Białoczarny

Paul Beatty
7.5 /10
Ocena 7.5 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów
Białoczarny
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.5 /10
Ocena 7.5 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów

Opis

Poruszająca, sprawna satyra na kwestie rasowe, a także opowieść o dorastającym Gunnarze Kaufmanie, współczesnym Afroamerykaninie, który nie jest ani trochę typowy. Literacka i uliczna, osobista i wszechstronna, wielokulturowa i wielopokoleniowa, żywiołowa, wciągająca i aktualna epopeja.

Pewnego dnia Gunnar dobitnie i bezpardonowo oznajmia, że nie jest siódmym synem siódmego syna siódmego syna. Co prawda chciałby nim być, ale do tego statusu brakuje mu sześciu braci i trzech wujków, a los, nie dając mu ich, odarł go bezlitośnie z mitologicznego dziedzictwa. I tak właśnie, w sposób niezapomniany, zaczyna się wyboista droga, którą Gunnar wyprawia się w wiek męski.
Data wydania: 2018-11-14
ISBN: 978-83-8110-523-1, 9788381105231
Wydawnictwo: Sonia Draga
Stron: 304
dodana przez: herbatazimbirem

Autor

Paul Beatty Paul Beatty
Urodzony 9 czerwca 1962 roku w USA
amerykański autor, profesor nadzwyczajny w dziedzinie pisania na Uniwersytecie Columbia. Urodził się w 1962 roku i wychował w zachodniej części Los Angeles. Studiował psychologię na Uniwersytecie Bostońskim oraz kreatywne pisanie na Brooklyn College...

Pozostałe książki:

Slumberland Sprzedawczyk
Wszystkie książki Paul Beatty

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Białoczarny nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@janusz.szewczyk
2021-11-21
7 /10
Przeczytane Posiadam 2019 Spoza kręgu zainteresowania

Być może popełniłem błąd rozpoczynając znajomość z twórczością P. Beatty'ego od "Białoczarnego" zamiast od jego najbardziej znanej powieści, czyli "Sprzedawczyka", gdyż większość opinii jakie czytałem stwierdza, że "Białoczarny" jest powieści słabszą. Nie mogę robić porównań, ale "Białoczarny" bywa chwilami lekturą męczącą. Bynajmniej nie z powodu poruszanej tematyki, która koncentruje się na wiecznie żywych i podsycanych bolesną historią konfliktach rasowych w USA. Powieść jest tak mocno osadzona w amerykańskiej rzeczywistości, że zrozumienie wszystkich opisów, znaczeń i odniesień do postaci i wydarzeń z amerykańskiej historii, zarówno tych występujących na pierwszym planie jak i tych pośrednio przemyconych w tekście, jest możliwe jedynie dla czytelników znających doskonale kontekst kulturowy. Najlepiej Amerykanów. Zamiast więc leniwie cieszyć się głównym wątkiem fabuły, czyli historią życia Gunnara Kaufmana, zmuszony byłem nieustannie testować granice własnej ignorancji i poszukiwać dodatkowych informacji o postaciach i wydarzeniach opisywanych czy też jedynie wspomnianych przez Beatty'ego. Nie ułatwiało to czytania. Drugim męczącym elementem książki były dla mnie fragmenty poświęcone roli koszykówki w życiu głównego bohatera. Nic nie poradzę, że wsady i rzuty za trzy punkty zupełnie mnie nie ciekawiły. Sama historia jest jednak interesująca nie tylko dlatego, że w bezpośredni, brutalny, czasami wulgarny lub karykaturalny, lecz zawsze celny sposób pokazuje wszystkie wydarze...

| link |
@Beata_
2019-11-03
8 /10
Przeczytane Posiadam E-booki

Cytaty z książki

O nie! Książka Białoczarny. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2023 nakanapie.pl