Sprzedawczyk

Paul Beatty
7.3 /10
Ocena 7.3 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów
Sprzedawczyk
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.3 /10
Ocena 7.3 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów

Opis

Laureat Nagrody Bookera w 2016 roku!

„Niebywale śmieszna, wybornie obrazoburcza, zjadliwie inteligentna parodia naszej kultury”. The San Francisco Chronicle

Dzieło satyrycznego geniusza w szczytowej formie, kwestionuje niemal każdą obiegową prawdę na temat amerykańskiego społeczeństwa. Poruszająca, ważna powieść, niebywałe i niebywale zabawne oskarżenie naszych czasów.

Narrator Sprzedawczyka, urodzony w „rolniczym getcie” Dickens, na południowych przedmieściach Los Angeles, był w dzieciństwie obiektem badań psychologicznych o podłożu rasowym. Teraz pędzi żywot Kalifornijczyka z niższej klasy średniej. Wychowuje go samotny ojciec, kontrowersyjny socjolog, który zapewniał, że jego pamiętniki rozwiążą ich problemy finansowe. Kiedy jednak ojciec ginie w policyjnej strzelaninie, bohater zdaje sobie sprawę, że nigdy nie było żadnych pamiętników. Zostaje mu tylko rachunek za pośpieszny pogrzeb.

Zwiedziony i rozczarowany stanem, w jakim znalazło się jego rodzinne miasto, narrator próbuje naprawić krzywdę: przed laty, żeby oszczędzić Kalifornii dalszego wstydu, Dickens zostało dosłownie wymazane z mapy. Z pomocą najsławniejszego mieszkańca miasta – ostatniego żyjącego członka Klanu Urwisów, Hominy’ego Jenkinsa – podejmuje się niewyobrażalnie odrażającego czynu: na nowo wprowadza niewolnictwo, a w miejscowym liceum – segregację, co doprowadza go przed oblicze Sądu Najwyższego.

Sprzedawczyk porywa cię i porzuca w zupełnie innym miejscu”. The New York Times

Sprzedawczyk to jedna z najważniejszych i najtrudniejszych amerykańskich powieści, jakie powstały w XXI wieku. Bolesna książka, której czytelnicy zapewne nigdy nie zapomną”. Los Angeles Times

Tytuł oryginalny: The Sellout
Data wydania: 2018-02-14
ISBN: 978-83-8110-332-9, 9788381103329
Rodzaj: audiobook
Wydawnictwo: Sonia Draga
Czas trwania: 10 minut
dodana przez: jatymyoni
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Paul Beatty Paul Beatty
Urodzony 9 czerwca 1962 roku w USA
amerykański autor, profesor nadzwyczajny w dziedzinie pisania na Uniwersytecie Columbia. Urodził się w 1962 roku i wychował w zachodniej części Los Angeles. Studiował psychologię na Uniwersytecie Bostońskim oraz kreatywne pisanie na Brooklyn College...

Pozostałe książki:

Białoczarny Slumberland
Wszystkie książki Paul Beatty

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Sprzedawczyk? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@Beata_
2019-11-10
8 /10
Przeczytane

Bardzo dobra satyra, z drugim dnem. Stawia ważne pytania. Uniwersalne, choć zanurzona głęboko w amerykańskim sosie. Bez recepty w zakończeniu, bo tę każdy musi sam dla siebie wypracować. Wcale się dziwię, że książka dostała Bookera.

× 2 | link |
@Antoniowka
2021-02-03
6 /10
Przeczytane

Drops, Sprzedawczyk, „Zaklinacz czarnuchów” – różnie mówi się w Dickens na głównego bohatera i jednocześnie narratora powieści. Jest on młodym rolnikiem, czarnoskórym mieszkańcem przedmieść Los Angeles. Jego dzieciństwo upłynęło w cieniu eksperymentów socjologicznych ojca, z których – jak mniemam – syn tylko cudem wyszedł żywy. Obserwacja społeczności w której żyje, skłoniła Sprzedawczyka do wniosku, że ponowne wprowadzenie segregacji rasowej wyjdzie wszystkim na dobre.

Tyle o fabule – taką książkę mógł napisać tylko czarnoskóry pisarz! W innym wypadku autor zostałby albo wyśmiany, albo zlinczowany. Doprawdy przedni to pomysł, aby po tylu latach walki o zniesienie segregacji rasowej, jako lek na zło tego świata przepisać jej ponowne wprowadzenie. Rozumiem oczywiście, że wszystko jest doprawione ironią i trzeba się doszukiwać drugiego dna, zresztą co może na te tematy wiedzieć przedstawicielka białej rasy, w dodatku z jakiegoś europejskiego państwa.

Książka budzi dużo emocji – choć przepełniona czarnym humorem, nie do końca przypadła mi do gustu. Bardzo lubię tematykę oscylującą wokół problemu niewolnictwa, ciemnych wieków rozwoju Stanów Zjednoczonych Ameryki, aż do współczesności. Jednak w tym przypadku bardziej skupiałam się na tym, żeby jak najszybciej skończyć książkę, a nie na przyjemności lektury.

Nie uznaję jednak czasu za stracony – poznałam inne ujęcie tego ciekawego, choć smutnego tematu. Czy jednak ta książka warta była nagrody Man Bo...

× 1 | link |
@MgorzataM
2023-01-22
7 /10
Przeczytane Y: 2023 A: Posiadam X: Inspirująco-intrygujące
@nibarak
2018-04-20
8 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Sprzedawczyk. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2023 nakanapie.pl