Caravaggio. Stwarzanie widza

Giovanni Careri
10 /10
Ocena 10 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Caravaggio. Stwarzanie widza
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
10 /10
Ocena 10 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Caravaggio. Stwarzanie widza

Ten album ma dwie ogromne zalety: z jednej strony pokazuje nam w oszałamiającej jakości i w dużych rozmiarach ponad 300 reprodukcji dzieł malarskich Caravaggia, powiększonych detali jego obrazów oraz prac innych artystów, z drugiej strony jest obszerną i pisaną przez wybitnego europejskiego historyka sztuki analizą twórczości geniusza, który na przełomie XVI i XVII wieku zrewolucjonizował swą stylistyką malarstwo. Refleksja obejmuje kilka kluczowych problemów tej twórczości: uwikłania w erotyzm, obecności przemocy czy skłonności do prowokacyjnej autoprezentacji. Przynosi analizę spojrzeń bohaterów, gestów i motywu dotyku, porusza kwestię relacji artysty z modelem, ukazuje proces „tworzenia” widza i przejawy jego wirtualnej obecności w dziele, interpretuje grę lustrzanych odbić w obrazach oraz ujawnia strukturę napięcia budowanego między materialnością płótna i realizmem obrazu. Obszerne fragmenty poświęcone są analizie jego malarstwa religijnego i zagadnieniu najistotniejszemu – chrześcijańskiemu realizmowi Caravaggia. Rzecz nie tylko dla konesera i historyka sztuki, ale dla każdego miłośnika malarstwa.

„Niewiele obrazów z tamtej epoki posunęło tak daleko refleksję o dwuznaczności wpisanej w akt patrzenia, kiedy to patrzenie jest zarazem ranieniem i upokarzaniem. Widzowi schwytanemu przez obraz w pułapkę nie pozostaje nic innego jak tylko otworzyć usta ze zdumienia, podobnie jak oprawca, który trzyma płaszcz i w samym środku szyderstwa zdaje się nagle uświadamiać sobie, że ten upokorzony człowiek jest Synem Bożym”.


Data wydania: 2020-12-22
ISBN: 978-83-8144-192-6, 9788381441926
Wydawnictwo: Jedność
Kategorie: Sztuka, Albumy
Stron: 384
dodana przez: Anna30

Autor

Giovanni Careri Giovanni Careri
Urodzony w 1958 roku we Włoszech
Historyk sztuki.

Pozostałe książki:

Baroques
Wszystkie książki Giovanni Careri

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Caravaggio Stwarzanie widza

WYBÓR REDAKCJI
19.05.2021

W ostatnim czasie miałam do czynienia z nie lada wyzwaniem czytelniczym, które zrobiło na mnie ogromne wrażenie właściwie pod każdym możliwym względem. Otrzymałam książkę wydaną w formie pięknego albumu autorstwa Giovanni Careri pt. ''Caravaggio. Stwarzanie widza''. Przyznam, że kiedy zapoznawałam, się z główną jego treścią byłam pod wielkim uro... Recenzja książki Caravaggio. Stwarzanie widza

@Anna30@Anna30 × 9

Moja opinia o książce

Opinie

@Anna30
2021-05-19
10 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Caravaggio. Stwarzanie widza. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl