Badania i zastosowanie związków krzemoorganicznych w konserwacji zabytków kamiennych

Jadwiga W. Łukaszewicz
Badania i zastosowanie związków krzemoorganicznych w konserwacji zabytków kamiennych
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Ze wstępu (...)Destrukcja materiałów budowlanych przyczynia się do zniszczenia konstrukcji budowli. W przeszłości na stan zachowania zabytków architektonicznych miały wpływ również liczne wojny oraz kataklizmy naturalne, po których budowle odbudowywano, często z niewielu zachowanych fragmentów. W krajach Dalekiego Wschodu, m.in. w Japonii, do dziś podstawowym sposobem konserwacji zniszczonych obiektów, głównie drewnianych, jest ich rekonstrukcja z nowego materiału lub wymiana zniszczonych fragmentów. Również w Polsce odbudowano po II wojnie światowej zespoły zabytkowe, m.in. Starego Miasta, Zamku Królewskiego w Warszawie, Starego Miasta w Gdańsku czy Wrocławiu. Od czasów starożytnych doceniano wartość budowli i dzieła sztuki, świadczą o tym zapiski w kronikach oraz same dzieła, które przetrwały do dziś. Pomimo że już w I wieku n.e. Rzymianie sformułowali pierwsze państwowe dekrety na rzecz ochrony zabytków, działania w zakresie konserwacji były chaotyczne i prawdopodobnie sprowadzały się do uzupełnień w stylu zabytku. Na przestrzeni wieków, zgodnie z panującą w danym okresie modą zabytki wielokrotnie przebudowywano(...) (...)Wyraźnie zaznacza się brak opracowań łączących dobrą znajomość mechanizmu syntezy, właściwości związków krzemoorganicznych z przebiegiem tych procesów w kamieniu, jak również zmian, jakie zachodzą w kamieniu w wyniku wzajemnego oddziaływania związków krzemoorganicznych i minerałów skałotwórczych oraz starzenia impregnowanych kamieni w sztucznych warunkach laboratoryjnych i w warunkach naturalnych. Celem niniejszej pracy było przeprowadzenie badań nad wzmacnianiem, hydrofobizacją, uzupełnianiem ubytków w zabytkach kamiennych i ich patynowaniem z zastosowaniem preparatów krzemoorganicznych oraz określenie wpływu ich budowy na efektywność przeprowadzonych zabiegów konserwatorskich. Dążeniem autorki było, aby wyniki tych badań mogły przyczynić się do skuteczniejszego stosowania preparatów krzemoorganicznych w praktyce konserwatorskiej. W rozdziałach I i II omówiono budowę i właściwości związków nieorganicznych, a w rozdziałach III i IV związków organicznych krzemu, które znajdują zastosowanie w konserwacji zabytków kamiennych. Pozostałe rozdziały obejmują badania autorki nad możliwością zastosowania związków organicznych krzemu w konserwacji zabytków kamiennych. Każdy z rozdziałów poprzedzony jest przeglądem literatury. W rozdziale XII opisano stan zachowania zabytków konserwowanych w przeszłości z zastosowaniem preparatów krzemoorganicznych, zwracając szczególną uwagę na strukturę żywic, podlegających niszczeniu w warunkach naturalnych, w porach kamieni(...)
Data wydania: 2002
ISBN: 978-83-231-1445-1, 9788323114451
Wydawnictwo: Uniwersytetu Mikołaja Kopernika

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Badania i zastosowanie związków krzemoorganicznych w konserwacji zabytków kamiennych? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Badania i zastosowanie związków krzemoorganicznych w konserwacji zabytków kamiennych. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl