Buntowniczki

Charlotte Gordon
8.8 /10
Ocena 8.8 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów
Buntowniczki
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.8 /10
Ocena 8.8 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów

Opis

Nagrodzone prestiżową National Book Critics Circle Award „Buntowniczki” przedstawiają porywającą historię dwóch niezwykłych kobiet: Mary Wollstonecraft – angielskiej prekursorki feminizmu, oraz jej córki Mary Shelley. Obydwie zyskały sławę jako pisarki: pierwsza jest autorką słynnego „Wołania o prawa kobiet”, druga wydała „Frankensteina”. Obie pokochały błyskotliwych, acz trudnych do zniesienia mężczyzn i wychowały samotnie nieślubne dzieci. Obie żyły na wygnaniu, musiały walczyć o swoją pozycję na świecie, raz po raz łamiąc panujące konwencje: Wollstonecraft goniła piratów po Skandynawii i pożeglowała do Paryża, by wziąć udział w Wielkiej Rewolucji, a Shelley uciekła z domu łodzią rybacką z żonatym mężczyzną oraz stawiła czoła neapolitańskim bandytom. I, co być może najważniejsze, obydwie głosiły, że prawa i przywileje kobiet powinny być ważne dla wszystkich.

Na kartach tej niesamowitej i odkrywczej biografii spotykają się dwie wizjonerki, którym nie dane było się poznać, ale mimo to ich historie się przeplatały. Pozostawiły po sobie ogromne wspólne dziedzictwo. Jako pisarki, myślicielki i kobiety.

Wydanie 2.
Data wydania: 2023-03-22
ISBN: 978-83-67616-55-3, 9788367616553
Wydawnictwo: Poznańskie
Kategoria: Biografia
Stron: 544
dodana przez: Vernau
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Charlotte Gordon Charlotte Gordon
Urodzona w 1962 roku w USA (Saint Louis, Missouri)
Amerykańska pisarka, autorka książki Buntowniczki. Niezwykłe życie Mary Wollstonecraft i jej córki Mary Shelley (tłum. Paulina Surniak, Wydawnictwo Poznańskie 2019), za którą otrzymała nagrodę National Book Critics Circle w kategorii „Biografie”. Do...

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Nigdy się nie spotkały

16.06.2023

Dwie kobiety. Połączone pępowiną. Tak bardzo oddzielne. Charlotte Gordon i jej „Buntowniczki” od Wydawnictwa Poznańskiego to książka, która od razu zwróciła moją uwagę. Tytuł już wiele mówi o wnętrzu. Wcześniej nie znałam tej historii. Mary Wollstonecraft i jej córka – Mary Shelley, słynna autorka opowieści o Frankensteinie. Matka – feministka,... Recenzja książki Buntowniczki

@Zaneta@Zaneta × 3

Jaka matka, taka córka

4.02.2024

27 kwietnia 1759 roku na świecie pojawia się Mary Wollstonecraft, kobieta, jak na czasy, w których przyszło jej żyć, o bardzo buntowniczym charakterze. Wollstonecraft nie miała lekkiego życia, była drugim dzieckiem z szóstki dzieci państwa Wollstonecraft, jej matka nie okazała jej żadnych głębszych uczyć, jakimi rodzice zazwyczaj obdarzają swoje d... Recenzja książki Buntowniczki

@Oczytana@Oczytana × 2

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Bookmaania
2023-04-16
8 /10
Przeczytane Przeczytane w 2023 Współpraca Wydawnictwo Poznańskie

Mary Wollstonecraft prekursorka feminizmu, autorka książki "Wołania o prawa kobiet", która wzywała do równości płci, co w latach 1792 roku, gdzie pojęcie feminizmu nie miało miejsca było ogromnie trudne.
Mery Shelley, autorka "Frankensteina", która nie tylko za sprawą tego dzieła zaistniała w świecie literackim.

Książka nagrodzona prestiżową National Book Critics Circle Award, opisująca biografię dwóch kobiet, matki i córki.
Najbardziej przejmujące w tej książce jest fakt, że w ogóle się nie poznały rozdzielone przez śmierć, jednak zapisały się na kartach historii i znaczą tak wiele dla świata literackiego.

Biografia w rozdziałach jest podzielona na Mary Wollstonecraft oraz Mary Shelley, w których to pomimo różnic, gdyż żyły w zupełni innych epokach, myślenie mają zaskakująco podobne. A wszystko to oparte na prawach kobiet, wolności, silnych charakterach i dążeniu do obranego celu.

Charlotte Gordon stworzyła naprawdę szczegółową i dopracowaną biografię dwóch kobiet, które najbliższe sercu niestety nie miały szansy na wspólne życie.
#buntowniczki to także świetna i zaskakująca podróż w czasie, z wyczuwalnym klimatem, odmiennymi zachowaniami, które miały wtedy swój charakterystyczny styl. W książce zamieszczone są także fotografie upamiętniające tamten okres.

× 6 | link |
@kryminal_na_talerzu
2023-04-04
8 /10

„Buntowniczki” Charlotte Gordon to dzieło niezwykłe. Jest to biografia dwóch wielkich kobiet, które żyły w Anglii na przełomie XVIII i XIX wieku. Biografia, która na polskim rynku po raz pierwszy pojawiała się w 2019 roku i wzbudziła ogromy entuzjazm czytelników, a w 2023 roku wydana została na nowo. Opowiada historię życia matki i córki, które nigdy się nie poznały: Mary Wollstonecraft, pisarki, filozofki i działaczki społecznej oraz jej córki Mary Shelley, która choć może nie wyrażała swoich myśli tak dobitnie i bezpośrednio jak jej matka, to w podobny sposób dołożyła się do umocnienia poglądów głoszonych przez jej poprzedniczkę. Anglia XVIII i XIX wieku to czas, kiedy kobiety praw nie miały. Aktualnie przecież mówimy, że podejście ze względu na płeć ciągle nie jest równe, ale to, co działo się wtedy, to wręcz nie mieści się w naszych współczesnych głowach. Ale na szczęście znalazły się kobiety, które zapoczątkowały walkę, wyraziły niezgodę i udowodniły, że panie dorównują, a nawet i zdarza się, że przewyższają mężczyzn intelektem. To robiła Wollstonecraft nie zważając na skandale i niesmak, jaki wywoływała w tak zacofanym społeczeństwie. Nie, społeczeństwo wtedy po prostu takie było, to Mary była prekursorką, rewolucjonistką, aktywistką, która pokazała, że to, co jest, wcale nie jest dla kobiet dobre. I nie bała się o tym mówić głośno i walczyć o to piórem, sprzeciwiając się, wdając w dyskusję na najsławniejszymi filozofami i politykami. Jej córka, która teraz znana j...

× 3 | link |
@Oczytana
2024-02-04
10 /10
Przeczytane
@Zaneta
2023-06-16
9 /10
Przeczytane 2023

Cytaty z książki

O nie! Książka Buntowniczki. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2025 nakanapie.pl