Papusza

Angelika Kuźniak
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 13 ocen kanapowiczów
Papusza
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 13 ocen kanapowiczów

Opis

Bronisława Wajs. Po cygańsku Papusza, czyli lalka. Poetka odkryta przez Jerzego Ficowskiego i wynoszona na piedestał przez Juliana Tuwima. Jej wiersze, proste piosenki pełne tęsknoty za przyrodą, są do dzisiaj chlubą cygańskiego dziedzictwa. Popularność, która przyniosła jej rozgłos, szybko okazała się przekleństwem. Posądzenie o zdradę plemiennego kodeksu złamało Papuszy życie. Latami żyła w odosobnieniu i pogardzie. Ostracyzm odbił się głęboko na jej zdrowiu, również psychicznym. Gdy w 1987 roku umarła, pochowano ją z dala od cygańskich mogił. Angelika Kuźniak dotarła do bezcennych materiałów archiwalnych, które rzucają nowe światło na los legendy cygańskiej poezji. Pamiętnik Papuszy, jej listy do Jerzego Ficowskiego czy korespondencja z Julianem Tuwimem to także nieocenione źródło infromacji dotyczących realiów życia polskich Cyganów. Wędrówki z taborami, rzeź na Wołyniu, przymusowe osiedlanie, nieufność Polaków, a nade wszystko przywiązanie do przyrody i wolności. Papusza to znakomita opowieść reporterska o świecie, którego już nie ma. I cenie, jaką płaci się za inność.
Fotografia na okładce © Agnieszka Traczewska
Data wydania: 2014-10-16
ISBN: 978-83-7536-684-6, 9788375366846
Wydawnictwo: CZARNE
Seria: Reportaż [Czarne]
Kategoria: Literatura faktu
Stron: 200
dodana przez: ziellona
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Angelika Kuźniak
Urodzona w 1974 roku w Polsce (Słubice)
Autorka opowieści reporterskich Marlene (Czarne 2009) i Papusza (Czarne 2013) oraz współautorka dwóch reportaży zamieszczonych w nominowanym do Nagrody Literackiej Nike 2008 tomie Włodzimierza Nowaka Obwód głowy. Trzykrotnie uhonorowana nagrodą Gran...

Pozostałe książki:

Papusza Stryjeńska. Diabli nadali Marlene Soroczka Boznańska. Non finito Czarny Anioł. O Ewie Demarczyk Krótka historia o długiej miłości Czytam sobie. O Zofii, co zbierała kolory. O Zofii Stryjeńskiej. Poziom 2 Do granic. Opowieść o ludziach, w których jest wojna Fangor
Wszystkie książki Angelika Kuźniak

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Papusza

16.04.2021

Angelika Kuźniak "Papusza", Kontynuując temat, po niedawnej lekturze "Cygan to Cygan" Lidii Ostałowskiej, żeby lektury nie odkładać w czasie, tym bardziej, że miałam ją na półce, sięgnęłam po kolejną książkę dotyczącą tematyki cygańskiej/romskiej. Przy okazji, autorka w podsumowaniu wyjaśnia, dlaczego o Papuszy pisze jako o Cygance. Warto zajrzeć... Recenzja książki Papusza

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Booka
2019-01-31
3 /10
Przeczytane Posiadam Literatura faktu

Liczne przeczytane przeze mnie pozytywne opinie użytkowników oraz recenzje promujące zarówno książkę, jak i osobę Papuszy w magazynach wzbudziły we mnie ogromną chęć poznania tej cygańskiej poetki. Nie przypuszczałam jednak, że książka, na którą tak długo czekałam wywoła tak mieszane uczucia.

