Czas Hitlera. Tom II. Klęska 1940-1945

Frank McDonough
9 /10
Ocena 9 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów
Czas Hitlera. Tom II. Klęska 1940-1945
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
9 /10
Ocena 9 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów

Opis

McDonough, ze swym wyczuciem szczegółów, przedstawia tę straszną, lecz dobrze znaną historię w atrakcyjny, świeży sposób. - Andrew Roberts, autor książki Wicher wojny. Nowa historia drugiej wojny światowej.

Dwuczęściowy Czas Hitlera to błyskotliwie napisana, bogato ilustrowana książka prezentująca nowe, unikatowe spojrzenie doskonałego historyka na wzlot i upadek Trzeciej Rzeszy. Tom pierwszy – Triumf – opisuje okres od dojścia Hitlera do władzy do pokonania Polski w 1939 roku. Tom drugi – Klęska – zaczyna się 1 stycznia 1940 roku i kończy już po samobójczej śmierci Hitlera. Wzbogacony o relacje świadków, materiały prasowe, listy i wspomnienia, uzupełniony fotografiami, ilustracjami i mapami tekst przenosi nas w czas rządów Hitlera i pozwala spojrzeć na podejmowane wówczas decyzje bez uprzedzeń wynikających ze znajomości późniejszych wydarzeń. Wizualnie i narracyjnie oba tomy Czasu Hitlera ożywiają dla nas ten kluczowy okres historii, ukazując go w nowym świetle.

Zarówno Triumf, jak Klęska dostarczają niemal encyklopedycznej wiedzy, a przy tym są doskonale udokumentowaną, świetnie napisaną opowieścią o jasnej, chronologicznej strukturze. Kwestionując wciąż istniejące mity na temat Hitlera i jego rządów, zachęcają czytelników do myślenia w nowy sposób: nie tylko o przeszłości, ale o teraźniejszości i przyszłości. Jeszcze długo te dwa domy Czasu Hitlera będą koniecznym punktem wyjścia do wszelkich dalszych badań nad Trzecią Rzeszą. - Debbie Killroy, Get History

„Wchodzimy […] w najbardziej decydujący rok w dziejach Niemiec” – zapowiedział Hitler w orędziu noworocznym wygłoszonym 1 stycznia 1940 roku. Trzecia Rzesza była u szczytu potęgi i mogło się wydawać, że nic nie przeszkodzi Führerowi w uczynieniu z niej supermocarstwa. W maju 1945 roku on sam już nie żył, a Niemcy znalazły się na dnie.

Frank McDonough udowodniając, że wiedza historyczna na temat Trzeciej Rzeszy wcale nie jest kompletna, skupia się na militarnym przebiegu i punktach zwrotnych drugiej wojny światowej, które miały kluczowe znaczenie dla Niemiec. Pokazuje stosunek nazistowskiej elity, oficerów, żołnierzy i cywilów do tego konfliktu i stopniowe załamywanie się niemieckiego społeczeństwa pod jego koniec. Pisze o ludobójstwie na niespotykaną wcześniej skalę. I przekonuje, że mimo ogromnych ambicji Hitlera i sukcesów militarnych w początkowej fazie wojny Niemcy tak naprawdę pozostały mocarstwem średniej rangi i nigdy nie miały szans na zwycięstwo w konfrontacji z połączonymi siłami aliantów.

Ta proza ma w sobie dyscyplinę naukową Kershawa, bystrość Evansa i sprawność pisarską Shirera. Ale wnosi też do tematu szczególną klarowność, która zbyt często ginie w akademickich rozważaniach. - Luke Daly-Groves, autor Hitler’s Death: The Case Against Conspiracy.

Mistrzostwo w dziedzinie historii nazistowskich Niemiec z ekspertem międzynarodowej sławy w roli wykładowcy. Mądre, świeże i przekonujące ujęcie tematu. Obowiązkowa lektura dla każdego, kto chce zgłębić dzieje Trzeciej Rzeszy. - Get History.
Tytuł oryginalny: The Hitler Years. Disaster 1940-1945
Data wydania: 2021-11-23
ISBN: 978-83-8188-359-7, 9788381883597
Wydawnictwo: Rebis
Seria: Historia [Rebis]
Kategoria: Historia Europy
Stron: 752
dodana przez: Catta

Autor

Frank McDonough Frank McDonough
Urodzony 17 kwietnia 1957 roku w Wielkiej Brytanii (Liverpool)
Frank McDonough to autorytet w dziedzinie historii międzynarodowej XX wieku. Studiował na Balliol College w Oksfordzie, doktoryzował się na Lancaster University. Jest profesorem John Moores University w Liverpoolu i autorem cenionych książek o histo...

Pozostałe książki:

Czas Hitlera. Tom II. Klęska 1940-1945 Czas Hitlera. Triumf 1933-1939 Czas Hitlera. Triumf 1933-1939 Gestapo. Mity i prawda o tajnej policji Hitlera
Wszystkie książki Frank McDonough

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Czas Hitlera. Tom II. Klęska 1940-1945? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@piotr_osowski
2024-03-12
9 /10
Przeczytane 03. II Wojna Światowa

Chyba jedna z najlepiej napisana z książek o tematyce II WŚ w ujęciu europejskim, która wpadła mi w ręce. Autor z żelazną konsekwencją trzyma się chronologii. Wydarzenia przedstawia językiem prostym, bez zbędnego wnikania w szczegóły przy jednoczesnym zachowaniu szerokiego obrazu pozwalającego dostrzec układ przyczyna-skutek. Jedynie ostatni rozdział, gdzie wylicza błędy popełnione przez Hitlera uważam za niepotrzebny, bo w mojej opinii każdy czytelnik po lekturze zasadniczej części tej książki sam wyciągnie odpowiednie wnioski.

× 6 | link |
@karbonariusz8
2023-04-28
9 /10
Przeczytane

Rok 1945 - koniec II wojny światowej w Europie zakończonej na gruzach Berlina. Kilkuletnie zmagania zakończyły się zwycięstwem państw alianckich. Niestety lata 1940-1945 to m.in. masowe prześladowania społeczeństw podbitych przez państwa faszystowskie (Polaków, Greków, Holendrów) oraz Zagłada europejskich Żydów. Niestety koniec wojny światowej nie zakończył obecności nienawiści czy faszyzmu w europejskich społeczeństwach.

× 5 | link |

Cytaty z książki

Nie ulega wątpliwości, że "wojna przeciwko Żydom" nasiliła się w drugiej połowie 1941 roku. W czasie narady zwołanej 18 sierpnia w Wilczym Szańcu Goebbels przedstawił Hitlerowi nowe propozycje prześladowań Żydów w Niemczech.
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl