Beksiński. Wizje życia i śmierci

Dorota Szomko-Osękowska
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Beksiński. Wizje życia i śmierci
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Zdzisław Beksiński był twórcą, który całe swoje życie podporządkował pracy artystycznej, nie ograniczając się przy tym wyłącznie do sztuk plastycznych. Sztuka była jego „formą egzystencji”. Książka stanowi propozycję odmiennego, od dotychczasowych, spojrzenia na tę, przenikniętą trwogą istnienia, twórczość. W obsesyjny sposób krąży ona wokół kwestii zajmujących egzystencjalistów XX wieku – lęku, rozpaczy, śmierci, przemijania, poszukiwania sensu istnienia. To próba ujęcia w perspektywie filozofii egzystencjalnej bogatego dorobku plastycznego Zdzisława Beksińskiego – artysty, którego twórczość stanowi interesujące zjawisko w przestrzeni polskiej sztuki współczesnej. Niewątpliwie jest to sztuka autonomiczna, która – pomimo nieustannych przekształceń i przemian formalnych – w warstwie treściowej pozostaje jednorodna i spójna. Od początku do końca będąc głęboko tożsamą z autorem, emanując specyficzną atmosferą i nastrojem, nieustannie mówi o tym, co najgłębiej ukryte – samotności, cierpieniu, lęku przed śmiercią jednostki uwikłanej w dramatyczną sytuację ludzkiej egzystencji.
Data wydania: 2021-09-09
ISBN: 978-83-7576-578-6, 9788375765786
Wydawnictwo: BOSZ
Stron: 176
dodana przez: ReginaCatta

Autor

Dorota Szomko-Osękowska Dorota Szomko-Osękowska Dorota Szomko-Osękowska – historyk sztuki z Muzeum Historycznego w Sanoku.

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Ludzie cienia

{} WYBÓR REDAKCJI
21.09.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

To było rano, podwieszane radio grało na cały regulator, jak to w moim domu rodzinnym czyni po dziś dzień, a ja robiłam sobie kanapki do szkoły, kiedy w wiadomościach podali informację o śmierci Beksińskiego. Wtedy, u progu gimnazjum, miałam raczej mętne pojęcie o tym, kim był ten człowiek poza tym, że już udało mi się zobaczyć kilka obrazów, któr... {} Recenzja książki Beksiński. Wizje życia i śmierci

@Chassefierre@Chassefierre {}× 27

Moja opinia o książce

Opinie

@czytadlo.pisadlo
2021-09-08

Zapowiada się ciekawie.

{} | link |
@Chassefierre
2021-09-21
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Beksiński. Wizje życia i śmierci. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
  • O nas
  • Kontakt
  • Pomoc
  • Polityka prywatności
  • Regulamin
  • © 2021 nakanapie.pl
    Zrobione z {} na Pradze Południe