Christopher i chłopcy w jego typie

Christopher Isherwood
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów
Christopher i chłopcy w jego typie
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów

Opis

Jedna z najważniejszych książek Christophera Isherwooda – autora „Pożegnania z Berlinem” i „Samotnego mężczyzny”.

Intymna opowieść o Berlinie lat 30. i odkrywaniu dumy z własnej tożsamości.

W 1929 roku młody pisarz Christopher Isherwood opuścił Anglię z plecakiem, dwiema walizkami i biletem w jedną stronę do Berlina. Zachłysnął się miastem, które mimo nadciągającego widma faszyzmu było pijane nocnym życiem, dekadencją i obyczajową wolnością. Ale „Christopher i chłopcy w jego typie” to nie tylko barwna, szczera i błyskotliwa opowieść o Berlinie znanym z opartego na prozie Isherwooda „Kabaretu”. To w tej książce zdecydował się opowiedzieć o swoim seksualnym wyzwoleniu i dumie z bycia częścią plemienia, które dziś nazywamy queerem.

W Berlinie Isherwood zrozumiał, że bycie gejem to nie „prywatny styl życia, który odkrył wraz z kilkoma przyjaciółmi” takimi jak W.H. Auden czy Stephen Spender. Nie tylko odnalazł tam ukochanego Heinza, ale też zrozumiał konieczność walki o prawa swojej społeczności – nieważne, czy łamią je faszyści, bolszewicy lub ktokolwiek inny. Zrozumiał też, że ma prawo do bycia dumnym z tego, kim jest: „Nigdy więcej nie mógł ulegać wstydowi, odmawiać praw członkom swojego plemienia i zaprzeczać jego istnieniu”.

Literatura najwyższej próby i queerowa klasyka – „Christopher i chłopcy w jego typie” to książka, która w końcu musiała się doczekać polskiego wydania.

Wydanie 1 - Wyd.. Znak Literanova
Tytuł oryginalny: Christopher and His Kind
Data wydania: 2024-06-05
ISBN: 978-83-240-9621-3, 9788324096213
Wydawnictwo: Znak literanova
Kategoria: Autobiografia
Stron: 400
dodana przez: Vernau

Autor

Christopher Isherwood Christopher Isherwood
Urodzony 26 sierpnia 1904 roku w Wielkiej Brytanii (Wyberslegh Hall., High Lane)
Christopher William Bradshaw Isherwood – brytyjsko-amerykański powieściopisarz i dramaturg. Znany jest przede wszystkim jako autor opowiadań o Berlinie z wczesnych lat 30. XX wieku. Powieści Isherwooda z tego okresu są silnie oparte na jego własny...

Pozostałe książki:

Samotny mężczyzna Pożegnanie z Berlinem Samotność. Powrót do jaźni Christopher i chłopcy w jego typie Pan Norris się przesiada W poszukiwaniu azylu
Wszystkie książki Christopher Isherwood

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Christopher i chłopcy w jego typie aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@ilona_m2
2024-06-06
7 /10
Przeczytane

"Gdyby chłopcy nie istnieli musiałbym ich wymyślić" - pisze w swojej biograficznej powieści Christopher Isherwood, poświęcając najwięcej uwagi właśnie życiu miłosnemu. Gdzieś pośród tych męsko-męskich relacji wybrzmiewa klimat przedwojennego Berlina, zatłoczonych barów, ciasnych mieszkań. Isherwood jeszcze raz pragnie opowiedzieć czytelnikom o swojej młodości, o podążaniu za życiem zgodnym z własną naturą, o swobodnych i intymnych relacjach z mężczyznami, których nigdy nie ukrywał. Dużo miejsca poświęca także przemianom polityczno-społecznym lat 30. rysując szeroki obraz epoki tamtego okresu. Warto zwrócić uwagę jak ewoluowała i dojrzewała w pisarzu świadomość walki o własną orientację, jak z dnia na dzień stawał się bardziej dumny i nigdy nie ulegał własnemu wstydowi.
Choć usiadłam do tej biografii bez znajomości jego wcześniejszych powieści m.in "Pożegnania z Berlinem", czy "Pan Norris", na które tytuły często powoływał się właśnie w swojej książce, to po części mocno żałuję, bo odbiór treści byłby zgoła inny. Po samej lekturze poruszamy się w miarę chronologicznie, a autor raz po raz raczy nas fragmentami swoich książek dopasowując realne postaci do bohaterów. Dlatego też polecam wcześniej zapoznać się z choć jedną książką Isherwooda, by mieć lepszy obraz na wgląd w jego twórczość. Gdybym miała podsumować z czym postać Isherwooda będzie mi się od tej pory kojarzyć to zawarłabym ją w trzech hasłach - homoseksualizm, Berlin lat 30 oraz pisarz.

× 2 | link |
@recenzja_na_tacy
2024-07-04
7 /10
Przeczytane

Nie uwiódł mnie Christopher Isherwood swoją, pisaną w trzeciej osobie, sfokusowaną nie tylko na życie i twórczość, ale także ukazującą queerowy Berlin lat 30., powieścią autobiograficzną.

„Christopher i chłopcy w jego typie” to odważna i szczera opowieść o życiu w zgodzie z własną naturą. Zapis miłosnych perypetii brytyjsko - amerykańskiego pisarza, intymnych relacji z mężczyznami, jakie tworzył w młodości, i licznych podróży, które odbył. Sporo miejsca poświęcaIsherwoodprzyjaciołom po piórze m. in.W.H. Audenowi czy E.M. Forsterowi. Pisze o zmaganiach twórczych. Zdradza kulisy powstawania swoich najsłynniejszych dzieł, opisuje pierwowzory wykreowanych przez siebie postaci. Jednak najbardziej interesujące i zajmujące były dla mnie fragmenty poświęcone opisom miejsc akcji, w szczególności Berlina. Znakomicie odmalował Isherwood jego przedwojenną rzeczywistość. Uchwycił nastroje społeczne związane z dojściem do władzy Adolfa Hitlera i coraz wyraźniejszym widmem wojny.

Może gdyby tak bardzo nie irytowała mnie postać bohatera - narratora, a moja znajomość jego twórczości nie ograniczała się jedynie do „Samotnego mężczyzny” potrafiłabym bardziej docenić tę pozycję.

Tłumaczenie Mariusz Gądek

× 2 | link |

Cytaty z książki

Doskonale zdawał sobie sprawę ze swojego masochizmu i apodyktyczności; stanowiły one część jego umiejętności przetrwania jako pisarza. (s.58)
Jego wola była psychicznym mięśniem, który rozwinął w sobie z naddatkiem na skutek zmagań z gnuśnością. Ale lepiej mieć zbyt mocno rozwinięte mięśnie, niż nie mieć ich wcale. (s.58)
Oto przed nim bulgotał kocioł, w którym warzyła się historia - znajdująca się w nim mikstura miała sprawdzić prawdziwość wszystkich teorii politycznych, tak jak sam proces gotowania sprawdza prawdziwość przepisów kucharskich. Do berlińskiego kotła wrzucono bezrobocie, niedożywienie, panikę giełdową, nienawiść do traktatu wersalskiego i inne silne działające składniki. (s.61)
Dodaj cytat