Cesarz Ameryki. Wielka ucieczka z Galicji

Martin Pollack
8.4 /10
Ocena 8.4 na 10 możliwych
Na podstawie 5 ocen kanapowiczów
Cesarz Ameryki. Wielka ucieczka z Galicji
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.4 /10
Ocena 8.4 na 10 możliwych
Na podstawie 5 ocen kanapowiczów

Opis

Cesarz Ameryki to fascynująca opowieść o wielkiej fali emigracji, która ruszyła z Galicji pod koniec XIX wieku, pchając w nieznane setki tysięcy Żydów, Rusinów, Słowaków i Polaków spragnionych lepszego życia. Trwające do 1918 roku masowe wyjazdy do USA i Brazylii były rozpaczliwą ucieczką przed nędzą, głodem i powołaniem do wojska, ale przede wszystkim - pielgrzymką do Ziemi Obiecanej. Do cudownej krainy obrosłej mitami, gdzie Statua Wolności jako królowa Polski otwiera szeroko ramiona na przyjęcie ukochanych Polaków i Rusinów, a cesarz Ameryki osobiście wyraża zgodę na osiedlenie się chłopów z Galicji.

"Co znaczą 'srebrne łyżki', 'bele jedwabiu', 'wątrobianka', 'mąka', 'dywany ze Smyrny', 'worki kartofli'? To słowa z szyfrowanej mowy handlarzy 'delikatnym mięsem'. Co znaczy 'delikatne mięso'? To jedno z haseł, które wywołuje Martin Pollack, reporter i pisarz, znawca i pasjonat dziejów Galicji, by przedstawić ucieczkę nędzarzy z tej części Europy w dziewiętnastym i w początkach dwudziestego wieku. Rozpaczliwe określenie 'ucieczka' bardziej tu pasuje niż administracyjne – 'emigracja'. Uciekinierzy doznają na swej drodze oszustw, wyzysku, przemocy i upokorzeń. Poznajemy obszar wilczych praw, mało nam znany (chociaż jego część znajdowała się kiedyś w polskich granicach), zdumiewające życiorysy i dokumenty. Czasem, rzadko, znajdujemy pocieszenie, gdy dzielność i odwaga odnoszą zwycięstwo. Książka o piorunującej aktualności, jeśli słuchamy wieści ze świata".
Małgorzata Szejnert

"Cechą dobrego reportażu jest to, że po przeczytaniu kilku akapitów warto zamknąć oczy i wyobrazić sobie, o czym pisze autor. Reportaż genialny ma to do siebie, że obrazy wypływają z pojedynczych słów i ze zdań, są ukryte między akapitami; nie tylko czytamy, ale też widzimy, czujemy, dotykamy, wąchamy. Martin Pollack napisał reportaż fantastyczny. O nędzy, upokorzeniu, podłości, wyzysku zamkniętych w sformułowaniu 'galicyjska bieda'. A także o marzeniu, które miało ziścić się w Ameryce, ale z tym też różnie bywało. Wszystko to działo się ciut więcej niż sto lat temu. Dzięki pisarstwu Pollacka nie tylko wiemy, jak cuchnęła galicyjska nędza, taka sama dla Polaków, Rusinów, Żydów, Słowaków. Wiemy również, że powinniśmy dziękować Bogu za przywilej późnego urodzenia".
Paweł Smoleński
Data wydania: 2011-09-02
ISBN: 978-83-7536-283-1, 9788375362831
Wydawnictwo: CZARNE
Seria: Poza serią
Kategoria: Literatura faktu
Stron: 256
Mamy 3 inne wydania tej książki

Autor

Martin Pollack Martin Pollack
Urodzony w 1944 roku w Austrii (Bad Hall)
Tłumacz, eseista, publicysta. Studiował literaturę słowiańską i historię Europy Wschodniej w Wiedniu i Warszawie. Do 1998 roku pracował jako redaktor i korespondent czasopisma „Der Spiegel”, obecnie pisze i tłumaczy (przełożył m.in. na niemiecki wię...

Pozostałe książki:

Śmierć w bunkrze Ojcobójca Po Galicji Kobieta bez grobu. Historia mojej ciotki Topografia pamięci Cesarz Ameryki Dlaczego rozstrzelali Stanisławów Skażone krajobrazy Pogromca wilków. Trzy duety literackie Herito - nr 16 - Stulecie Wielkiej Wojny Herito - nr 5 - Miasta do przemyślenia Sarmackie krajobrazy. Głosy z Litwy, Białorusi, Ukrainy, Niemiec i Polski
Wszystkie książki Martin Pollack

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

„Amerykańska zaraza”, „brazylijska gorączka”, czyli o chorobach Galicji schyłku XIX wieku

WYBÓR REDAKCJI
7.02.2022

Bieda i głód są w stanie pchnąć ludzi do najbardziej nieprzewidzianych kroków. Dzisiaj, w czasach Internetu i szybkiego obiegu informacji, decyzja o emigracji wydaje się być bezpieczniejsza, niż u schyłku XIX wieku. Wtedy to agenci nakręcali budziki i wmawiali niepiśmiennym chłopom, że dzwonią do Cesarza Ameryki z pytaniem czy chce przyjąć nowego ... Recenzja książki Cesarz Ameryki

@Antoniowka@Antoniowka × 20

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@makomt
@makomt
2012-09-30
8 /10
Przeczytane Z mojej półki

Obrazowo przedstawiona masowa emigracja Żydów, Polaków, Ukraińców i Rusinów z terenów Galicji do Ameryki. Podczas czytania niejednokrotnie czułam współczucie dla tych biednych ludzi, niektóre praktyki stosowane przez ludzi zarabiających na emigrantach budzą grozę, aż nie chce się wierzyć, że człowiek jest w stanie zrobić niektóre rzeczy drugiemu człowiekowi. Nigdy nie zastanawiałam się nad tym tematem, dlatego tym bardziej cieszę się, że mogłam zapoznać się z nim, dzięki tej książce.

| link |
@pebro
2023-05-21
7 /10
Przeczytane

Galicja, kraina zabrana przez zaborców i w pewien sposób zapomniana. Przez to zaniedbana i biedna. W związku z tym wszelkie, nawet mało realistycznie brzmiące opowieści o bogactwie innych wiem były brane za dobrą monetę. "Nigdzie nie może być gorzej", niestety okazywało się, że może. Szczególnie, że biedni chłopi (i nie tylko) padali ofiarami pośredników, naciągaczy i oszustów.

| link |
@Antoniowka
2022-02-07
8 /10
Przeczytane
RB
@Rafal_Bartolik
2022-01-06
10 /10
Przeczytane
NA
@piescik
2020-01-14
9 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Cesarz Ameryki. Wielka ucieczka z Galicji. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl