Czas odrodzony. Od kryzysu w fizyce do przyszłości Wszechświata

Lee Smolin
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Czas odrodzony. Od kryzysu w fizyce do przyszłości Wszechświata
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Rzeczywistość czasu może mieć zasadnicze znaczenie dla następnego wielkiego przełomu w fizyce teoretycznej. Czym jest czas? To pozornie proste pytanie jest najważniejszym problemem, z którym styka się nauka, gdy coraz głębiej badamy podstawy rzeczywistości. Wszystkie tajemnice, przed jakimi stają fizyka i kosmologia – od Wielkiego Wybuchu do przyszłości Wszechświata, od zagadek mechaniki kwantowej do unifikacji oddziaływań i cząstek – sprowadzają się do natury czasu. To, że czas jest realny, może wydawać się oczywistym faktem. Odczuwamy jego upływ każdego dnia, gdy obserwujemy tykanie zegarka. Ale większość fizyków – od Newtona i Einsteina aż do współczesnych teoretyków fizyki kwantowej widziało ten problem inaczej. Największe wrażenie robi naukowa hipoteza, mówiąca, że czas jest iluzją. Konsekwencje przyjęcia poglądu, że czas jest realny, są rewolucyjne. Lee Smolin, autor kontrowersyjnego bestsellera „Kłopoty z fizyką”, twierdzi, że ograniczanie pojęcia czasu hamuje rozwój fizyki. Nadszedł czas na wielką rewolucję myśli naukowej. Rzeczywistość czasu może mieć zasadnicze znaczenie dla następnego wielkiego przełomu w fizyce teoretycznej. A co by było gdyby same prawa fizyki nie były bezczasowe? A gdyby podlegały ewolucji? „Czas odrodzony” proponuje nowe radykalne podejście do kosmologii, obejmujące realność czasu i otwierające cały nowy wszechświat możliwości. Smolin wyjaśnia żywym i przejrzystym językiem, jak prawdziwa natura czasu wpływa na naszą rzeczywistość.  
Tytuł oryginalny: Time Reborn: From the Crisis in Physics to the Future of the Universe
Data wydania: 2015-03-26
ISBN: 978-83-7961-191-1, 9788379611911
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Seria: Na ścieżkach nauki
Kategoria: Naukowe
Stron: 376
dodana przez: bookkeeper

Autor

Lee Smolin Lee Smolin
Urodzony 6 czerwca 1955 roku w USA (Nowy Jork)
Lee Smolin jest wybitnym amerykańskim fizykiem teoretykiem. Jego prace wniosły istotny wkład do teorii pętlowej grawitacji kwantowej oraz do poszukiwań teorii wielkiej unifikacji. Jest członkiem założycielem Perimeter Institute for Theoretical Physi...

Pozostałe książki:

Czas odrodzony. Od kryzysu w fizyce do przyszłości Wszechświata Niedokończona rewolucja Einsteina Kłopoty z fizyką Trzy drogi do kwantowej grawitacji Życie wszechświata
Wszystkie książki Lee Smolin

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Czas odrodzony. Od kryzysu w fizyce do przyszłości Wszechświata aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Carmel-by-the-Sea
2019-12-15
7 /10
Przeczytane Posiadam Fizyka_2

Świętym Graalem fizyki jest teoria opisująca cały krajobraz zjawisk występujących we Wszechświecie, od rozmiarów subatomowych po skalę kosmiczną. Cel ten próbuje się osiągnąć poprzez uzgodnienie teorii względności Einsteina i mechaniki kwantowej (a właściwie tzw. Modelu Standardowego, który jest jej rozszerzeniem na wszystkie zjawiska w mikroskali). Sam Einstein, bezskutecznie poszukiwał takiej jednolitej teorii przez ostatnie 30 lat swego życia. Współcześnie największe środki intelektualne poświęca się, na inną kandydatkę do tego miana, teorię strun.

Generalnie w tych poszukiwaniach dominują dwa podejścia. Pierwsze to kwantowanie grawitacji, czyli wyjście z mechaniki kwantowej i próba 'doklejenia' teorii grawitacji. Drugie, to postawienie na teorię Einsteina i próby geometryzacji kwantowego mikroświata (dodanie czasoprzestrzeni).
Lee Smolin, autor "Czasu odrodzonego. Od kryzysu w fizyce do przyszłości Wszechświata" przez większość swego naukowego życia przeciwstawiał się teorii strun, o czym można przeczytać w jego poprzedniej książce popularnej, "Kłopoty z fizyką". W tej pracy stara się pokazać zarys alternatywnego, wobec strunowego, podejścia do kierunków poszukiwań fizycznej teorii wszystkiego.

Główną tezę, którą chciał zaprezentować Smolin jest stwierdzenie, że do stworzenia pełnej teorii dla Wszechświata, jako całości wymagane jest szczególne potraktowanie czasu i powrót do jego wyróżnionego znaczenia.

Najpierw jednak pokazuje, że wielcy ...

| link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Czas odrodzony. Od kryzysu w fizyce do przyszłości Wszechświata. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat