Braterstwo albo śmierć. Zabijanie Mickiewicza w Kole Sprawy Bożej

Krzysztof Rutkowski
Braterstwo albo śmierć. Zabijanie Mickiewicza w Kole Sprawy Bożej
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Książka przedstawia mechanizmy funkcjonowania sekty w kulturze polskiej wyjątkowej, ponieważ kierowanej przez Mickiewicza. Kontakt z Towiańskim, litewskim prorokiem, odmienił życie poety. Mickiewicz porzucił pisanie i rozpoczął wielki eksperyment, obejmujący dusze i ciała wyznawców, członków Koła. Pragnął wychować "nowego człowieka", zdolnego, dzięki wydobytej z własnego wnętrza sile, do najtrudniejszych zadań: odzyskania niepodległości Polski, przemiany Europy, zbawienia świata. Poezja "nowej epoki" zamieniła się jednak w martwą mowę, próby wewnętrznego odrodzenia skończyły się intrygami, spełzły na niczym. Rutkowski wykorzystuje liczne dokumenty z epoki, by opisać metody i skutki tej operacji. Opowiedziana przez niego historia staje jak żywa przed oczyma czytelnika. Jest to trzecie wydanie książki – pierwsze, emigracyjne, ukazało się w roku 1988 w Paryżu nakładem "Libelli", drugie, bez wiedzy i zgody autora, w roku 1990 w Krakowie. We wstępie Rutkowski pisze: "Niczego w tej książce nie zmieniłem, ponieważ zmieniać nie musiałem. Braterstwo albo śmierć zachowuje w mym przekonaniu pewną wartość, dotyczy bowiem nie tylko konkretnych wydarzeń historycznych, lecz opowiada też o drzemiącej w każdym z nas tęsknocie do mistrza i pana, o błądzeniu po manowcach w poszukiwaniu prawdy, a niekiedy – świętości. To powieść o nieustannie ponawianych atakach niższego na wyższe, czyli o pląsach Psuja".
Data wydania: 1999
ISBN: 83-87316-61-X, 838731661X
Wydawnictwo: Słowo/obraz terytoria
Seria: Wiek XIX
Kategoria: Literatura piękna
Stron: 396
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Krzysztof Rutkowski Krzysztof Rutkowski
Urodzony 21 listopada 1953 roku w Polsce (Warszawa)
Krzysztof Rutkowski – polski historyk literatury romantycznej, dziennikarz, tłumacz i eseista. W 1989 otrzymał Nagrodę im. Kościelskich. Jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich oraz Collegium Invisibile. Habilitował się rozprawą o Adamie M...

Pozostałe książki:

Kościół Świętego Rocha : przepowieści Raptularz końca wieku Paryskie pasaże Opowieść o tajemnych przejściach Dar Anioła. Przepowieści
Wszystkie książki Krzysztof Rutkowski

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Braterstwo albo śmierć. Zabijanie Mickiewicza w Kole Sprawy Bożej aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Braterstwo albo śmierć. Zabijanie Mickiewicza w Kole Sprawy Bożej. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl