Czy będziesz wiedział, co przeżyłeś

Maria Janion
5.7 /10
Ocena 5.7 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów
Czy będziesz wiedział, co przeżyłeś
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
5.7 /10
Ocena 5.7 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów

Opis

Legendarna książka Marii Janion, zawierająca m.in. Zmierzch paradygmatu – jeden z najważniejszych polskich tekstów napisanych po 1989 roku. Autorka, mistrzyni trzech pokoleń humanistów, rozpatruje długo konstytuujący naszą tożsamość paradygmat romantyczno-symboliczny w kontekście nowej europejskiej rzeczywistości oraz nagłej ekspansji kultury masowej, proponując zastąpienie go Goetheańską ideą Bildung, czyli kształcenia nastawionego na formowanie osobowości, ponieważ świadoma, krytyczna jednostka jest fundamentem demokracji. Myśl o zmierzchu paradygmatu romantyczno-symbolicznego nie wszyscy odczytali dokładnie. Wielu czytelników widziało ją jako określenie stanu definitywnego, dla innych stała się hasłem, tymczasem zmierzch nie oznacza końca. O zmierzchu wylatuje sowa Minerwy, ale też o zmierzchu rodzą się upiory. Wznowienie tej książki przychodzi w czasie, gdy groźniejsze stało się nie populistyczne strywializowanie kultury, choć ono stwarza ludzi bezmyślnych i niezdolnych do czynu, ale pasożytowanie na mitach romantycznych i lepienie z idei i duchowych symboli narzędzi bezpośredniego gwałtu, bo to stwarza ludzi równie bezmyślnych, ale już zdolnych do czynu – najgorszego. „Zmierzch paradygmatu”, przypis do wydania z 2018 r.
Data wydania: 2018
ISBN: 978-83-65459-18-3, 9788365459183
Wydawnictwo: SIC!
Seria: Stanowiska - interpretacje
Kategoria: Publicystyka i Esej
Stron: 179
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Maria Janion Maria Janion
Urodzona 24 grudnia 1926 roku w Polsce (Mońki)
Polska historyczna literatury, ideii wyobraźni, profesor nauk humanistycznych. Badaczka polskiej kultury XIX i XX wieku, nauczycielka akademicka, zawodowo związana m.in. z Instytutem Badań Literackich PAN, Uniwersytetem Gdańskimi Uniwersytetem W...

Pozostałe książki:

Bohater, Spisek, Śmierć. Wykłady Żydowskie Wampir : biografia symboliczna Janion Transe - Traumy - Transgresje 1 Janion Transe traumy Transgresje 2 Niesamowita Słowiańszczyzna
Wszystkie książki Maria Janion

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Czy będziesz wiedział, co przeżyłeś? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@bea-ta
2021-01-07
10 /10
Przeczytane Gdybym miała tylko jedną półkę... Biblioteka domowa Czytane wielokrotnie przeczytane 2021

W ciągu ostatnich lat kilka razy czytałam „Czy będziesz wiedział, co przeżyłeś” M. Janion. Książeczkę mam w swojej biblioteczce. To cieniutka objętościowo książeczka. Ale niezwykle bogata w zakresie przekazanych czytelnikowi przemyśleń. A jeszcze bogatsza w zakresie ilości (i jakości) uruchamianych u czytelnika procesów myślowych. Za każdym razem, podczas lektury, odczuwałam zadziwienie i objawienie, że ktoś już dawno ubrał w słowa to, co ja zaledwie przeczuwałam, co starałam się umiejscowić w moim osobistym świecie wniosków, wartości i przemyśleń lub co usiłowałam nazwać po swojemu. I za każdym razem odkładałam napisanie tych słów o wrażeniu, jakie wywarła na mnie ta książeczka. Do czasu następnego spotkania z „Czy będziesz wiedział”. I do następnego. Bo okazało się, że przerastało mnie napisanie kilku słów o tym, jak wielkie wrażenie zrobiła na mnie lektura tej książeczki, jak ważne okazało się dla mnie to, co Autorka napisała i to, co ja z tego pisania wzięłam dla siebie, jaki podziw i szacunek dla Autorki wzbudziła ta maleńka książeczka.

„Czy będziesz wiedział, co przeżyłeś” to zbiór przemówień i wykładów. O czym? O odnajdywaniu siebie. O tym, co nas kształtuje. O tożsamości. O kulturze wysokiej i masowej, o jej wpływie na społeczeństwa i na pojedynczego człowieka, o ideach, romantyzmie. O postmodernistycznym mieszaniu kultury wyższej z masową. O zmianach w przeżywaniu i odbierania kultury. I o przyszłości. Ludzi i kultury.

Polecam.

...

× 14 | link |
@Zorg
2022-01-09
1 /10
@abdita
2019-11-23
6 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Czy będziesz wiedział, co przeżyłeś. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2023 nakanapie.pl