Przede wszystkim książka jest nieco chaotycznie napisana. Niby mamy tu zachowaną chronologię, bo poznajemy Papuszę od dzieciństwa, młodości aż po późniejsze lata. Jednak nie mogłam się oprzeć wrażeniu, że czasem wkradał się chaos. Szczególnie było to widoczne, gdy nagle kończył się jakiś temat i zaczynał następny z zupełnie "innej beczki" (co w dużej mierze miało miejsce przez pierwszą połowę książki).
Spora część tej książki to zbiór wypowiedzi Papuszy oraz osób, które ją znały. Informacje na temat osoby poetki, odniesienia do jej wypowiedzi pojawiają się, ale jest ich tak mało, że z czasem zorientowałam się, że książka zaczyna mnie nużyć. Odautorskich informacji Pani Kuźniak dotyczących Papuszy jest tu zdecydowanie za mało.

Następnym minusem są liczne kardynalne błędy ortograficzne, które utrudniają czytanie. Rozumiem, że to celowy zabieg kierowany chęcią większego realizmu i ukazania tego jaka Papusza była (tym bardziej, iż jest to książka o charakterze reporterskim). Jednak dla czytelnika (szczególnie wyczulonego na takie rzeczy) zabieg ten nazwałabym dużym niewypałem. Te celowe błędy w znacznym stopniu zmniejszyły przyjemność czytania.

Książka ma ...

| link |
@zuszka60
2019-12-01
7 /10
Przeczytane

Ciekawa historia przybliżająca życie i kulturę romską. W trakcie czytania towarzyszyły mi wspomnienia z dzieciństwa - wówczas cyganie żyli obok nas - swoim życiem i według swoich tradycji. To było wtedy tak naturalne...... Tak naturalne, że nie było miejsca na refleksje jak to jest być cyganem i żyć wśród obcych.
Historia Papuszy jest bardzo smutna i poruszająca. Poruszająca tym bardziej, że ma się świadomość, że życie tej kobiety to nie fikcja......
Dłuższy czas po przeczytaniu ostatniego zdania „trawiłam książkę”. Budzi wiele emocji i skłania do zastanowienia się nad wartościami i odpowiedzialnością.
Bardzo polecam!!

| link |
@frodo
2013-12-23
10 /10
Przeczytane

Dobrze napisane i z pasją - dzieje cygańskiej poetki. Zwykłe życie i poetycki talent, to wszystko złożyło się na niezwykłe dzieje tej osoby. I do tego wielka osobista tragedia związana z poezją. Warto przeczytać.

| link |
@calamitas
@calamitas
2014-04-06
10 /10
Przeczytane

Przejmująca historia niezwykłego życia. Kto by pomyślał, że pisanie poezji może tak wpłynąć na życie człowieka? Dodatkowo czytelnik ma szansę poznać trochę cygańskiego świata. Polecam.

| link |
RE
@rentap
2023-04-06
10 /10
Przeczytane
@toptangram
2021-04-12
8 /10
Przeczytane
@Antoniowka
2021-01-29
6 /10
Przeczytane
@MgorzataM
2019-11-18
6 /10
Przeczytane Y: 2015 i wcześniejsze eony
@majak
@majak
2019-02-06
7 /10
Przeczytane
@Sun.shine
@Sun.shine
2016-06-16
3 /10
Przeczytane Filologia polska
@Babi
2015-10-29
6 /10
Przeczytane 2015 Reportaż, literatura faktu i biografie
@the_golden_anne
@the_golden_anne
2021-04-26
5 /10
Przeczytane
@Atom
@Atom
2014-02-20
10 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

...ale wziąć słowika w klatce zamknąć, to on wszytko traci. Choć pięknie śpiewa, to jemu jest smutno. A i te ściany takie ciężkie nade mną. A ja cygańska córka, las mi zdrowie daje. Jechałam taborem, to czułam się jak królowa Bona. Do mnie należeli perły rannej rosy. Moje były gwiazdy złote. Dziś co we włosy wplotę?... Papusza
Nie przyszłam do was po wasze pieniążki, [...] przychodzę, żebyście czarnej nocy nie czynili w biały dzień.
Dodaj cytat