Boznańska. Non finito

Angelika Kuźniak
6.5 /10
Ocena 6.5 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów
Boznańska. Non finito
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6.5 /10
Ocena 6.5 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów

Opis

Olga Boznańska. Najwybitniejsza malarka epoki. Obywatelka świata. Jej portrety intrygowały, niepokoiły, obnażały duszę malowanej osoby. Nie uznawała banalnego piękna. Charakter, emocje, uczucia były dla niej ważniejsze niż uroda modeli. Po Paryżu chodziła w sukni giupiurowej z trenem pełnym falban i plis. Wzbijał się za nią tuman kurzu. Na głowie miała olbrzymi, sinoczarny wał włosów wysoko w kok zaczesanych. Na nim „czarne gniazdo z dżetów i flaneli podpięte wysoko z tyłu kwiatami, spod którego spływały czarne strusie pióra”. Wyglądała jak „posąg wyjęty na chwilę z ciemności piramidy”. Przez trzydzieści lat malowała w pracowni przy Boulevard Montparnasse. Bywali tam m.in. Zofia Stryjeńska, Mela Muter, Wojciech Kossak, Artur Rubinstein. Pojawiała się Maja Berezowska „ze swoimi kochasiami”. W tle kręcił się roller coaster historii: Budowa wieży Eiffla, pierwsza wojna światowa, kryzys gospodarczy, początek drugiej wojny. Mistrzyni biografii, reporterka Angelika Kuźniak przygląda się wybitnej artystce z dociekliwością śledczej. Efektem jest napisany przepięknym językiem przenikliwy, pełen poczucia humoru portret Olgi Boznańskiej. Kobiety genialnej, delikatnej, zmysłowej, świadomej swojego talentu. Niezależnej. Portret artystki, która dla sztuki była w stanie poświęcić wszystko: miłość, dobrą opinię i święty spokój.
Data wydania: 2019-10-30
ISBN: 978-83-08-06808-3, 9788308068083
Wydawnictwo: Literackie
Stron: 336
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Angelika Kuźniak Angelika Kuźniak
Urodzona w 1974 roku w Polsce (Słubice)
Autorka opowieści reporterskich Marlene (Czarne 2009) i Papusza (Czarne 2013) oraz współautorka dwóch reportaży zamieszczonych w nominowanym do Nagrody Literackiej Nike 2008 tomie Włodzimierza Nowaka Obwód głowy. Trzykrotnie uhonorowana nagrodą Grand...

Pozostałe książki:

Marlene Czarny Anioł. O Ewie Demarczyk Papusza Soroczka Stryjeńska. Diabli nadali
Wszystkie książki Angelika Kuźniak

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Boznańska. Non finito nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@mala_mi
2022-01-04
6 /10
Przeczytane 2020

Przeczytałam, choć nie ukrywam, że było ciężko.
Może najpierw o tym co mi się nie podobało. Autorka, mimo bardzo rzetelnej pracy badawczej nie zdołała przybliżyć postaci Olgi Boznańskiej. Zwłaszcza jej skomplikowanej relacji z najbliższymi: siostrą i ojcem. Wyjaśnienie tego zwłaszcza wobec poważnych oskarżeń (bez żadnych twardych dowodów) w stosunku do tego ostatniego, byłoby moim zdaniem o wiele ciekawsze niż szczegółowe sprawozdania z kłopotów finansowych malarki. Serio, w pewnym momencie czułam się jak inspektor skarbówki. Poza tym o malarzu świadczą jego dzieła, a tu mamy tylko kilka fotografii obrazów omawianych w książce. Część czytelników zna pewnie te prace na wylot ale nie wszyscy. Ja musiałam szukać, co nie ułatwiało lektury. Przeszkadzał mi też sposób narracji, ciągłe cytowanie, co ktoś o Oldze powiedział, napisał, pomyślał. To też wybijało z rytmu.
Podobało mi się staranne wydanie książki. Duża ilość fotografii z omawianego okresu też pomaga wczuć się w czasy w jakich tworzyła malarka. Widać, że autorka zrobiła kawał dobrej roboty opierając się na ogromnej liczbie źródeł.
Podsumowując, nadal niewiele wiem o Oldze Boznańskiej jako o osobie. Więcej dowiedziałam się o tym, co i za ile można było kupić na przełomie wieków, niż o tym co ukształtowało ją jako człowieka i twórcę.

× 1 | link |
@abdita
2020-03-25
7 /10
Przeczytane #biografie, pamiętniki, listy, rozmowy Posiadam

Cytaty z książki

O nie! Książka Boznańska. Non finito. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl