Biały snajper. Simo Häyhä

Tapio A. M. Saarelainen
6 /10
Ocena 6 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Biały snajper. Simo Häyhä
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6 /10
Ocena 6 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Jak wynika z amerykańskich badań, podczas pierwszej wojny światowej jedno śmiertelne trafienie wymagało oddania przeciętnie siedmiu tysięcy strzałów karabinowych. W czasie wojny w Wietnamie liczba ta wzrosła do 25 tysięcy. Dane te są zdumiewające, zwłaszcza jeśli uwzględni się fakt, że profesjonalnie przygotowany strzelec wyborowy musi wystrzelić statystycznie zaledwie 1,3 pocisku, aby jego strzał dosięgnął skutecznie wroga. Niniejsza książka poświęcona jest jednemu z takich snajperów, legendarnemu fińskiemu bohaterowi wojennemu – Simo Häyhä, który doskonale zasłużył się krajowi podczas wojny zimowej, toczonej na przełomie 1939 i 1940 roku z byłym Związkiem Sowieckim. Cel tej pracy jest dwojaki – po pierwsze, ma przedstawić niezwykłą historię żyjącego niemal sto lat człowieka, a po drugie, złożyć hołd skromnemu wojownikowi uosabiającemu najważniejsze cechy zawodowego żołnierza, bez zastrzeżeń służącego rodzinnemu krajowi – spełniając swój obowiązek wobec ojczyzny i robiąc to najlepiej jak można. Chociaż w czasie wojny dokonał tak niezwykłych czynów, Simo Häyhä nie chciał być stawiany na piedestale. Wolał prowadzić ciche, skromne życie. W czasie jednej z rozmów powiedział autorowi: „Robiłem, co mi kazano, najlepiej jak potrafiłem. Nie byłoby Finlandii, gdyby wszyscy inni nie postępowali w taki sam sposób”. Nie ulega wątpliwości, że to, co Simo robił w czasie wojny, nie było ani łatwe, ani przyjemne. Jako strzelec wyborowy miał obowiązek zabijać i było to zadanie nie do pozazdroszczenia. Ale, co potwierdza ta książka, nie miał w tym sobie równych.
Data wydania: 2018
ISBN: 978-83-7731-297-1, 9788377312971
Wydawnictwo: Vesper
Stron: 240

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Biały snajper. Simo Häyhä nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@piotr_osowski
2020-07-04
6 /10
Przeczytane 03. II Wojna Światowa 01. Biografie i pamiętniki 09. Ogólnowojskowe

Pomimo, że bohater książki był osobą skromną i unikał rozgłosu autorowi udało się do niego dotrzeć i przeprowadzić liczne rozmowy, które doprowadziły do powstania książki "Biały snajper". Niestety ta wrodzona skromność sprawia, że po przeczytaniu ma się niedosyt, bo ktoś z takim dorobkiem spokojnie mógłby być celebrytą, który jest prześwietlony do tego stopnia, że się wie co jadł na śniadanie. Tu tego nie znajdziemy. Akurat w tym przypadku można by rzec: niestety. Od połowy (no może trochę dalej) książka traktuje o broni snajperskiej z okresu wojny oraz o technikach walki i szkolenia strzelców wyborowych.

× 4 | link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Biały snajper. Simo Häyhä. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl