Brzemię rzeczy utraconych

Kiran Desai
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 13 ocen kanapowiczów
Brzemię rzeczy utraconych
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 13 ocen kanapowiczów

Opis

Booker 2006!Wreszcie pojawił się ktoś, kto może konkurować z Salmanem Rushdiem i Zadie Smith.Rok 1986, małe miasteczko w Himalajach. Szesnastoletnia Sai wychowuje się w zimnym domu dziadka emerytowanego sędziego Patela, którego całą energię pochłania nienawiść do wszystkiego, co nie angielskie. Ich służącym jest poniewierany przez los kucharz, którego jedyną nadzieją jest syn Bidźu próbujący podbić świat zmywaniem naczyń w najpodlejszych nowojorskich restauracjach. Sai usiłuje budować pierwszy w życiu związek ze swoim korepetytorem Gijanem, jednak sytuacja polityczna szybko wystawi na próbę rodzące się uczucie.Brzemię rzeczy utraconych to opowieść o poszukiwaniu tożsamości i rozmaitych sposobach (nie)radzenia sobie z bagażem tradycji. O wszechogarniającym wpływie Zachodu i ludziach, którzy nie mogąc znaleźć swojego miejsca w świecie, stają się emigrantami we własnym kraju. O zderzeniu wyobrażeń z rzeczywistością, stereotypach i poszukiwaniu akceptacji. W swojej powieści Desai pokazuje w ciepły i zarazem gorzki sposób losy zwykłego człowieka, które nierozerwalnie łączą się z losami jego kraju.Kiran Desaiz - hinduska pisarka od lat żyjąca w Ameryce. Jej debiut Zadyma w dzikim sadzie skupił uwagę krytyków, ale dopiero Brzemię rzeczy utraconych uczyniło ją sławną. W 2006 roku, jako najmłodsza kobieta w historii, otrzymała za tę książkę prestiżową nagrodę The Man Booker Prize.
Tytuł oryginalny: The inheritance of loss
Data wydania: 2007
ISBN: 978-83-240-0854-4, 9788324008544
Wydawnictwo: Znak
Stron: 480
Mamy 3 inne wydania tej książki

Autor

Kiran Desai Kiran Desai indyjska pisarka, pisząca w języku angielskim i mieszkająca w Stanach Zjednoczonych. Zdobywczyni Booker Prize i National Book Critics Circle w 2006 za powieść „Brzemię rzeczy utraconych”. Jest córką pisarki Anity Desai.

Pozostałe książki:

Brzemię rzeczy utraconych Zadyma w dzikim sadzie HULLABALOO
Wszystkie książki Kiran Desai

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Różne oblicza Indii

12.01.2022

Powieść o Indiach w latach 80. słuchana w doskonałym wykonaniu Jacka Kissa przypominała mi wielobarwny, mieniący się kolorami, egzotyczny strój hinduski, bo mamy tu wiele smaczków, gadżetów, potraw, krajobrazów rodem z National Geographic (czasopismo wspomniane w książce). Ale w dalszej części zrozumiałem, że to książka o daremności ludzkiego losu... Recenzja książki Brzemię rzeczy utraconych

@almos@almos × 25

Orient

29.06.2020

Jest to historia kilku osób z nepalskiej części Indii. Sędziego, jego wnuczki, kucharza, jego syna, amerykańskiego emigranta. To są wątki główne, ale mamy też wątki poboczne: dwóch arystokratycznych sąsiadek, europejskiego misjonarza, który produkował sery i korepetytora Sai. Autorka po mistrzowsku przechodzi od naszkicowania postaci tak jakby w ... Recenzja książki Brzemię rzeczy utraconych

@Renax@Renax × 7

Brzemię rzeczy utraconych

17.02.2014

„Brzemię rzeczy utraconych”, to opowieść o mieszkańcach Indii. Autorka przedstawia wnikliwy opis życia codziennego mieszkańców tego kraju. W interesujący sposób opowiada o ich trudnej sytuacji, ale nie skupia się tylko na samych negatywach, pisze również o miłości, czy przyjaźni. Ukazany obraz jest niezwykle różnorodny. Negatywne emocje łączą się z... Recenzja książki Brzemię rzeczy utraconych

