Cicha noc. Świąteczne zbrodnie

Opracowanie Zbiorowe
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 21 ocen kanapowiczów
Cicha noc. Świąteczne zbrodnie
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 21 ocen kanapowiczów

Opis

 Boże Narodzenie to tajemnicza i magiczna pora roku. Dziwne rzeczy mogą się wtedy wydarzyć, i to pomaga wyjaśnić uświęconą tradycję opowiadania o duchach przy kominku, gdy rok zbliża się ku końcowi. Świąteczne opowieści o zbrodniach i ich wykrywaniu mają podobny urok. Kiedy telewizja staje się nużąca, gry towarzyskie się sprzykrzyły, perspektywa zawinięcia się w ciepłym miejscu z dobrą tajemnicą jest kusząca i znacznie lepsza dla trawienia niż kolejna porcja śliwkowego puddingu. Autorzy kryminałów, podobnie jak czytelnicy, są tak samo podatni na niezliczone atrakcje Świąt Bożego Narodzenia. Na przestrzeni lat, wybitni praktycy tego gatunku obdarowali jedną lub większą liczbę swoich opowieści scenerią świąteczną. Najbardziej godne zapamiętania gwiazdkowe opowiadania suspensu łączą w sobie żywiołową fabułę z przywołaniem nastrojowego okresu świątecznego. Otrzymanie takiej mieszanki jest znacznie trudniejsze, niż to się wydaje. Książka ta przedstawia czytelnikom niektóre najlepsze świąteczne kryminały z przeszłości. Wybór jakiego dokonał Martin Edwards łączy świąteczne dzieła ukochanych autorów z jedną lub dwiema historiami, które mogą być nieznane nawet dla zagorzałych fanów literackiego suspensu. W rezultacie otrzymujemy zbiór kryminalnych opowiadań, do delektowania się, niezależnie od pory roku. 
Data wydania: 2019-11-26
ISBN: 978-83-8116-797-0, 9788381167970
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Stron: 320
dodana przez: Justyna_K

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Zgadnij kto...

WYBÓR REDAKCJI
9.12.2019

Nie lubię świątecznych książek... Odstraszają mnie tym wciskanym na siłę cukierkowatym klimatem. Lubię święta, ale nie lubię jak mi ktoś wmawia, że to jedyny magiczny czas w roku, kiedy może wydarzyć się coś cudownego... Wracając do meritum... W kwestii świątecznych historii zainteresowały mnie jedynie klasyczne opowieści Dickensa i antologia "Cic... Recenzja książki Cicha noc. Świąteczne zbrodnie

15 opowiadań

6.12.2019

Książka ta jest zbiorem 15 opowiadań napisanych dosyć dawno przez wybitnych pisarzy, mało znanych bądź zapomnianych autorów. Tak jak to bywa z opowiadaniami jedne są lepsze inne troszkę mniej, ale każde z nich jest napisane w klimacie świątecznym i posiada w sobie magię świąt. Znajdziemy w nich liczne tajemnice, morderstwa oraz zagadki, a niektóre... Recenzja książki Cicha noc. Świąteczne zbrodnie

15 opowiadań kryminalnych, utrzymanych w świątecznej scenerii.

16.12.2019

Propozycja świątecznej lektury, która oderwie Was od romantyczno-słodkich opowieści. Ta książka to zbiór opowiadań, w klimacie brytyjskich kryminałów. Fani twórczości Agathy Christie oraz londyńskich ciemnych zaułków, w któych chowają się typy spod ciemnej gwiazdy będą zadowoleni. Znajdziecie tu między innymi historię zagadki rozwiązywanej przez ... Recenzja książki Cicha noc. Świąteczne zbrodnie

Klimatyczna i nastrojowa książka świąteczna

25.12.2019

Lubicie przygody Sherlocka Holmesa? Pamiętacie jak idealnie rozwiązywał każdą sprawę, przy czym zaskakiwał wszystkich a w szczególności znienawidzonego inspektora Lastrade'a? Jeśli tak, to myślę, że i "Cicha noc" przypadnie Wam do gustu. Jest to antologia piętnastu opowiadań kryminalnych wybitnych autorów. Niektórych znanych ale też tych mniej zna... Recenzja książki Cicha noc. Świąteczne zbrodnie

@justus228@justus228 × 2

Moja opinia o książce

Opinie

@tatiaszaaleksiej
2019-12-18
7 /10

"Cicha noc. Świąteczne opowiadania kryminalne" to wciągające historie kryminalne, dla których nastrojowym tłem są Święta Bożego Narodzenia. Antologia ta, jest dziełem różnych brytyjskich autorów. Pisarze ci żyli i tworzyli na początku XX wieku. Większość z nich została zapomniana. Jest to bardzo ciekawe przypomnienie.

Znajdziemy tu piętnaście opowiadań, albo fragmentów powieści. Akcja wszystkich rozgrywa się w świątecznym klimacie. Nie znajdziemy tu mrożących krew w żyłach zbrodni, ani wywołujących strach historii. Raczej ciekawe i intrygujące zagadki do rozwiązania, kradzieże, otrucia. Ich rozwiązania i sprawcy zaskakują. Zamierzenia autorów, dawkowanie napięcia i wrażenia to prawdziwy wachlarz zróżnicowanych odczuć. Do akcji wkraczają niezawodni detektywi, którzy dzięki swojej inteligencji i doskonałej dedukcji potrafią rozwikłać niejedną łamigłówkę. Nie mieli dzisiejszych możliwości, a radzili sobie naprawdę znakomicie. I tutaj niezła gratka, wielbiciele Sherlocka Holmesa znajdą coś dla siebie. "Niebieski karbunkuł" to opowiadanie w którym główną rolę gra detektyw wszechczasów. I to właśnie ono podobało mi się najbardziej. Historie różnią się stylem i wykonaniem. Urokliwe miejsca, zasypane śniegiem, przytulne rezydencje, gdzie przy ciepłej herbacie i rozmowach  naszym bohaterom wolno i przyjemnie płynie czas. A gdzieś tam, po cichu czai się morderca... 

Nie pamiętam kiedy ostatnio miałam styczność z literaturą napisaną tak dawno...

× 14 | link |
@kryminal_na_talerzu
2020-01-02
7 /10

„Cicha noc. Świąteczne opowiadania kryminalne” to zbiór 15 opowiadań z klasyki brytyjskiego kryminału. Każda z tych opowieści pochodzi z końca XIX wieku lub z początku XX wieku i najczęściej ukazała się po raz pierwszy w czasopiśmie. Znajdziemy tutaj kilka znanych nazwisk jak Doyle czy Chesterton, jak również kilka już praktycznie zapomnianych autorów. Jak to w brytyjskiej klasyce bywa, nie ma tu morza krwi, szalonej akcji i pościgów. Dostaniemy dobrą zagadkę, która wymaga pogłówkowania i zwracania uwagi na szczegóły otoczenia. Każda z tych historii toczy się w jednym ze świątecznych dni, mamy tu kilka opowiadań opierających się na zagadce zamkniętego pokoju, trochę morderstw i kradzieży. 
Mnie zachwyciły cztery opowiadania – „Latające gwiazdy” Chesterstona, „Nieznany morderca” H. C. Bailey, „Figury woskowe” E. L. White i „Świąteczny prezent” L. Bruce’a. Mamy tu ciekawych detektywów, klimatyczną historię, przyjemną narrację i oczywiście zaskakujące rozwiązanie! Pozostałe były w miarę dobre lub średnie, jednak nie żałuję, że po tę książkę sięgnęłam. Cieszę się, że ten zbiór trafił w moje ręce i nie wykluczam, że w przyszłości zrobię do niego jeszcze jedno podejście. 

× 3 | link |
@zaczytany.bebenek
2020-09-25
6 /10
Przeczytane

Cicha noc - świąteczne opowiadania kryminalne to zbiór piętnastu ciekawych opowiadań. Zagadki kryminalne osadzone są w atmosferze Świąt Bożego Narodzenia. W tej antologii każdy znajdzie coś dla siebie. Autorami są mistrzowie gatunku jak Arthur Conan Doyle, a także inni pisarze, o których dziś mało słyszymy.

Jedynym autorem którego znałam jest autor opowiadania o Sherlocku Holmesie "Niebieski karbunkuł".
Muszę przyznać, że niektóre opowiadania bardzo mi się podobały inne zupełnie nie przypadły mi do gustu. Bardzo mi się podobało, że przed każdym opowiadaniem było krótka nota o pisarzu, dzięki czemu mogłam poznać autora opowiadania.

Nie chcę streszczać każdego opowiadania, aby dać Wam radość czytania i delektowania się lekturą.

W opowiadaniach nie znajdziemy gęsto siejących się trupów, ale ciekawe zagadki do odkrycia. Trzeba przyznać, że przestępstwa są nietypowe, a detektywi wyciągając nieoczekiwane wnioski dają popis swojego talentu dedukcyjnego. Kryminały retro w angielskim stylu zdecydowanie przypadły mi do gustu. Myślę, że warto sięgnąć po tę antologię, w której każdy znajdzie coś dla siebie i często do niej wracać. Miła odskocznia od wielu obyczajówek w świątecznym stylu.
Moim zdaniem nie jest to książka na jeden wieczór. Z przyjemnością dawkowałam sobie opowiadania w te zimne, grudniowe wieczory.

× 2 | Komentarze (1) | link |
@kamilaxddd
2020-01-04
7 /10
PrzeczytaneTo nie była cicha noc, to była zła i zdradziecka noc.
Pozory mylą i tutaj jest tego dowód. Nie nastawiajcie się na ciężki kryminał gdyż tutaj takiego nie znajdziecie.
Nie ma się też co dziwić bo to są krótkie opowiadania.
Opowiadania o kradzieży i o morderstwach a także spisku.
Są  to opowiadania starszego już pokolenia znanych i tych zapomnianych autorów.
Nie czytałam jeszcze takich pozycji więc to był dobry wybór aby je poznać.
Nie mam do niej zastrzeżeń gdyż wiadomo,że nie będą to kryminały takie jakie są teraz.
Czytałam z ciekawością każdą historię i próbowałam sama odgadnąć tajemnicę.
I tak oto tą pozycją rozpoczęłam  Nowy Rok. 

× 2 | link |
@Wilczekczyta
2019-12-18
9 /10
Przeczytane

 ,,Cichą noc'' polecam zwłaszcza osobą, które uwielbiają świąteczne klimaty z kryminalną nutką. Cały zbiór oceniam na 9/10. 

× 1 | link |
@paulina.wozna91
2020-05-03
6 /10
Przeczytane

Niepowtarzalna atmosfera świąt Bożego Narodzenia może niefortunnie sprzyjać zuchwałym kradzieżą, bezwzględnym oszustwom oraz krwawym morderstwom. Dowodem na to jest piętnaście opowiadań zawartych w zbiorze „Cicha noc. Świąteczne opowiadania kryminalne”. Zamiast słodkopierdzących i ckliwych historii, gdzie miłość gra pierwsze skrzypce, otrzymujemy misternie obmyślone zagadki.

Do każdego z opowiadań mamy rzetelny i krótki wstęp na temat autora i jego dobytku literackiego. Jednym znanym i równocześnie bardzo lubianym przeze mnie autorem okazał się Arthur Conan Doyle. Właśnie od jego opowiadania pt. „Niebieski karbunkuł” z Sherlockiem Holmesem w roli głównej rozpoczyna się ta oryginalna, kryminalna przygoda.

Jak to bywa w tego typu antologiach niestety nie wszystkie opowiadania przypadły mi do gustu i nie zagościły w pamięci na dłużej. Ale pojawiły się prawdziwe perełki, które zrobiły na mnie spore wrażenie. Szczególnie podobały mi się: „Czujny skarbnik”, „Perłowy naszyjnik”, „Figury woskowe” oraz „Herbata z mlekiem”. Wciągnęły mnie niczym bagno, zaintrygowały i zaskoczyły. Byłam także pozytywnie zaskoczona procesem dedukcji podczas śledztw w kilku opowiadaniach. Wydaje mi się, że w dzisiejszych czasach już niewiele jest takich historii w stylu Sherlocka. A szkoda, zdecydowanie mi tego brakuje w niektórych powieściach kryminalnych.

Mimo że akcja rozgrywała się w czasie świąt Bożego Narodzenia, nie zostało to mocno wyeksponowane. Jest to dla mnie du...

| link |
@czytanie.na.platanie
2019-12-30
7 /10
Przeczytane

„Cicha noc” to zbiór opowiadań, których wspólnym mianownikiem jest czas ich akcji - właśnie świąteczny, bożonarodzeniowy okres i oczywiście intrygująca zagadka kryminalna.
 
Uwielbiam te brytyjskie opowiadania detektywistyczne, w klasycznym stylu, w których największą rolę odgrywa dedukcja. Gdzie sami możemy sprawdzić, czy szczegóły, które stopniowo zdradzają autorzy pozwolą nam odgadnąć rozwiązanie i odkryć przestępcę. Szczególnie w przypadku opowiadania "Śnieżna zagadka" możemy zabawić się w detektywa.
 
Jak to ze zbiorami opowiadań bywa, zdarzają się perełki i takie, które mniej przypadną nam do gustu, ale jeśli jesteście wielbicielami Sherlocka Holmesa, z pewnością będziecie zachwyceni. A sam detektyw wszechczasów będzie miał sposobność popisania się swoimi zdolnościami analizy i dedukcji w intrygującej historii „Niebieski karbunkuł”.
 
Mimo, że nieco odbiegające stylem od pozostałych, opowiadanie grozy „Figury woskowe” w mrocznym, niepokojącym klimacie zrobiło na mnie największe wrażenie, przyprawiając wręcz o ciarki.
 
Niech dla nas wszystkich święta będą spokojne i radosne, a przestępstwa i wszelkie niemiłe niespodzianki pozostaną jedynie na kartach książek. Dobrych książek.

| link |
@zkatarzyna241
2020-02-09
7 /10
Przeczytane

"Cicha noc" -świąteczne opowiadania kryminalne to zbiór piętnastu opowiadań od piętnastu różnych autorów.
Znajdziemy tam klasyczne kryminały, każdy znajdzie coś dla siebie bo te historie są różne. Znajdziemy ta również autorów , o których słyszeliśmy, czytaliśmy jak Arthur Conan Doyle, czyli przygody Sherlocka Holmesa.
Nie sa to krwawe kryminały, czytając książkę strachu nie zaznamy. Klasyczny kryminał, detektywi ze Scotland Yardu, zagadki, niespodziewane rozwiązania. 
Oczywiście żadnej zagadki nie udalo mi sie rozwiązać. 
Czytałam ja długo, nie dlatego, że była zła lecz każdą historia była inna, miała swoich bohaterów, po kilku hostoriach jednego dnia postacie mi sie plątały. Znalazlam tu kilka histori, które mi się bardzo podobały. Reszta była też dobra. 
Chcecie przeczytać coś w święta, lubicie kryminały to polecam sięgnąć po tę książkę. Akcja oczywiście każdego opowiadania odbywa się w święta, te które zbliżają się do nas wielkimi krokami. Klasyka, kryminał, charakter, klimat cóż więcej będę mówić polecam. 

| link |
@_alex_sandra_mama_
2019-12-13
8 /10
Przeczytane

#cichanoc od @zysk_wydawnictwo to książka w której możemy przeczytać kilkanaście a dokładnie piętnaście kryminalnych opowiadań napisanych przed wieloma laty przez mniej lub bardziej znanych Brytyjczyków. Jeśli lubicie czytać tak jak ja coś co napisał Conan Doyle to właśnie jego opowiadanie między innymi tutaj znajdziecie. Każde z opowiadań zawiera w sobie choć odrobinę świątecznego klimatu, mnóstwo tajemniczych i zagadkowych spraw. Rzecz jasna są tam również morderstwa i napewno nie jest tam cicho 😉
Książka nie należy do grubych cegieł, opowiadania są napisane zwięźle bez zbędnego rozciągania, nie są ani za długie ani za krótkie. Czyta się je bardzo szybko i jeśli masz chwilę chcesz ją poświęcić tej właśnie książce to myślę, że przeczytasz ją jednego wieczoru 😉

| link |
@Natalia_Swietonowska
2020-05-07
6 /10
Przeczytane Posiadam Recenzenckie
@Anna_Szymczak
2020-01-25
8 /10
Przeczytane
@Miss_Libro
2020-01-12
7 /10
Przeczytane
@karsob85
2020-01-07
6 /10
Przeczytane
KA
2019-12-31
6 /10
Przeczytane
@Nigrum
2019-12-25
7 /10
Przeczytane Posiadam
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

O nie! Książka Cicha noc. Świąteczne zbrodnie. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl