Czasy PRL-u. Alkoholowe dzieje Polski

Jerzy Besala
9 /10
Ocena 9 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów
Czasy PRL-u. Alkoholowe dzieje Polski
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
9 /10
Ocena 9 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów

Opis

Alkohol i ludzie uwikłani w trudną rzeczywistość – alkoholowe dzieje Polski w czasach PRL-u

Na konferencji w Jałcie w lutym 1945 roku „wielka trójka” - prezydent Delano Roosevelt, premier Winston Churchill i generalissimus Józef Stalin - ustaliła ład powojenny, w tym w Polsce. Strony zobowiązały się, że Rzeczpospolita będzie krajem niepodległym i demokratycznym, a wyłoniony Rząd Tymczasowy miał przeprowadzić wolne wybory. Ale dla Stalina ustalenia jałtańskie były jedynie przystankiem do realizacji własnych planów - uzależnienia Polski od ZSSR i stopniowej komunizacji. Tak nadchodziły czasy PRL-u.

Niniejszy tom odmalowuje przejawy pijanego życia w Polsce Ludowej. Z jednej strony wyżyny władzy, gdzie od Bieruta przez Gomułkę po Jaruzelskiego rządzili abstynenci albo ludzie świadomi skutków działania alkoholu, z drugiej – picie na umór wśród robotników rolnych w PGR-ach czy chłoporobotników. Alkohol okazuje się świetnym budulcem do opowieści o PRL-u, zarówno w wymiarze politycznym, społecznym, jak i kulturowym.
Data wydania: 2021-11-03
ISBN: 978-83-8202-375-6, 9788382023756
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Seria: Alkoholowe dzieje Polski
Kategoria: Literatura faktu
Stron: 700
dodana przez: ReginaCatta

Autor

Jerzy Besala Jerzy Besala
Urodzony 5 września 1951 roku w Polsce (Warszawa)
Jerzy Stanisław Besala – polski historyk i publicysta. Ukończył XI Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Reja w Warszawie, a w 1976 studia historyczne na UW[1]. Jako redaktor pracował w kilku wydawnictwach: Szkolnych i Pedagogicznych, MON, Iskrach i...

Pozostałe książki:

Barbara Radziwiłłówna i Zygmunt August Małżeństwa królewskie. Tom 2. Jagiellonowie Miłość i polityka. Słynne pary w dziejach Najsłynniejsze miłości królów polskich Dwie okupacje 1939-1945. Alkohohowe dzieje Polski
Wszystkie książki Jerzy Besala

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Aby życie miało smaczek raz wódeczka, raz koniaczek

3.11.2021

„Napijmy się! Lepiej być znanym pijakiem, niż anonimowym alkoholikiem”. Panie Majstrze, która godzina? A wiesz, ja też bym się napił! Kultowe powiedzenie, które zapewne pamiętają nasi rodzice i dziadkowie, na stałe weszło w kanon cytatów polskich. Czasy PRL-u, które jedni wspominają z nostalgią i tęsknotą, a inni z frustracją i o... Recenzja książki Czasy PRL-u. Alkoholowe dzieje Polski

Moja opinia o książce

Opinie

CZ
2021-11-22
8 /10

Okładka jest bardzo wymowna, sam temat ciężki i trudny, ale też ważny. Problem alkoholowy- szczególnie u Polaków- był obecny zawsze, jednak jak to wyglądało w czasach PRL? Jak sobie ludzie radzili z nałogami? Bardzo ciekawy temat, wcześniej się z nim nie spotkałam.

IG: Czytomanka

👉Alkohol i ludzie uwikłani w trudną rzeczywistość – alkoholowe dzieje Polski w czasach PRL-u. Nie jestem wybitną fanką historii, jednak tę książkę pochłonęłam w 2 dni! Jest dość obszerna, a to nie przeszkodziło w jej szybkim przeczytaniu. Problemy alkoholowe w czasach PRL były naprawdę częste, a nawet z opowiadań dziadków nie często się o tym słyszało. Nie byłam tego świadoma jak duży to był problem.

👉Każdy z nas zna osiedlowego pijaczka, który siedzi przed sklepem i prosi o złotówkę na piwo, a jak to wyglądało w tamtych czasach? Książka w sposób fenomenalny pokazuje naszą polską mentalność i wbrew pozorom jak niewiele się zmieniło od tamtego czasu.. Zdecydowanie polecam przeczytać!

❗Ocena: 8/10

| link |
@aniabruchal89
2021-11-03
10 /10

Cytaty z książki

O nie! Książka Czasy PRL-u. Alkoholowe dzieje Polski. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl