Czerwona zemsta

Krzysztof Goluch
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 8 ocen kanapowiczów
Czerwona zemsta
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 8 ocen kanapowiczów

Opis

Poruszająca opowieść o ludziach, których łączy miłość, a dzieli Historia. Jest rok 1945. II wojna światowa zbliża się ku końcowi. Jan Walkiewicz, młody żołnierz AK, postanawia się ujawnić i rozpocząć nowe życie u boku kobiety, którą kocha. Wkrótce jednak zostaje aresztowany, a jego ukochana ginie od kuli. Jan ślubuje zemstę i wraca do lasu, gdzie trafia pod komendę Mariana Bernaciaka, pseudonim „Orlik”. Rozpoczyna się brutalna walka z sowietami... „Czerwona zemsta” to pełna napięcia, poruszająca opowieść o partyzanckiej codzienności, samotności i nadziei na normalne, spokojne życie. To hołd dla polskich partyzantów, którzy polegli na placu boju, walcząc o wolną Polskę. To również apel do kolejnych pokoleń, aby nie pozwoliły, by nazwiska tych bohaterów zostały zapomniane. Drapał pazurami ziemię, a przed oczami latały mu białe płaty. Swoją drogę znaczył krwią, ale czołgał się wytrwale i w ostatnim przebłysku świadomości wyciągnął broń, wycelował drżącą ręką i strzelił. Elwira poczuła uderzenie w plecy i upadła. Na jej sukience pojawiła się plama krwi. Janek nie tracił czasu. Położył ją na mchu, rozerwał odzienie i pochylił się nad ranną. Nic nie mógł jednak zrobić. – Kocham cię – szepnęła Elwira. – Potrzymaj mnie za rękę i nie rozpaczaj, bo będę na ciebie czekała po tamtej stronie. Janek pochwycił jej dłoń i trzymał, jakby chciał przytrzymać ulatujące z niej życie. Elwira umarła, a on zrozumiał, że pozostanie w konspiracji, bo chce zemsty na tych, którzy odebrali mu wszystko. Choćby miał przypłacić to życiem.  
Data wydania: 2019-05-30
ISBN: 978-83-8147-405-4, 9788381474054
Wydawnictwo: Novae Res
Stron: 473
dodana przez: bookkeeper

Autor

Krzysztof Goluch
Urodzony w 1994 roku w Polsce (Puławy)
Urodził się w 1994 roku w Puławach. Mieszka w Pogonowie, małej miejscowości położonej w przepięknej dolinie Wieprza. Od małego uwielbiał słuchać o minionych wydarzeniach, później fascynowało go opowiadanie o przeszłości, a teraz ma ogromną satysfakc...

Pozostałe książki:

Czerwona zemsta II Operacja berlińska. W tajnej służbie II Rzeczypospolitej Napad. W tajnej służbie II Rzeczypospolitej Fortel. W tajnej służbie II Rzeczypospolitej Zdrajca. W tajnej służbie II Rzeczypospolitej
Wszystkie książki Krzysztof Goluch

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Przytłaczająca

WYBÓR REDAKCJI
29.08.2019

W zasadzie bardzo rzadko sięgam po powieści o tematyce wojennej, gdyż temat jest ciężki i trudny, wymaga wiele uwagi podczas czytania. Mija to się nieco z moim pojęciem lektury dla rozrywki, ale nie każda książka dostarczać jej musi. Gdy zabrałam się za lekturę literackiego debiutu Krzysztofa Golucha, nastawiłam się na lekturę wstrząsającą, krwaw... Recenzja książki Czerwona zemsta

Hasło: Leningrad

29.06.2019

Czy zdarzyło się Wam narzekać jak źle się żyje w Polsce? Na pewno. Na co dzień nie myślimy o tym jak wielu ludzi oddało to, co miało najcenniejszego - własne życie, za to - byśmy dziś sami o sobie stanowili - bez podległości żadnemu innemu państwu. Nie zastanawiamy się nad tym, żyjemy tu i teraz. Krzysztof Goluch w swojej książce przedstawia ... Recenzja książki Czerwona zemsta

Świat partyzantki

22.06.2019

Lubię czytać wszystkie tytuły poświęcone II Wojnie Światowej , jej całym okrucieństwie ...i mam nadzieję, że to się nigdy nie powtórzy.... Książka Krzysztofa Golucha opowiada już o roku 45, czyli samym końcu wojny .... Gdzie Armia czerwona panoszy się już po terytorium Polski .... Chcą oby wszędzie był komunizm Powieść zaczyna się gdy poznajemy gł... Recenzja książki Czerwona zemsta

IZ
@Iza
× 2

Partyzanci walczą dla Nas

3.07.2019

Krzysztof Goluch w swojej książce "Czerwona zemsta", która oparta jest na autentycznych wydarzeniach, ukazał zmagania podczas II wojny światowej. Głównymi bohaterami są partyzanci, którzy walczyli o Polskę. "Orlik", "Spokojny" i "Ogień" czyli Janek to właśnie o nich możemy dowiedzieć się najwięcej. Niektóre fragmenty są tak bardzo drastyczne, że... Recenzja książki Czerwona zemsta

Moja opinia o książce

Opinie

@angell15
2020-05-07
10 /10

"Czerwona zemsta" Krzysztofa Golucha trafiła do mnie dzięki book tour, organizowanemu przez Andżelikę Jaczyńską, autorkę bloga "Czytam dla przyjemności".
Rzadko sięgam po powieści historyczne, gdyż nigdy nie był to mój ulubiony przedmiot. Zazwyczaj ciężko mi się zorientować we wszystkich zawiłościach dziejowych. Jednak lubię poznawać nowych autorów i staram się nie wykluczać całkowicie żadnego gatunku literackiego, dlatego postanowiłam dać szansę "Czerwonej zemście".
To przejmująca opowieść o powojennych losach partyzantów, walczących z Sowietami. Okrucieństwa tych ostatnich wobec ludności cywilnej, kobiet, dzieci i starców, są wręcz niewiarygodne. To były straszne czasy i straszni ludzie. Żołnierze, tacy jak "Spokojny", "Ogień" i "Orlik" wciąż opierali się władzy zaborcy i prowadzili walki w obronie miejscowej ludności.
Tak mówi "Orlik":
"(...)nie jestem wrogiem komunistów, choć poznałem ich lepiej niż ktokolwiek inny. Zwalczam ich, bo chcą zrobić z Polski sowiecką satrapię, a na to nie godzi się ogromna większość społeczeństwa. Likwiduję komunistów od lat, bo są to zwykli bandyci, którzy żerują na biednych. Ja widziałem, do czego doprowadziły ich krótkotrwałe rządy na Ukrainie, gdzie doszło do wylęgnięcia nacjonalizmu. A do czego już teraz dochodzi do nas? Nie ma dnia, żeby nie docierały do nas wieści zza krat ubeckich katowni, które mrożą krew w żyłach."
Książka wciąga od pierwszych stron, nieustannie coś się dzie...

| link |
@Marta_Ginter_2
2019-08-12
7 /10

Tematem tej recenzji jest debiutancka powieść Krzysztofa Golucha - "Czerwona zemsta". Książka opowiada historię opartą na prawdziwych wydarzeniach.

Głównym bohaterem jest Jan Walkiewicz. Mamy rok 1945 - końcówkę II wojny światowej i początki odbudowy państwowości Polski. Na miejscu hitlerowców pojawia NKWD. Sąsiad ze wschodniej granicy nie ma zamiaru dać wolności Polakom. Żołnierze Armii Krajowej znajdują się w śmiertelnym niebezpieczeństwie. Wśród nich jest "Ogień", "Spokojny" i "Orlik". Mężczyźni chcieliby odpocząć po wojnie, założyć rodziny, wychować potomstwo, ale bieg historii im to uniemożliwia. Zamiast wrócić do domów, chowają się po lasach, zabijają wrogów niepodległości i ciągle uciekają, gdyż nowa władza traktuje ich jako bandytów.

