Czarna owca

Małgorzata Borkowska
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Książka Czarna owca
Książka Czarna owca
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Bardzo często jest tak, że ludzie których dziś czcimy jako wielkich świętych, za życia byli niezrozumiani. Działo się tak już od wczesnego chrześcijaństwa. Można zaryzykować tezę, że święci niejako wyprzedzali czasy, w których żyli. Swoim postępowaniem łamali pewne schematy i konwenanse. Doświadczali przez to często niezrozumienia także ze strony Kościoła. Wystarczy w tym miejscu przywołać choćby postać św. Siostry Faustyny.
O takiej właśnie postaci pisze siostra Małgorzata Borkowska w swojej książce pod tytułem „Czarna owca”.
Małgorzata Borkowska OSB opisuje życie i powołanie zakonne Janiny. Mając 15 lat wstąpiła do klasztoru sióstr Benedyktynek we Lwowie. Dała się poznać jako bardzo dobra nauczycielka. Była bardzo zaangażowana w życie zakonne, toteż powierzano jej coraz liczniejsze funkcje. Jako benedyktynka, przyjęła imię zakonne Kolumba. Cieszyła się dużym zaufaniem sióstr i ksieni. Po jej śmierci została wybrana nową Ksieni klasztoru. Bez wątpienia cieszyło ją życie zakonne. Pałała miłością do Chrystusa i gorliwie troszczyła się o powierzoną sobie wspólnotę. Wydawało się, że wszystko jest w jak najlepszym porządku. Taka sytuacja nie trwała jednak długo. Kolumba postanowiła bowiem zatrudnić jako stolarza Pawła Podruckiego, swojego byłego wychowanka. Okazał się on jednak oszustem, sprzeniewierzył dużą część otrzymanych pieniędzy. Oskarżył także siostrę Kolumbę o to, że utrzymywała z nim zbyt zażyłe relacje. Nieuzasadnione oskarżenie zmieniło wszystko. Niemal natychmiast wszyscy odwrócili się od Ksieni. Prawie z dnia na dzień stała się „czarną owcą”, z którą nikt nie chciał mieć nic wspólnego. Zarzut sprzeniewierzenia klasztornych funduszy, połączony z zarzutami o charakterze obyczajowym okazał się niezwykle mocny. Niezwykle ostro zareagowała lwowska hierarchia kościelna. Matka Kolumba musiała wyjechać do Rzymu, aby tam złożyć wyjaśnienia. Niczego złego jej nie udowodniono. Niemniej jednak powrót do Lwowa był niemożliwy. Doszło do patowej sytuacji. Oficjalnie ciągle była Ksieni klasztoru benedyktynek we Lwowie. Praktycznie pozostawała w Rzymie, pozbawiona możliwości powrotu do swojego klasztoru. Rozpoczął się bardzo ciężki okres w jej życiu. Zżerała ją tęsknota. Nie bardzo potrafiła odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Okazało się jednak, że jej misja nie dobiegła końca. Po chwilowych trudnościach potrafiła na nowo odczytać Bożą wolę. Nie poddała się zwątpieniu. Dziś czcimy ją jako błogosławioną.
Czarna owca” to nie tylko opowieść o życiu matki Kolumby. To także książka o Kościele przełomu XIX i XX wieku. Na jej kartach pojawiają się papieże, kardynałowie i biskupi. Dość powiedzieć, że jednym z ludzi nieprzychylnych naszej bohaterce był arcybiskup Bilczewski, dziś również święty.

Data wydania: 2018-03-15
ISBN: 978-83-7354-766-7, 9788373547667
Wydawnictwo: Wydawnictwo Benedyktynów - Tyniec
Stron: 314
dodana przez: jatymyoni

Autor

Małgorzata Borkowska Małgorzata Borkowska
Urodzona w 1939 roku w Polsce
Małgorzata (Anna) Borkowska OSB, ur. w 1939 r., benedyktynka, historyk życia zakonnego, tłumaczka. Studiowała filologię polską i filozofię na Uniwersytecie im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, oraz teologię na KUL-u, gdzie w roku 2011 otrzymała tytuł ...

Książki Małgorzata Borkowska

Wszystkie książki Małgorzata Borkowska

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe


Ogłoszenia

{}
Dodaj ogłoszenie
za darmo!
Używane książki mają duszę. Zamiast kupować w sklepie, zajrzyj na naszą stronę z ogłoszeniami. Książkowe zero-waste? Kupuj używane, sprzedawaj niechciane.

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Różne są drogi do świętości.

28.05.2020
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Książka jest szkicem biografii Bł. Matki Kolumby Gabriel, założycielki zgromadzenia autorki. Interesująca jest historia zakonów żeńskich i szkolnictwa panien we Lwowie na przełomie XIX i XX wieku. W 1873 roku Janina Matylda wstępuje do klasztoru benedyktynek „łacińskich” i przechodzi wszystkie szczeble życia zakonnego. Kończy seminarium nauczyci... {} Recenzja książki Czarna owca

@jatymyoni@jatymyoni {}× 4

Moja opinia o książce

Opinie

@jatymyoni
2020-05-28
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane Bardzo dobra książka Biografie, autobiografie, pamiętniki L. polska Religia

Co czytać po książce “Czarna owca”- Małgorzata Borkowska

Książka Leksykon zakonnic polskich epoki przedrozbiorowej t. 2
Leksykon zakonnic polskich ... Małgorzata Borkowska
Autorka, znawczyni życia zakonnego, opracowując w formie sło...
Książka Leksykon zakonnic epoki przedrozbiorowej t.1
Leksykon zakonnic epoki prz... Małgorzata Borkowska
Leksykon ten to pierwszy w Polsce spis 5252 zakonnic ze wszy...
Książka Twarze Ojców Pustyni
Twarze Ojców Pustyni Małgorzata Borkowska
Znakomita popularyzatorka zagadnień duchowości chrześcijańsk...
Książka Leksykon zakonnic polskich epoki przedrozbiorowej tom 3
Leksykon zakonnic polskich ... Małgorzata Borkowska
Autorka, znawczyni życia zakonnego, opracowując w formie sło...
Książka Ryk oślicy. Kolejny apel do duchownych panów
Ryk oślicy. Kolejny apel do... Małgorzata Borkowska
{}8/10
Więc tak: ja, oślica Balaama, jestem tu jakby głosem – nazw...

Cytaty z książki

O nie! Książka Czarna owca. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc Polityka prywatności Regulamin
© 2020 nakanapie.pl
Zrobione z {} na Pradze Południe