Cięcie. Opowieść o chirurgii

Gabriel Weston
6.8 /10
Ocena 6.8 na 10 możliwych
Na podstawie 5 ocen kanapowiczów
Cięcie. Opowieść o chirurgii
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6.8 /10
Ocena 6.8 na 10 możliwych
Na podstawie 5 ocen kanapowiczów

Opis

Co czuje chirurg, gdy wykonuje cięcie, które może zdecydować o ludzkim życiu? Jakie rozterki przeżywa lekarz, który zakochał się w pacjencie i otrzymuje zaproszenie do (szpitalnego!) łóżka? Jak się zachować, gdy niekompetencja przełożonego może doprowadzić do śmierci pacjenta? Ile sił trzeba, aby powiedzieć dwudziestolatkowi, że zostało mu kilka dni życia? W "Cięciu" brytyjska chirurg Gabriel Weston przedstawia zarówno mrożące krew w żyłach opowieści z sali operacyjnej, jak i codzienne życie lekarza. Podobnie jak "Komplikacje" Atula Gawande czy serial "Chirurdzy" książka Weston pozwala spojrzeć na szpital i to, co się w nim dzieje, z perspektywy personelu. "Cięcie" w szczery sposób opisuje blaski i cienie życia chirurga. Opowiada o dramatycznych operacjach, które przeprowadziła autorka, i o jej drodze do zawodu - od pierwszych wizyt w prosektorium do walki o pozycję, którą kobieta musi stoczyć w zdominowanej przez machos medycznej hierarchii.

"Eleganckie i rewelacyjne spojrzenie w świat chirurgów [...] Nie pamiętam, kiedy czytałam książkę, która tak mocno by mnie pochłonęła" - Elizabeth Day, "The Observer"

"Weston przetrwała w męskim świecie sali operacyjnej. I jeszcze napisała o tym książkę!" - "The Guardian"
Data wydania: 2010-06-28
ISBN: 978-83-240-1381-4, 9788324013814
Wydawnictwo: Znak
Stron: 192

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Cięcie. Opowieść o chirurgii? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@denudatio_pulpae
2019-11-23
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 2 /10
Przeczytane Mam w domu 📚 Medycyna - ogólnie

Komuś, kto nie miał nigdy styczności ze środowiskiem medycznym, ta książka może się podobać. Zdradzę Wam jednak w tajemnicy coś, co może obniżyć jej wartość – lekarz też człowiek. Tak! Nawet taki dentysta! Po ubraniu się w fartuchy nie zmieniamy się w maszynki, może i przywdziewamy maskę profesjonalizmu, ale gdzieś tam środku nadal jesteśmy ludźmi z normalnymi ludzkimi odruchami.

Mam sporo zastrzeżeń do tej książki. Już pierwszy rozdział podniósł mi ciśnienie. Wiem, że postacie książce są fikcyjne, ale życzę tej pani powodzenia w środowisku, po opisaniu takiego przypadku. Już widzę te stada chirurgów pijących kawę i plotkujących z policjantami kiedy pacjentka na stole wykrwawia się po postrzale. Bo oczywiście tylko nasza autorka, będąc na pierwszym dyżurze jako stażystka na chirurgii, wiedziała że natychmiastowa operacja jest konieczna.
Zresztą, nie wiem jaki tam u autorki mają Kodeks Etyki Lekarskiej, ale nasz zabrania takich zachowań, jak opisywanie takich sytuacji w książce:
„1. Lekarze powinni okazywać sobie wzajemny szacunek. Szczególny szacunek i względy należą się lekarzom seniorom, a zwłaszcza byłym nauczycielom.
2. Lekarz powinien zachować szczególną ostrożność w formułowaniu opinii o działalności zawodowej innego lekarza, w szczególności nie powinien publicznie dyskredytować go w jakikolwiek sposób.
3. Lekarz wszelkie uwagi o dostrzeżonych błędach w postępowaniu innego lekarza powinien przekazać przede wszystkim temu lekarzowi. […]”

...

{}× 2 | link |
@sania
2010-11-05
Przeczytane

Książka dla wszystkich miłośników "Chirurgów" i "Ostrego dyżuru". Pokazane jest życie szpitalne i rozterki personelu szpitalnego, których my pacjenci nie widzimy.

{}× 1 | link |
CA
2019-11-08
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane
@Cathhhy
2011-04-06
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
@Ledgerowa
2011-03-21
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane Z własnej półki
@katkrys
2010-08-23
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Cięcie. Opowieść o chirurgii. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
  • O nas
  • Kontakt
  • Pomoc
  • Polityka prywatności
  • Regulamin
  • © 2021 nakanapie.pl
    Zrobione z {} na Pradze Południe