Tematyka walk partyzanckich AK - chociaż przez kilkadziesiąt lat przemilczana - w ostatnich latach jest bardzo popularna. Nawet szkoła, do której ja uczęszczałam w dzieciństwie, parę lat temu przybrała imię Żołnierzy Wyklętych. W naszym kraju są organizowane różne uroczystości upamiętniające, powstają filmy i książki na ten temat. Szkoda, że tak niewielu żołnierzy AK dożyło takich czasów.

Myślę, że powieść Krzysztofa Golucha ma sporą szansę spotkać się z zainteresowaniem czytelników. Treścią "Czerwonej zemsty" są przede wszystkim działania partyzanckie. W główny wątek został wpleciony romans między Jankiem a Małgorzatą. Obojgu wojna zabrała najbliższe osoby, niewiele mają do stracenia i to ich do siebie zbliża. ...

| link |
@humanistycznieee
2020-08-19
9 /10
Przeczytane

Pierwsza część "Czerwonej Zemsty" to początek historii o losach żołnierzy AK walczących na Lubelszczyźnie.
Śledzimy w niej losy "Spokojnego", "Orlika" i Janka. II wojna światowa zbliża się ku końcowi. Jednak to nie koniec walki Polaków.
"Czerwona Zemsta" to opowieść o walce, codzienności żołnierzy, o miłości, bólu, poświęceniu i oddaniu dla Ojczyzny.
Tą i II część koniecznie trzeba przeczytać! Te książki to dobra lekcja historii.
Serdecznie polecam!
Dziękuję wydawnictwu @wydawnictwo_novaeres
za udostępnienie egzemplarza.

| link |
@milka.czyta
2019-07-03
10 /10
Przeczytane • G •

Krzysztof Goluch w swojej książce "Czerwona zemsta", która oparta jest na autentycznych wydarzeniach, ukazał zmagania podczas II wojny światowej. Głównymi bohaterami są partyzanci, którzy walczyli o Polskę. "Orlik", "Spokojny" i "Ogień" czyli Janek to właśnie o nich możemy dowiedzieć się najwięcej.
Niektóre fragmenty są tak bardzo drastyczne, że aż ciężko jest w nie uwierzyć. Że w naszej historii dochodziło do takich aktów przemocy i tortur.
Książka bardzo mnie poruszyła, wywołała morze emocji …

| link |
GA
2022-01-15
6 /10
Przeczytane
IZ
2019-06-22
8 /10
@posredniczkaa
2019-08-29
5 /10
Przeczytane
@pod_lasem_czytane
2019-06-29
9 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

“- Wiesz, co jest ważne w przyszłości ? - zapytała stara. - To, że sami ją kształtujemy j zależy ona od naszych decyzji i wyborów, które podejmujemy. Ty także możesz wybrać szczęście, które jes...”
#
“Nienawiść. A kim byśmy byli, gdyby nie ona ? Gdzie znaleźlibyśmy chęć do życia, gdyby nie ona ? Życie to walka. Sam Bóg nie jest miłosierny, bo gdyby był, toby piekła nie stworzył.”
#
“Siostra widzi świat takim, jakim powinien być, a ja takim, jaki jest. Nigdy się nie zrozumiemy.”
#
“Zrobimy z niego, kogo zechcemy, bo to my napiszemy historię. A prawda ? Za kilkadziesiąt lat, gdy wiatr rozwieje prochy z naszych kości, prawda nie będzie miała znaczenia.”
#
“- Wiesz, co jest ważne w przyszłości ? - zapytała stara. - To, że sami ją kształtujemy j zależy ona od naszych decyzji i wyborów, które podejmujemy. Ty także możesz wybrać szczęście, które jes...”
#
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl