym niemieckich obozów koncentracyjnych Auschwitz i Dachau. Po II wojnie światowej, w latach 1945–1947, pełnił funkcję Specjalnego Delegata Ministers...

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Niezwykłe wspomnienia z Auschwitz

28.08.2020

JERZY PTAKOWSKI (1913–1983) był jednym z liderów i członkiem władz Stronnictwa Narodowego oraz więźniem politycznym niemieckich obozów koncentracyjnych Auschwitz i Dachau. Po II wojnie światowej, w latach 1945–1947, pełnił funkcję Specjalnego Delegata Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Rządu RP Na Uchodźctwie ds. Problemów Ludności Polskiej w Ameryka... Recenzja książki Auschwitz bez cenzury i bez legend

@Ewelina229@Ewelina229 × 13

Za póżno...

27.02.2023

Na przestrzeni lat wokół Auschwitz narosło wiele mitów, legend czy innych mało prawdopodobnych historii. Dzieje się tak z dwóch powodów. Po pierwsze każdy z osadzonych, mimo że był w tym samym miejscu, mógł doświadczyć innych przeżyć. O ile głód, zaraza czy nazwiska esesmanów utkwiły głęboko w pamięci, tak numery więźniów, twarze kolegów z pryczy ... Recenzja książki Auschwitz bez cenzury i bez legend

Auschwitz bez cenzury i bez legend

31.08.2020

Czasami przychodzi taki moment, kiedy muszę sięgnąć po lekturę, która zapewne sprawi mi dużo bólu, ale chcę znać historię mojego kraju i świata w tym okrutnym czasie. Do tej pory najczęściej czytałam książki, które w mniejszym lub większym stopniu bazowały na faktach, a w zasadzie tworzyły fikcję literacką. Tym razem wszystko jest prawdziwe. Au... Recenzja książki Auschwitz bez cenzury i bez legend

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@moj.swiatksiazek
@moj.swiatksiazek
2020-08-22
8 /10

To niezwykła książka o niezwykłym człowieku.Autor książki był jednym z więźniów obozów koncentracyjnych Auschwitz i Dachau. Jako jeden z niewielu był w nich przez prawie cały okres jego istnienia. To niesamowita lektura, która z pewnością wywołała wiele bólu i przykrych wspomnień, ale autor chcąc się podzielić z nami dokładnym przebiegiem wszelakich wydarzeń z pewnością uzyskał choć w małym stopniu "spokój ducha". Ta książka jest idealną pozycją dla miłośników historii, jestem przekonana, że zaspokoi ona ich ciekawość, a wręcz przeciwnie będą przerażeni dobitną ilością informacji i punktem widzenia jaki przedstawia autor.

Ta książka, jak sam tytuł wskazuje, jest naprawdę bez cenzury i bez legend. Ja czułam się przytłoczona i przerażona ogromną ilością informacji i opisami, jakie zosstały w tej książce zamieszczone.

Zdecydowanie polecam tę książkę. Myślę, że każdy powinien mieć ją na swojej półce nie zważając na to, czy jest miłośnikiem historii, czy też nie.

× 1 | link |
@Smallbookworld
@Smallbookworld
2020-11-22
8 /10
Przeczytane
@walczakmonis
2020-10-16
2 /10
Przeczytane
@bettypietras
2020-10-11
7 /10
Przeczytane
OL
@olacom1_2
2020-10-07
9 /10
Przeczytane
@etiudyliterackie
2020-08-31
8 /10
Przeczytane
@Skazananaksiazki
@Skazananaksiazki
2020-08-20
7 /10
Przeczytane Wydawnictwo Replika
@Ewelina229
@Ewelina229
2020-08-28
8 /10
Przeczytane Egzemplarz recenzencki Posiadam
@Zaczytane_koty
2023-02-25
6 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Auschwitz bez cenzury i bez legend. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl