Czasy PRL-u. Alkoholowe dzieje Polski

Jerzy Besala
9 /10
Ocena 9 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów
Czasy PRL-u. Alkoholowe dzieje Polski
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
9 /10
Ocena 9 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów

Opis

Alkohol i ludzie uwikłani w trudną rzeczywistość – alkoholowe dzieje Polski w czasach PRL-u

Na konferencji w Jałcie w lutym 1945 roku „wielka trójka” - prezydent Delano Roosevelt, premier Winston Churchill i generalissimus Józef Stalin - ustaliła ład powojenny, w tym w Polsce. Strony zobowiązały się, że Rzeczpospolita będzie krajem niepodległym i demokratycznym, a wyłoniony Rząd Tymczasowy miał przeprowadzić wolne wybory. Ale dla Stalina ustalenia jałtańskie były jedynie przystankiem do realizacji własnych planów - uzależnienia Polski od ZSSR i stopniowej komunizacji. Tak nadchodziły czasy PRL-u.

Niniejszy tom odmalowuje przejawy pijanego życia w Polsce Ludowej. Z jednej strony wyżyny władzy, gdzie od Bieruta przez Gomułkę po Jaruzelskiego rządzili abstynenci albo ludzie świadomi skutków działania alkoholu, z drugiej – picie na umór wśród robotników rolnych w PGR-ach czy chłoporobotników. Alkohol okazuje się świetnym budulcem do opowieści o PRL-u, zarówno w wymiarze politycznym, społecznym, jak i kulturowym.
Data wydania: 2021-11-03
ISBN: 978-83-8202-375-6, 9788382023756
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Seria: Alkoholowe dzieje Polski
Kategoria: Literatura faktu
Stron: 700
dodana przez: ReginaCatta

Autor

Jerzy Besala Jerzy Besala
Urodzony 5 września 1951 roku w Polsce (Warszawa)
Jerzy Stanisław Besala – polski historyk i publicysta. Ukończył XI Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Reja w Warszawie, a w 1976 studia historyczne na UW[1]. Jako redaktor pracował w kilku wydawnictwach: Szkolnych i Pedagogicznych, MON, Iskrach i...

Pozostałe książki:

Barbara Radziwiłłówna i Zygmunt August Małżeństwa królewskie. Tom 2. Jagiellonowie Miłość i polityka. Słynne pary w dziejach Najsłynniejsze miłości królów polskich Dwie okupacje 1939-1945. Alkohohowe dzieje Polski
Wszystkie książki Jerzy Besala

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Aby życie miało smaczek raz wódeczka, raz koniaczek

3.11.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

„Napijmy się! Lepiej być znanym pijakiem, niż anonimowym alkoholikiem”. Panie Majstrze, która godzina? A wiesz, ja też bym się napił! Kultowe powiedzenie, które zapewne pamiętają nasi rodzice i dziadkowie, na stałe weszło w kanon cytatów polskich. Czasy PRL-u, które jedni wspominają z nostalgią i tęsknotą, a inni z frustracją i o... {} Recenzja książki Czasy PRL-u. Alkoholowe dzieje Polski

Moja opinia o książce

Opinie

CZ
2021-11-22
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10

Okładka jest bardzo wymowna, sam temat ciężki i trudny, ale też ważny. Problem alkoholowy- szczególnie u Polaków- był obecny zawsze, jednak jak to wyglądało w czasach PRL? Jak sobie ludzie radzili z nałogami? Bardzo ciekawy temat, wcześniej się z nim nie spotkałam.

IG: Czytomanka

👉Alkohol i ludzie uwikłani w trudną rzeczywistość – alkoholowe dzieje Polski w czasach PRL-u. Nie jestem wybitną fanką historii, jednak tę książkę pochłonęłam w 2 dni! Jest dość obszerna, a to nie przeszkodziło w jej szybkim przeczytaniu. Problemy alkoholowe w czasach PRL były naprawdę częste, a nawet z opowiadań dziadków nie często się o tym słyszało. Nie byłam tego świadoma jak duży to był problem.

👉Każdy z nas zna osiedlowego pijaczka, który siedzi przed sklepem i prosi o złotówkę na piwo, a jak to wyglądało w tamtych czasach? Książka w sposób fenomenalny pokazuje naszą polską mentalność i wbrew pozorom jak niewiele się zmieniło od tamtego czasu.. Zdecydowanie polecam przeczytać!

❗Ocena: 8/10

{} | link |
@aniabruchal89
2021-11-03
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10

Cytaty z książki

O nie! Książka Czasy PRL-u. Alkoholowe dzieje Polski. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl