Czas Hitlera. Triumf 1933-1939

Frank McDonough
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów
Czas Hitlera. Triumf 1933-1939
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów

Opis

ADOLF HITLER od przejęcia władzy po triumf w Polsce.

30 stycznia 1933 roku Adolf Hitler został kanclerzem rządu koalicyjnego. Wkrótce zaczął więzić i likwidować swoich lewicowych przeciwników, terroryzować resztę społeczeństwa oraz usuwać Żydów z życia publicznego. Ale dyktatura to tylko jedno oblicze jego rządów. Wielkie środki przeznaczane na cele militarne pobudzały gospodarkę, a roboty publiczne i anulowanie długu zagranicznego wyeliminowały bezrobocie.

Między 1933 i 1939 rokiem Hitler pozyskał dla swojej wizji odnowionej Rzeszy większość Niemców. Były to lata jego triumfu w polityce wewnętrznej, podsycania konfliktów z sąsiadami i wyczekiwania na właściwy moment, by spełnić swe mocarstwowe ambicje. Jednak to, co było przyczyną sukcesów Hitlera – nieugięta wiara w wojnę jako narzędzie osiągnięcia wielkości, marzenie o podbojach w Europie Wschodniej i fanatyczny rasizm – z czasem okazało się również fatalną słabością jego reżimu.

W dwuczęściowym Czasie Hitlera – ilustrowanym bogatym materiałem fotograficznym – McDonough przedstawia wzlot i upadek Trzeciej Rzeszy pod rządami Führera. Tom Triumf kończy się po zmiażdżeniu Polski przez Niemcy w 1939 roku. To pierwsza przystępnie napisana historia reżimu nazistowskiego od czasów Powstania i upadku Trzeciej Rzeszy Williama L. Shirera i pierwsza, która skupia się wyłącznie na latach 1933–1945. „Jedna z książek roku!” - Dan Snow
Tytuł oryginalny: The Hitler Years. Triumph 1933-1939
Data wydania: 2020-11-24
ISBN: 978-83-8188-143-2, 9788381881432
Wydawnictwo: Rebis
Seria: Historia [Rebis]
Stron: 576

Autor

Frank McDonough Frank McDonough
Urodzony 17 kwietnia 1957 roku w Wielkiej Brytanii (Liverpool)
Frank McDonough to autorytet w dziedzinie historii międzynarodowej XX wieku. Studiował na Balliol College w Oksfordzie, doktoryzował się na Lancaster University. Jest profesorem John Moores University w Liverpoolu i autorem cenionych książek o histo...

Pozostałe książki:

Czas Hitlera. Tom II. Klęska 1940-1945 Czas Hitlera. Triumf 1933-1939 Czas Hitlera. Triumf 1933-1939 Gestapo. Mity i prawda o tajnej policji Hitlera
Wszystkie książki Frank McDonough

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Czas Hitlera. Triumf 1933-1939 nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@piotr_osowski
2021-07-24
8 /10
Przeczytane 03. II Wojna Światowa

Książka moim zdaniem jest adresowana do czytelników "nie siedzących" w tematyce Europy międzywojennej. W sposób bardzo przystępny i usystematyzowany chronologicznie autor przedstawia wydarzenia od roku 1933, w którym Hitler został kanclerzem do wybuchu wojny w 1939. Prosto i zwięźle wyłożona jest polityka A. H. względem sąsiadów bliższych i dalszych, jak i sytuacja wewnętrzna kraju. Nie unika krytycznego spojrzenia na politykę Francji i Wielkiej Brytanii - akcentuje wręcz wpływ na działania niemieckie, jaki miała zdecydowanie zbyt miękka polityka rządu brytyjskiego.
Dużym atutem tej pozycji jest bogata bibliografia oraz informacje zasięgnięte z dokumentów archiwalnych. Dla osób obeznanych w tematyce tego okresu nie będzie raczej żadnych nowinek, natomiast dla nowicjuszy książka ta będzie bardzo dobrym źródłem łatwo przyswajalnej wiedzy.
Gorąco polecam i czekam na tom II.

× 8 | link |
@karbonariusz8
2023-04-25
8 /10
Przeczytane

Niemcy w roku 1933 - upadek demokracji i początek brunatnej dyktatury, która najpierw prześladowała własnych obywateli, tj. tych będących w opozycji a później przyczyniła się do rozpętania II wojny światowej. Autor książki w sposób jak najbardziej dokładny opisuje przejęcie władzy przez hitlerowców i pierwsze lata faszystowskiej dyktatury. Nie brakuje też negatywnych (i słusznych) uwag wobec władz Francji i Wielkiej Brytanii, które przez kilka dłuższych lat były ślepe na rosnące brunatne niebezpieczeństwo.

× 7 | link |

Cytaty z książki

Żeby jakoś uporać się z tymi brakami kadrowymi, zasoby ludzkie Gestapo kierowano przeciwko wyraźnie określonym grupom, takim jak komuniści, dysydenci religijni, Żydzi, robotnicy cudzoziemscy, oraz szeroko pojętej grupie "jednostek aspołecznych" (Asoziale).
Dodaj cytat