Brudne lata trzydzieste

Timothy Egan
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Brudne lata trzydzieste
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Pierwsi przybysze na Wielkie Równiny zobaczyli morze traw ciągnące się po horyzont. Żadnych drzew, wzniesień terenu, przecinającej prerię rzeki. Hodowcy bydła zastali tu wymarzone pastwiska dla swoich stad. Rdzenni mieszkańcy musieli ustąpić miejsca kowbojom. Potem przybyli farmerzy i zaczęła się wielka orka. Miliony akrów ogołocono z traw, by wysiać pszenicę. Na początku XX wieku wydawało się, że ziemia rodzi złoto. Jednak hossa nie trwała wiecznie. Najpierw przyszedł Wielki Kryzys, a z nim bankructwa banków i gwałtowny spadek cen pszenicy. Później rozpętało się piekło. Przez kolejne lata zamiast deszczu na domy i pola osadników spadały tony błota i piasku, który wciskał się w każdą szczelinę, niszczył uprawy, dostawał się do płuc. Wiatr wzbijał tumany pyłu z ziemi pozbawionej ochrony traw.

Szalejące w latach trzydziestych XX wieku burze piaskowe uznano za jeden z najpoważniejszych kataklizmów pogodowych, była to też najstraszliwsza w skutkach katastrofa naturalna w dziejach Ameryki, spowodowana bezmyślną działalnością człowieka.

Timothy Egan śledzi losy kilkunastu osób, ich rodzin i sąsiadów, ich zmagania, sukcesy, a potem desperacką walkę o przetrwanie. To opowieść o niezwykłej sile charakteru i wytrwałości w obliczu katastrofy – ale też ostrzeżenie, że zwracając się przeciwko naturze, w końcu zawsze się przegrywa.

Data wydania: 2021-08-18
ISBN: 978-83-8191-290-7, 9788381912907
Wydawnictwo: CZARNE
Seria: Amerykańska
Kategoria: Literatura faktu
Stron: 400
dodana przez: chudini0505

Autor

Timothy Egan Timothy Egan
Urodzony 8 listopada 1954 roku w USA (Seattle, Waszyngton)
Timothy Egan – amerykański pisarz, dziennikarz i felietonista „New York Timesa”. Absolwent Uniwersytetu Waszyngtońskiego. Autor m.in. książek The Good Rain, za którą otrzymał Nagrodę Literacką Stowarzyszenia Księgarzy Wybrzeża Północno-Zachodniego, ...

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Brudne lata trzydzieste aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

PA
2021-09-15
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10

Kiedy na początku 1914 roku, w czasie szczytowym dla osadnictwa amerykańskiego, na Wielkich Równinach przekazywano prawa własności działek, broszura, która krążyła po Panhandle głosiła: " Z ziemi nigdy nie tryskała czystsza woda. A jej zasoby są niewyczerpane". Zaledwie dwadzieścia lat później nad Ziemią Niczyją zawisły kłęby kurzu i zaczęła się najprawdziwsza susza. Początkowo Wschód nie bardzo chce wierzyć w opowieści o morderczym pyle, wszak na tereny równin przybywało sporo tych, którzy tam właśnie szukali wolnego od mgieł i wilgoci klimatu. Paradoksalnie znalazł ich tam ciemny, wdzierajacy się do oczu, gardła i płuc
pył. Uwagę świata zwróci dopiero rok 1934 kiedy to na Chicago spada dwanaście milionów ton pyłu a cały Nowy Jork i Waszyngton pokryją się brązowym osadem.

"Brudne lata trzydzieste. Opowieści o wielkich burzach pyłowych" Timothego Egana to pięknie napisany reportaż, który jest dowodem na pychę i głupotę ludzkości, która do dziś dnia nie pojmuje, że zasoby planety nie są nieskończone a nadmierna, zbyt szybka eksploracja obróci się przeciwko temu, kto ją stosuje.

Książkę czyta się niczym ciekawą powieść przygodową, gdzie jużna wstępie wiadomo, że historia nie szans zakończyć się happy endem. Początek jest idylliczny- morze traw ciągnące się po horyzont, świeże powietrze. Hodowcy bydła dostają wymarzone pastwiska dla swoich stad a farmerzy z powodzeniem i ogromnymi korzyściami finansowymi uprawiaj...

{} | link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Brudne lata trzydzieste. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2021 nakanapie.pl