Czas zabijania

Stephan Lehnstaedt, Bartosz Nowacki
6.7 /10
Ocena 6.7 na 10 możliwych
Na podstawie 6 ocen kanapowiczów
Czas zabijania
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6.7 /10
Ocena 6.7 na 10 możliwych
Na podstawie 6 ocen kanapowiczów

Opis

Na całym świecie to Auschwitz stało się symbolem mordu na Żydach, dokonanego przez narodowosocjalistyczne Niemcy. Natomiast akcja „Reinhardt”, ze swoimi obozami zagłady Bełżcem, Sobiborem i Treblinką, pozostaje w cieniu, chociaż jak nic innego pokazuje istotę Holocaustu: przemysłowe zabijanie ludzi. Równając z ziemią miejsca mordu i paląc wszelkie świadectwa, oprawcy chcieli nie tylko fizycznie zlikwidować ofiary, lecz także jakiekolwiek o nich wspomnienie. Do pewnego stopnia udało im się to. W pierwszej monografii akcji „Reinhardt” napisanej w języku niemieckim Stephan Lehnstaedt przywraca pamięć o dwóch milionach ludzi zabitych w Bełżcu, Sobiborze i Treblince, aby przynajmniej w ten sposób przetrwało świadectwo ich istnienia i cierpienia.
15 marca 1942 roku rozpoczęła się akcja „Reinhardt”. Niemieccy okupanci wywieźli Żydów z gett w okupowanej Polsce i zagazowali ich w obozach zagłady w Bełżcu, Sobiborze i Treblince. Do listopada 1943 roku zamordowali w przybliżeniu dwa miliony ludzi, spalili ciała i zakopali popioły. Przeżyło nie więcej niż 150 osób. Stephan Lehnstaedt napisał pierwszą w języku niemieckim monografię akcji „Reinhardt”, w której w rzeczowy, ale i wstrząsający sposób przypomina o wymordowaniu polskich Żydów.
Tytuł oryginalny: Der Kern des Holocaust. Bełżec, Sobibór, Treblinka und die Aktion Reinhardt
Data wydania: 2018
ISBN: 978-83-66340-78-7, 9788366340787
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Seria: Duże litery
Kategoria: Historia
Stron: 318
dodana przez: Klementynka
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Stephan Lehnstaedt Stephan Lehnstaedt
Urodzony w 1980 roku w Niemczech (Monachium)
Stephan Lehnstaedt - niemiecki historyk i autor wielu publikacji, profesor na wydziale Studiów Holocaustu i Studiów Żydowskich w Touro College w Berlinie. Wykładał na Uniwersytecie w Monachium, na Uniwersytecie Humboldtów w Berlinie oraz w London Sc...

Pozostałe książki:

Czas zabijania Życie codzienne okupanta. Warszawa i Mińsk w czasie II wojny światowej
Wszystkie książki Stephan Lehnstaedt

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Obozy Akcji Reinhardt

27.02.2021

„Pobyt w Bełżcu, Sobiborze i Treblince przeżyło w sumie nie więcej niż 150 osób. W 2016 roku, ponad 70 lat po wyzwoleniu, żadna z nich już nie żyje”*. Jak już zostało to podkreślone w wielu miejscach, symbolem Holokaustu jest dla większości ludzi Auschwitz. Tymczasem na wschodzie Niemcy byli bliscy przeprowadzenia zbrodni doskonałej, czyli takiej... Recenzja książki Czas zabijania

Pamięć trwać będzie, dopóki my o nich pamiętamy...

10.01.2022

Auschwitz- miejsce męczeńskiej śmierci wielu milionów ludzi. Do tej pory, mimo iż minęło ponad 80 lat, to nadal wywołuje bolesne wspomnienia. Wypowiedziane głośno mrozi krew w żyłach, przywołując niewyobrażalne cierpienie i zagładę całych rodzin czy narodów. O tym się mówi, o tym się nie zapomina. Gdzieś pośród pól i lasów leżały inne obozy zagład... Recenzja książki Czas zabijania

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@eR_
2019-12-19
8 /10
Przeczytane Współpraca

Jak zaznaczono na wstępie obóz Auschwitz jest symbolem eksterminacji Żydów na całym świecie, a o innych tego typu"placówkach"-można by rzec-nikt nie słyszał. A patrząc na to Niemcy wyprawiali gdzie indziej, aż trudno pojąć skalę tego ostatecznego rozwiązania. Wystarczy poczytać wspomnienia jedynego więźnia który uciekł z obozu w Bełżcu, z tej jedynej w swoim rodzaju "fabryki śmierci", aby mieć szersze pojęcie o tych obozach.

Takim dokumentem, wstrząsającym w swojej wymowie jest książka znanego niemieckiego historyka"Czas zabijania. Bełżec, Sobibór, Treblinka i akcja "Reinhardt".
15 marca 1942 roku rozpoczęła się akcja "Reinhardt". Niemieccy okupanci wywieźli Żydów z gett w okupowanej Polsce i zagazowali ich w obozach zagłady w Bełżcu, Sobiborze i Treblince. Do listopada 1943 roku zamordowali w przybliżeniu dwa miliony ludzi, spalili ciała i zakopali popioły.
I właśnie o tej akcji mówi przede wszystkim ta pozycja.

Na szczęście autor nie ucieka się do przedstawiania tylko tak zwanych "suchych faktów". Swoją opowieść snuje w sposób interesujący i wywołujący emocje. Bo takich książek nie da się czytać bez minimalnego chociażby zaangażowania. Trudny to temat, trudno zapomnieć o tragedii ludzi, z takich obozów. Nie sposób przejść obojętnie obok takiego bestialstwa. Zachęcam do lektury, nie tylko miłośników historii, ale i tych którzy po prostu chcą poszerzyć swoją wiedzę.
Autor to uznany niemiecki historyk, a ta publikacja, była jedną z pierwszych na ...

× 1 | link |
@tczuba
2021-11-22
6 /10
Przeczytane Literatura faktu, reportaż
@Antoniowka
2021-02-27
6 /10
Przeczytane
@Zaczytane_koty
2022-01-02
7 /10
Przeczytane
MO
@Moniskape
2020-01-11
7 /10
Przeczytane
@BagatElka
2019-11-09
6 /10
Przeczytane 📚 Posiadam 2018

Cytaty z książki

O nie! Książka Czas zabijania. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat