Janion. Transe - traumy - transgresje. 1: Niedobre dziecię

Maria Janion, Kazimiera Szczuka
5 /10
Ocena 5 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów
Janion. Transe - traumy - transgresje. 1: Niedobre dziecię
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
5 /10
Ocena 5 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów

Opis

Owszem, prawda jest taka, że i ja, za romantykami, kreśliłam apologię polskiego, romantycznego szaleństwa. I ja idealizowałam Polaków jako naród jednolicie bohaterski. I ja widziałam w naszym mesjanizmie przede wszystkim słuszną gloryfikację polskiego cierpienia – mówi żywa legenda polskiej nauki, guru wiedzy o romantyzmie, znawczyni wampirów i guseł, żydowskich bohaterów polskiej historii i zapomnianych legend słowiańszczyzny, rewizjonistka polskich tradycji i Królowa Matka polskiego feminizmu. Profesor Maria Janion w rozmowie z Kazimierą Szczuką opowiada o dorastaniu w okupowanym Wilnie, młodości spędzonej w bibliotekach, o wierze w socjalizm. A także o wielkich przyjaźniach, tytanicznej pracy – i o nieznośnym „wieńcu męczeńskim na skroni”, za którym nie mogą przestać tęsknić współcześni Polacy.
Data wydania: 2013-02-18
ISBN: 978-83-63855-11-6, 9788363855116
Wydawnictwo: Krytyka Polityczna
Seria: Seria z Różą
Kategoria: Biografia
Stron: 180
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Maria Janion Maria Janion
Urodzona 24 grudnia 1926 roku w Polsce (Mońki)
Polska historyczna literatury, ideii wyobraźni, profesor nauk humanistycznych. Badaczka polskiej kultury XIX i XX wieku, nauczycielka akademicka, zawodowo związana m.in. z Instytutem Badań Literackich PAN, Uniwersytetem Gdańskimi Uniwersytetem W...

Pozostałe książki:

Wampir : biografia symboliczna Czy będziesz wiedział, co przeżyłeś Janion Transe - Traumy - Transgresje 1 Janion Transe traumy Transgresje 2 Niesamowita Słowiańszczyzna
Wszystkie książki Maria Janion

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Janion. Transe - traumy - transgresje. 1: Niedobre dziecię nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@abdita
2019-11-23
9 /10
Przeczytane

Świetna rozmowa. Nie przepadam za Kazimierą Szczuką ale tu, przyznaję, jej styl jakoś dobrze i ciekawie kontrastuje z bardzo jedna serio i w starym stylu wypowiedziami Pani Janion.

| link |
@Zorg
2022-01-09
1 /10

Cytaty z książki

O nie! Książka Janion. Transe - traumy - transgresje. 1: Niedobre dziecię. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl