Kobieta bez grobu. Historia mojej ciotki

Martin Pollack
7.5 /10
Ocena 7.5 na 10 możliwych
Na podstawie 6 ocen kanapowiczów
Kobieta bez grobu. Historia mojej ciotki
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.5 /10
Ocena 7.5 na 10 możliwych
Na podstawie 6 ocen kanapowiczów

Opis

Kronikę Dolnej Styrii tworzy wielowiekowe współistnienie dwóch żywiołów narodowych. Do I wojny światowej dominowali mieszkańcy niemieckojęzyczni, próbujący pozbawić Słoweńców równych praw. Gdy w 1919 roku władzę objęli Słoweńcy, zwalniano z pracy niemieckich nauczycieli i urzędników, wielu z nich musiało z dnia na dzień opuścić kraj. Kiedy w 1941 roku Hitler napadł na Jugosławię, natychmiast wydał rozkaz, by Dolną Styrię znowu uczynić niemiecką. W 1945 roku karta ponownie się odwróciła, przynosząc kres niemieckiej mniejszości na tym terenie.

W wyniku prześladowań Niemców w Jugosławii w 1945 roku zginęła w obozie w Hrastovcu Pauline Drolc. Nieśmiała kobieta, o której nawet sąsiedzi wiedzieli niewiele. Pauline była żoną Słoweńca, miejscowego organisty, ale jednocześnie siostrą narodowych socjalistów, antysemitów, członków SS i Gestapo.

Martin Pollack próbuje odpowiedzieć na pytanie, dlaczego jego stryjeczna babka Pauline zginęła. I tak historia zwykłej cichej kobiety, mieszkanki Tüffer w Dolnej Styrii, przeradza się w opowieść o splątanych losach austriackiej rodziny żyjącej na terenie obecnej Słowenii, skomplikowanych stosunkach narodowościowych, burzach wojen światowych, zmieniających się ideologiach i podziałach politycznych.
Data wydania: 2020-06-03
ISBN: 978-83-8191-018-7, 9788381910187
Wydawnictwo: CZARNE
Seria: Sulina
Kategorie: Biografia, Reportaż
Stron: 200
dodana przez: Chassefierre

Autor

Martin Pollack Martin Pollack
Urodzony w 1944 roku w Austrii (Bad Hall)
Tłumacz, eseista, publicysta. Studiował literaturę słowiańską i historię Europy Wschodniej w Wiedniu i Warszawie. Do 1998 roku pracował jako redaktor i korespondent czasopisma „Der Spiegel”, obecnie pisze i tłumaczy (przełożył m.in. na niemiecki wię...

Pozostałe książki:

Śmierć w bunkrze Ojcobójca Po Galicji Kobieta bez grobu. Historia mojej ciotki Topografia pamięci Cesarz Ameryki Dlaczego rozstrzelali Stanisławów Skażone krajobrazy Pogromca wilków. Trzy duety literackie Herito - nr 16 - Stulecie Wielkiej Wojny Herito - nr 5 - Miasta do przemyślenia Sarmackie krajobrazy. Głosy z Litwy, Białorusi, Ukrainy, Niemiec i Polski
Wszystkie książki Martin Pollack

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Kobieta bez grobu Historia mojej ciotki

WYBÓR REDAKCJI
19.04.2021

Martin Pollack "Kobieta bez grobu Historia mojej ciotki", Podczas lektury tej, raczej cieniutkiej, książki zaskoczyły mnie dwie kwestie. Po pierwsze, jak mało wiem o historii mniejszości niemieckiej zamieszkującej dzisiejszą Słowenię, region zwany Dolną Styrią, do wybuchu pierwszej wojny światowej zdominowany przez mieszkańców niemieckojęzycznych... Recenzja książki Kobieta bez grobu. Historia mojej ciotki

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Antoniowka
2021-02-18
7 /10
Przeczytane

„Pauline, w przeciwieństwie do swoich braci nigdy nie opowiedziała się za narodowym socjalizmem i zawsze zachowywała się lojalnie wobec słoweńskich krajanów. Żyła spokojnie, z dala od ludzi, osobliwa, być może zdziwaczała kobieta, ale zawsze życzliwa i gotowa pomagać. To, że akurat ona umarła tak okrutną śmiercią w powojennym zawirowaniu, jest gorzką ironią losu”*.

Tytuł książki może nieco zwodzić, ponieważ – jak sam Autor często podkreśla – pomimo starań, nie udało mu się wiele dowiedzieć o ciotce. Tak więc losy Pauline to raczej pretekst do opowiedzenia historii XX-wiecznej Dolnej Styrii, którą zamieszkiwały różne narodowości.

Autor podjął się trudnego zadania pielęgnacji przeszłości, bo tylko pamiętając to, co było, można się ustrzec przed popełnieniem tych samych błędów. Książka może nie porywa, nie czyta się jej jednym tchem, jednak jest solidną lekcją historii.

* M. Pollack, Kobieta bez grobu. Historia mojej ciotki, Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2020, s. 191.

× 2 | link |
@margota13
2021-06-14
8 /10
Przeczytane Historia Niemcy Slowenia
@toptangram
2021-04-19
7 /10
Przeczytane
@Catta
2020-08-31
9 /10
Przeczytane Przeczytane w T. Półka J Wyprawa w przeszłość miasta Galicja i Kresy U M&J Półka M Reportaż historyczny
@Beata_
2020-06-29
7 /10
Przeczytane
@abdita
2020-08-21
7 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Kobieta bez grobu. Historia mojej ciotki. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat