Herito - nr 16 - Stulecie Wielkiej Wojny

Jacek Purchla, Robert Traba, Andrzej Chwalba, Paola De Pietri ...
1 /10
Ocena 1 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Herito - nr 16 - Stulecie Wielkiej Wojny
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
1 /10
Ocena 1 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Nie byłoby nas bez tej wojny, narodów środkowoeuropejskich gospodarujących na swoim, we własnych państwach.
Długi wiek XIX nie wróżył pomyślnego obrotu spraw. Odkąd stłumiono napoleońską rewoltę, mimo ponawianych tu i ówdzie prób, nic poważniej nie naruszyło porządku Świętego Przymierza. Mimo że nieprzerwanie iskrzyło, a temperatura nastrojów stale rosła. Mimo że postęp cywilizacyjny, emancypacja narodowa i klasowa nabrały niebywałej prędkości. Aż w 1914 roku zawrzało.
Porównanie mapy Europy w 1815 roku i o stulecie późniejszej, po zakończeniu Wielkiej Wojny, nie pozostawia wątpliwości, że „środkowoeuropejska mozaika” jest rezultatem wstrząsu, z jakim wiek XX wkroczył na arenę dziejów. Stało się to właśnie w 1914 roku.
Spóźniony, i jak się okaże – dość krótki, nowy wiek przyniósł dostatecznie wiele, by przyćmić wojnę, wraz z którą się zaczął i którą jako pierwszą nazwano światową. Theatrum drugiej globalnej wojny przekroczyło wszelkie wyobrażenia zarówno o zasięgu, jak i o rozmiarze masakry. Powojenny porządek ustalony w Teheranie, Jałcie i Poczdamie znacznie bardziej zaciążył i na światowym układzie sił, i na codziennym życiu Środkowoeuropejczyków niż decyzje podjęte dwadzieścia pięć lat wcześniej w Wersalu, Saint‑Germain, Neuilly, Trianon i Sèvres.
Rozstaliśmy się z XX stuleciem bez żalu. Warszawski okrągły stół, aksamitny przełom praski i pokojowo kruszony mur w Berlinie dały nam powody do dumy. Lekcja historii zdawała się odrobiona… Gdyby w Sarajewie lat dziewięćdziesiątych znów nie padły strzały.
Dlatego wracamy do Wielkiej Wojny. Nie tyle by zgłębiać jej przyczyny i przebieg, ile by pytać o pamięć o niej, o jej znaczenie dla nas dzisiaj. A obraz, jaki się z rekonesansu wyłania, daleki jest od jednoznaczności.
Data wydania: 2014
Wydawnictwo: MCK - Międzynarodowe Centrum Kultury
Cykl: Herito, tom 16
Kategorie: Czasopisma, Historia, Kultura
dodana przez: ziellona

Autor

Jacek Purchla Jacek Purchla
Urodzony w 1954 roku w Polsce
Ekonomista, historyk sztuki, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Specjalista z zakresu dziedzictwa kulturowego i historii miast. Założyciel i w latach 1991–2018 dyrektor Międzynarodowego Centrum Kultury w ...

Pozostałe książki:

Herito - nr 15 - Narody i stereotypy Herito - nr 16 - Stulecie Wielkiej Wojny Herito - nr 30 - Bałkany przeobrażone Architektura Krakowa. Przewodnik Dziedzictwo a transformacja Dziedzictwo kulturowe w XXI wieku Szanse i wyzwania Gry w miasto Heritage and the City Herito - nr 1 - Symbole i kalki Herito - nr 10 - Nieuchwytny środek (Europy) Herito - nr 11 - Chorwacja w Europie Herito - nr 12 - Rumunia - Romania - România Herito - nr 13 - Konflikty pamięci Herito - nr 14 - Turcja - Türkiye - Turkey Herito - nr 17/18 - Socmodernizm w architekturze Herito - nr 19 - Myślenie krajobrazem Herito - nr 2 - Tożsamości wyobrażone Herito - nr 20 - Balticum Herito - nr 21 - Galicja po Galicji Herito - nr 22-23 - Miasto jako dzieło sztuki Herito - nr 24 - Wzorowanie. Dizajn w Europie Środkowej Herito - nr 25 - Śląski Herito - nr 26 - Węgry Herito - nr 27 - Kraków i świat Herito - nr 28 - Narody - Pamięć reformacji Herito - nr 29 - Kłopotliwe Dziedzictwo Europy Środkowej Herito - nr 3 - Miasto i muzeum Herito - nr 31 - Dunaj – rzeka pamięci Herito - nr 32 i 33 - Europejski Rok Dziedzictwa Kulturowego 2018 Herito - nr 34 - Kobiety Europy Środkowej Herito - nr 35 - Europa i Wschód. Dekada Partnerstwa Wschodniego Herito - nr 36 - Karpaty Herito - nr 37-38 - Socrealizm magiczny? Herito - nr 4 - Sztuka zmienia miejsce Herito - nr 5 - Miasta do przemyślenia Herito - nr 6 - Kultura i polityka Herito - nr 7 - Opowieści z krajów, których już nie ma Herito - nr 8 - Narody - historia i pamięć Herito - nr 9 - Słowacja - Slovensko - Slovakia Historia architektury Krakowa w zarysie Jak powstał nowoczesny Kraków Kim są Słowacy? Historia Kultura Tożsamość Kraków - metropolia. Tom 2. Dylematy rozwoju Kraków - metropolia. Tom 3. Dziedzictwo Kraków - metropolia. W 25. rocznicę narodzin samorządu terytorialnego w III Rzeczypospolitej Kraków w Europie Środka - wersja polska w etui Kraków w Europie Środkowej Kraków w Europie Środkowej wersja polska Kraków. Fotografie z dawnych lat Kultura a rozwój Metamorfozy kamienicy ?Pod Kruki? Modele mecenatu państwa wobec integracji europejskiej. Doświadczenie Polski i Słowacji Naród, styl, modernizm Natione, style, modernism Protecting and safeguarding cultural heritage Przewodnik po architekturze Krakowa Rozmowy drugie Teatr i jego architekt The 1st Heritage Forum Of Central Europe The metamorphoses of the Ravens House W środku Krakowa. Rozmowy z Jackiem Purchlą o jego pasji i jego mieście
Wszystkie książki Jacek Purchla

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Herito - nr 16 - Stulecie Wielkiej Wojny aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Zorg
@Zorg
2022-08-15
1 /10

Cytaty z książki

O nie! Książka Herito - nr 16 - Stulecie Wielkiej Wojny. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

Herito - nr 1 - Symbole i kalki
Herito - nr 1 - Symbole i k...
Csaba G. Kiss, Anda Rottenberg, Mathieu Olivier, Ewa Chojecka ...
W pierwszym numerze, zatytułowanym "Symbole i kalki", pragniemy „przewietrzyć” i krytycznie spojrze...
Herito - nr 2 - Tożsamości wyobrażone
Herito - nr 2 - Tożsamości ...
Jacek Purchla, Simona Škrabec, Claudio Magris, Joanna Ugniewska ...
W dzisiejszych płynnych czasach człowiek poszukuje miejsca, miejsce zaś człowieka; ludzie chcą się ...
Herito - nr 3 - Miasto i muzeum
Herito - nr 3 - Miasto i mu...
Jacek Purchla, John V. Maciuika, Arnold Bartetzky, Felix Ackermann ...
Miasta to swoiste muzea – jako przestrzenna ilustracja dziejów, gigantyczna kolekcja, ale też szkat...
Herito - nr 4 - Sztuka zmienia miejsce
Herito - nr 4 - Sztuka zmie...
Jacek Purchla, Anda Rottenberg, Joanna Rajkowska, Katarzyna Kozyra ...
Powiedzenie, że sztuka się zmienia, jest truizmem. Ale już pytanie, jak się zmienia, nie jest tak o...
Herito - nr 5 - Miasta do przemyślenia
Herito - nr 5 - Miasta do p...
Jacek Purchla, Ľubomír Lipták, Bogdan Bogdanović, Husein Oručević ...
Miasto na półistniejące i na półporzucone, miasto stracone i na półodzyskane, jak pisał o dzisiejsz...
Herito - nr 6 - Kultura i polityka
Herito - nr 6 - Kultura i p...
Jacek Purchla, Anda Rottenberg, Łukasz Galusek, Ekaterina Andreeva ...
Dzieje ludzkości przynoszą wystarczająco dowodów na coś, co nazywać można zasadą wspomagania. Wszak...