Autochtoni polscy, niemieccy, czy... od nacjonalizmu do komunizmu (1945-1949)

Grzegorz Strauchold
Autochtoni polscy, niemieccy, czy... od nacjonalizmu do komunizmu (1945-1949)
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Książka poświęcona jest próbom realizowania przez władze państwowe na ziemiach zachodnich i północnych polityki asymilacji ludności rodzimej pochodzenia polskiego poprzez tzw. weryfikację narodowościową i repolonizację. Wskazuje przyczyny, dla których założone cele polityczne nie zostały zrealizowane, co w konsekwencji oznaczało klęskę koncepcji powiązania tzw. autochtonów polskich z państwem i narodowością polską. Opowiadając o podejmowanych do końca lat czterdziestych wysiłkach integracyjnych, pozycja ta wskazuje na znamienną ewolucję metod stosowanych i stymulowanych przez państwo dla skutecznej repolonizacji i ostatecznego wyeliminowania niebezpieczeństwa niemieckiej irredenty. W latach 1944-1946 prezentowane poglądy i podejmowane działania były zbliżone do poglądów przedwojennej narodowej demokracji, głównego animatora ówczesnej polskiej myśli zachodniej. Natomiast od 1947 r. coraz wyraźniej zaznaczał się element ideologiczny wskazujący na odchodzenia kierownictwa państwa od metod nacjonalistycznych ku internacjonalistycznym (co prawda tylko w stosunku do komunistów niemieckich) oraz na zarzucenie tolerowania pluralizacji społeczeństwa polskiego na rzecz jedynowładztwa partii komunistycznej.
ISBN: 978-83-7174-724-3, 9788371747243
Wydawnictwo: Adam Marszałek

Autor

Grzegorz Strauchold Grzegorz Strauchold Polski historyk, specjalizujący się w geografii historycznej, historii myśli politycznej, historii najnowszej, historii ziem odzyskanych po 1945 roku oraz regionalistyce; nauczyciel akademicki związany z Uniwersytetem Wrocławskim

Pozostałe książki:

Myśl zachodnia i jej realizacja w Polsce Ludowej w latach 1945 „Jabłka zaś ziemne, a po teraźniejszemu kartofle”.
Wszystkie książki Grzegorz Strauchold

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Autochtoni polscy, niemieccy, czy... od nacjonalizmu do komunizmu (1945-1949)? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Autochtoni polscy, niemieccy, czy... od nacjonalizmu do komunizmu (1945-1949). czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl