Cywilizacja. Zachód i reszta świata

Niall Ferguson
Cywilizacja. Zachód i reszta świata
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Jest to historia naszej cywilizacji, cywilizacji zachodniej opowiedziana od XV wieku po współczesność. Od XV wieku, bo wtedy Zachód „nabiera rozpędu”, wychodzi na zewnątrz (wyprawy odkrywców), stawia na naukę, wykorzystuje na masową skalę druk, dokonuje rewolucji: przemysłowych, społecznych i religijnych. Fergusona  interesuje, jak to się stało, że biedna, brudna, prymitywna  (poza jednostkami)  Europa, podzielona na królestwa, księstwa, hrabstwa, nadzwyczaj różnorodna – zdominowała świat, któremu kazała siebie naśladować, tak samo myśleć, tak samo organizować swoje życie, tak samo się ubierać. A chodzi o świat, w którym wszelkie prawa, by stać się hegemonem, miały najpierw Chiny (aż do XV wieku właśnie, gdy się zamknęły i wycofały z kontaktów zewnętrznych, nie decydując się na eksport swojej kultury) , potem świat arabski – długo, bo od VII wieku aż do wiktorii wiedeńskiej w XVII w.

W końcu to, co zawsze interesuje Polaków. Nasze miejsce. Pojawiamy się (bodaj jako jedyni z narodów Europy środkowej) w dwóch newralgicznych momentach: odpychając Turków pod Wiedniem w 1683 roku i bolszewików pod Warszawą w 1920 r.

Tytuł oryginalny: Civilisation. The West and the Rest
Data wydania: 2022-08-17
ISBN: 978-83-08-07661-3, 9788308076613
Wydawnictwo: Literackie
Stron: 476
dodana przez: ReginaCatta
Mamy 2 inne wydania tej książki

Autor

Niall Ferguson Niall Ferguson
Urodzony 18 kwietnia 1964 roku w Wielkiej Brytanii (Glasgow)
Szkocki profesor historii Uniwersytetu Oksfordzkiego i Uniwersytetu Harvarda. Specjalizuje się w globalnej historii politycznej i gospodarczej czasów nowożytnych. Ceniony analityk sytuacji geopolitycznej świata i konserwatywny komentator, uznawany z...

Pozostałe książki:

Dom Rothschildów. Prorocy finansów 1798-1848. Tom 1 Dom Rothschildów. Tom 2. Bankierzy świata 1849-1999 Potęga pieniądza. Finansowa historia świata Imperium Fatum. Polityka i katastrofy współczesnego świata
Wszystkie książki Niall Ferguson

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Cywilizacja. Zachód i reszta świata nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Cywilizacja. Zachód i reszta świata. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl