Córka piekarza

Sarah McCoy
7.5 /10
Ocena 7.5 na 10 możliwych
Na podstawie 20 ocen kanapowiczów
Córka piekarza
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.5 /10
Ocena 7.5 na 10 możliwych
Na podstawie 20 ocen kanapowiczów

Opis

W 1945 r. Elsie Schmidt jest naiwną nastolatką, marzącą o swym pierwszym łyku szampana i pierwszym pocałunku. Ona i jej rodzina chronieni są przed skutkami wojny przez wysoko postawionego oficera SS, który chce się ożenić z Elsie. Kiedy w wigilię Bożego Narodzenia na progu jej domu pojawia się mały żydowski uciekinier, dziewczyna musi podjąć dramatyczna decyzję. Sześćdziesiąt lat później, w El Paso w stanie Teksas, Reba Adams zbiera materiał do felietonu świątecznego dla lokalnego czasopisma. Gdy rozpoczyna wywiad z właścicielką niemieckiej piekarni "U Elsie", nie spodziewa się, że wróci tam wiele razy. Usłyszana historia ożywia w niej wspomnienia własnej dramatycznej przeszłości, zaś pytania Reby przypominają Elsie bolesne wydarzenie posępnego, ostatniego roku II wojny światowej. Obie kobiety muszą zmierzyć się z nieprzyjemnymi prawdami z przeszłości i znaleźć w sobie odwagę, by wybaczyć.
Tytuł oryginalny: The Baker's Daughter
Data wydania: 2014-10-08
ISBN: 978-83-7943-289-9, 9788379432899
Wydawnictwo: Świat Książki
Stron: 424
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Sarah McCoy Sarah McCoy
Urodzona 14 kwietnia 1980 roku w USA (Fort Knox)
Córka oficera armii Stanów Zjednoczonych, spędziła dzieciństwo w Niemczech. Autorka trzech powieści. Mieszka z mężem w El Paso w stanie Teksas.

Pozostałe książki:

Maryla z Zielonego Wzgórza Córka piekarza Dzieci kartografa Grand Central
Wszystkie książki Sarah McCoy

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Córka piekarza

WYBÓR REDAKCJI
8.05.2020

„Córka piekarza” Sarah McCoy, tak jak obecnie wiele książek tego typu, jest zbudowana na dwóch planach czasowych. Pod koniec II wojny światowej (końcówka 1944 i 1945 rok) towarzyszymy Elsie Schmidt. Nastolatka jest córką piekarza wierzącego w idee III Rzeszy i siostrą uczestniczki programu Lebensborn. Elsie wybiera się na bal Bożonarodzeniowy part... Recenzja książki Córka piekarza

@gulinka@gulinka × 4

Córka piekarza oczami #Ivy

29.04.2015

Reba Adams to z pozoru zadowolona ze swojego życia kobieta: ma wspaniałego narzeczonego, który skoczyłby za nią w ogień; pracuje w lokalnej gazecie, gdzie może ukazać swój talent dziennikarski. Tylko co z tego, skoro data ślubu nie jest jeszcze zaplanowana, a Reba myśli o rozwijaniu się i pracy w bardziej renomowanym piśmie, przez co wysyła dziesią... Recenzja książki Córka piekarza

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Siostra_Kopciuszka
2021-12-07
6 /10
Przeczytane 📘 Jedynki 📚Bieżące :)

Historia (a właściwie dwie historie) opowiadana jest dwutorowo i na przemiennie, przy czym ta wojenna zajmuje więcej treści książki. Jedna z opowieści dotyczy Elsie Meriwether, owa dama ma 79 lat i w El Paso w stanie Teksas prowadzi własną piekarnię specjalizującą się w wypiekach niemieckich, ponieważ Elsie jest z pochodzenia Niemką.

Z drugiej historii, dowiadujemy się, co gryzie (że z lekka sparafrazuję) Rebę Adams. Reba jest dziennikarką i właśnie dostała zadanie do wykonania, ma napisać artykuł o tym jak obchodzi się święta Bożonarodzeniowe za granicą. W tym celu postanawia przeprowadzić wywiad z Elsie i napisać jak ona obchodziła święta w Niemczech. Rzecz w tym, że Elsie święta w ojczyźnie to czasy wojny... Więc Reba nie dostanie słodko cukierkowej opowieści, o choince Mikołaju i świątecznych wypiekach.

I tak podpatrujemy sobie jedno dramatyczno — traumatyczne życie dorastającej Elsie w hitlerowskich Niemczech, oraz życie mocno niepoukładanej felietonistki, Rebe. Która, takie można odnieść wrażenie, nie bardzo wie, czego chce od życia i ma problemy z priorytetami i decyzyjnością.

Książkę czytało się dobrze. Rzadko kiedy można spotkać lekturę (beletrystykę), która opowiada o wojnie z punktu widzenia niemieckiej nastolatki. Przynajmniej ja za często takich nie spotykałam. Zwłaszcza że jest to też jedna z nielicznych książek poruszających, wprawdzie dość pobieżnie, ale jednak temat instytucji o nazwie „Lebensborn e.V.”. Co niektórzy bardziej d...

× 10 | link |
@jelonka11
2020-10-03
9 /10
Przeczytane

Takie Książki chcę czytać! Historia Tobiasa złamała mi serce..

× 3 | link |
@Deutschland91
2019-11-09
8 /10
Przeczytane

Poruszająca historia Elsie i jej rodziny pokazująca jak toczyło się jej życie w czasach II wojny światowej. Książka ma jeszcze jedną historię współczesną, dziennikarki Reby, jednak ona jakoś nie wciągnęła mnie tak jak historia Elsie. Autorka przedstawia tu zupełnie inny obraz Niemców, dobrych ludzi, których wojna również nie oszczędziła. Nie odpowiadał mi sposób uczenia o wojnie w szkole (przynajmniej w mojej) od razu jest narzucane wrogie nastawienie zamiast przedstawienie własnej opinii jakie ma się odczucia. Powieść pozwoliła mi zgłębić tematykę o ośrodkach Lebensborn i o dzieciach, które w tych ośrodkach się urodziły. Wojna dotknęła także Niemców, należy o tym pamiętać. To jedna z tych książek o których wciąż się pamięta. Żyje się problemami bohaterów. Historia ta zmusza do refleksji jak my byśmy postąpili? Nie potępiałam Elsie, kiedy się wahała czy przyjąć Tobiasa, bo sama nie wiem jak ja bym się zachowała kiedy mojej rodzinie grozi śmierć. Wzruszyłam się zakończeniem i książkę oczywiście polecam.

× 2 | link |
@deana
2015-04-16
Przeczytane

Chyba najlepiej świadczy o tej książce fakt ile razy do niej wracałam. Ostatnio czytałam sporo książek bardziej wymagających. Ta miała być odprężeniem i relaksem. Taką książką na raz, żeby się przyjemnie sympatycznie zrobiło. Zaczęłam czytać i dosyć szybko się zorientowałam, że jednak to nie to. Odłożyłam i postanowiłam wrócić za jakiś czas. Zaczynałam czytać lekkie powieści ale cały czas podświadomie wracałam do ,,Córki piekarza" i w końcu musiałam przyznać pokonana, że nie da się jej odstawić przed dotarciem do końca. Akcja powieści rozgrywa się w dwóch płaszczyznach. Mamy Niemcy pod koniec II wojny światowej i współczesny Teksas. Połączone są osobą Elsie Schmidt, tytułowej córki piekarza. W 1945 roku ma siedemnaście lat i musi podejmować radykalne decyzje, takie które mogą zdecydować o życiu nie tylko jej ale także wielu innych osób. W Teksasie, Elsie stanie się przewodniczką i przyjaciółką dla Reby Adams, zagubionej i z poplątanym życiem osobistym dziennikarki, która pewnego dnia odwiedza piekarnię. ,,Córka piekarza" to jedna z tych książek, w które się wsiąka całkowicie. Z jednej strony bogate i szczegółowo nakreślone tło historyczne, z drugiej - osobiste problemy bohaterów. Ich walka o zmianę sytuacji, walka z własnym słabościami i osobistymi demonami, poszukiwanie własnej drogi. Pomimo mrocznych czasów w jakich rozgrywa się akcja, czuć nieśmiałe promyki nadziei, że będzie lepiej. Dodatkowo książka zmusiła mnie do dalszych poszukiwać - sporo grzebałam aby dowiedzieć się...

× 1 | link |
@Lenka
2024-10-07
7 /10
Przeczytane II Wojna Światowa
@justyna_
2023-05-02
5 /10
Przeczytane
@justyna8166
2023-02-15
7 /10
Przeczytane
@Ada_Kinga_Ganska
@Ada_Kinga_Ganska
2022-05-30
9 /10
Przeczytane
@mono
2022-01-10
6 /10
Przeczytane
@aneta.sawicka05
2021-10-14
8 /10
Przeczytane
@Edyta_Frackowiak
@Edyta_Frackowiak
2021-05-30
7 /10
Przeczytane
@miedzyksiazkami
@miedzyksiazkami
2021-03-14
7 /10
Przeczytane
@fuzelka43
@fuzelka43
2021-01-11
8 /10
Przeczytane
@Polemikaa
2021-01-07
7 /10
Przeczytane Nabytki 2020 posiadam wojna/Niemcy/Holocaust
@gulinka
2020-04-16
7 /10
Przeczytane
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

Nigdy nie wiadomo, jaki efekt wywoła szampan, póki się go nie spróbuje
Miłość polega na małych rzeczach
Ludzie często tęsknią za rzeczami, które nie istnieją
Dobra miłość nie przychodzi często
Rozpacz zmusza do robienia rzeczy nieprawdopodobnych
Dodaj cytat