@natalia23@natalia23

Brzemię rzeczy utraconych

19.02.2014

Patrząc na napisane recenzje, zauważyłam, że ostatnio większą część czytanych przeze mnie książek stanowią te o tematyce Indyjskiej, a jeśli akcja dzieje się w innym miejscu, to autor lub bohaterowie są związani z Indiami. W każdym bądź razie, zawsze kraj ten odgrywa większą lub mniejszą rolę. Muszę jednak przyznać, że choć to zbieg okoliczności, ... Recenzja książki Brzemię rzeczy utraconych

@Sosenka@Sosenka

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@olamieczakowska2911
@olamieczakowska2911
2020-04-03
Przeczytane

"Brzemię rzeczy utraconych" jest dla mnie sporym zaskoczeniem. Najpierw przeczytałam "Zadymę w dzikim sadzie" tej autorki i tamta książka ta zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Była dynamiczna, barwna, energetyczna i pozytywna. Na okładce tamtej napisano, że to debiut i dopiero "Brzemię rzeczy utraconych" przysporzyło autorce rozgłosu i za "Brzemię..." otrzymała Bookera. I co? "Zadyma..." podobała mi się o wiele bardziej. "Brzemię..." wydało mi się przygnębiające, traktujące o nieszczęściu i braku nadziei, o tym, że nic w życiu się nie uda, że ludzie traktują innych źle. A w szczególności tych, którzy są hindusami. Mam wrażenie, że autorka albo ma kompleks, albo niezałatwione swoje sprawy. Biorąc pod uwagę fakt, że mieszka w Stanach Zjednoczonych, jej odmienność może być przez nią odczuwana i tutaj dała upust emocjom. Ogólnie książka jest bardzo dobra. Obraz Hindusów w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku to jedna warstwa, a druga, to oczywiście historie konkretnych ludzi i studia ich dusz i psychiki, żalu i frustracji, miłości i okrucieństwa, ciągłych prób odnalezienia siebie w warunkach, w jakich się znaleźli. Dla mnie ta druga warstwa jest znacznie ciekawsza i ze względu na nią oceniam książkę wysoko. Obserwacje socjologiczne interesują mnie mniej. Ciekawa jestem czy spodobałaby mi się kolejna książka Kiran Desai, bo w zestawieniu dwóch dotychczas przeczytanych wrażenia mam różne, choć w obu przypadkach pozytywne.

| link |
@calamitas
@calamitas
2012-11-10
8 /10
Przeczytane THESAURUS

Jest w tej książce pewien chaos. Ale chaos zamierzony, bo związany z trudnymi losami ludzi i jeszcze trudniejszymi dziejami narodu. Kiran Desai porusza tu wiele bolesnych kwestii: konflikty na tle kulturowym, niełatwe relacje między kastami, a przede wszystkim zagubienie Indii w czasach, gdy są już niepodległe, ale w świadomości ludzi rozbrzmiewają jeszcze echa wpływów Imperium Brytyjskiego. Autorka pisze z dystansem i krytycyzmem na szczęście nie pozbawionym dozy ciepła i sentymentu.

| link |
@imbirr
@imbirr
2008-08-03
10 /10
Przeczytane

W tej książce nigdy nie wiesz, co może cię spotkać "za rogiem", na kolejnej stronie. A strony - dzięki pisarskiemu talentowi Desai - wydają się być przesycone zapachem egzotycznych przypraw i amerykańskich kafejek.

| link |
@islanegra
@islanegra
2008-11-24
Przeczytane

ksiázka jest rewelacyjna, Desai patrzy i komentuje swoich rodaków przez pryzmat swiata zachodniego. dzieki temu literatura ta jest tak prawdziwa i odwazna. polecam goráco.

| link |
@almos
2022-01-12
8 /10
Przeczytane audiobook literatura piękna
@alinaz5
2021-01-17
6 /10
Przeczytane
@Renax
2020-06-29
7 /10
Przeczytane Literatura obca Audiobooki
@Asamitt
2019-12-22
5 /10
Przeczytane Klimaty Orientu ✈ Wymienione/Sprzedane
@Sosenka
@Sosenka
2014-02-19
10 /10
@BagatElka
2019-11-13
7 /10
Przeczytane 📚 Posiadam
@paprotka
@paprotka
2016-12-06
5 /10
Przeczytane
@void
@void
2012-08-18
8 /10
Przeczytane
@kakaja1
@kakaja1
2010-07-15
10 /10
Przeczytane
@Emancypantka
@Emancypantka
2009-11-29
10 /10
Przeczytane
@Miss_Jacobs
@Miss_Jacobs
2010-06-22
10 /10
Przeczytane
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

O nie! Książka Brzemię rzeczy utraconych. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl