Dawny ustrój i rewolucja

Alexis de Tocqueville
7.5 /10
Ocena 7.5 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów
Dawny ustrój i rewolucja
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.5 /10
Ocena 7.5 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów

Opis

"Praca Tocqueville'a o rewolucji jest w istocie rzeczy pracą nie tyle o jej przebiegu, ile o jej genealogii i przyczynach. Autor sięga do XV wieku, by pokazać, jak zmieniała się pozycja monarchy, arystokracji, a przede wszystkim na czym polega i do czego prowadzi wielki marsz równości. Dzieło to jest więc rozwinięciem i dopowiedzeniem tez już wcześniej formułowanych w "O demokracji w Ameryce". W "Dawnym ustroju i rewolucji" Tocqueville przedstawia swoją wizję wolności, politycznej roztropności i konsekwencji centralizmu administracyjnego. Jednak osią rozważań są pytania o przyczyny wybuchu rewolucji i jej skutki. Autor pokazuje, że rewolucja nie tyle tworzy nowy ustrój, ile wydobywa na jaw i petryfikuje gotowe już rozwiązania społeczne i instytucjonalne powstałe w łonie starego reżimu. Powiada więc, że ciągłość wygrywa z retoryką gwałtownej przemiany, z ideologią postępu i oświecenia. Ta praca stanowi klucz do wszelkiej socjologicznej refleksji nad problemem zmiany społecznej i rewolucji. Obok dzieł Marksa, Webera i Durkheima należy do klasyki myśli socjologicznej - jest niezwykle ważna z punktu widzenia socjologii rewolucji, socjologii wiedzy (rola ideologii radykalnej), socjologii elit i badań nad przemianami struktury społecznej. Co ciekawe, większość hipotez Tocqueville'a została potwierdzona przez współczesną naukę."

Paweł Śpiewak
Data wydania: 2009
ISBN: 978-83-89372-40-6, 9788389372406
Wydawnictwo: ALETHEIA
Stron: 360
Mamy 2 inne wydania tej książki

Autor

Alexis de Tocqueville
Urodzony 29 lipca 1805 roku we Francji (Verneuil-sur-Seine)
Tocqueville był francuskim myślicielem politycznym, socjologiem i politykiem. Przez prawie rok był ministrem sprawa zagranicznych II Republiki. Po zamachu stanu w 1851 roku krytyk Napoleona III i II Cesarstwa. Pochodził z rodziny szlacheckiej o dług...

Pozostałe książki:

O demokracji w Ameryce Dawne rządy i rewolucja Piętnaście dni w pustkowiu
Wszystkie książki Alexis de Tocqueville

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Dawny ustrój i rewolucja? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@jatymyoni
2020-05-09
7 /10
Przeczytane Historyczne Dobra ksiązka 20 z mojej półki L. francuska

Autorem jest francuski myśliciel polityczny i socjolog. Przed Rewolucją Francuską uciekł wraz z rodzicami do Anglii. Powrócił gdy Napoleon doszedł do władzy i został ministrem spraw zagranicznych. W swoich badaniach zajmował się demokracją. Spędził 9 miesięcy w USA i później wydał książkę o tamtejszej demokracji. Później jeszcze obserwował demokrację w Anglii i Irlandię. Ciekawe jest to, że dopiero w swojej ostatniej książce zajmuje się właśnie Rewolucją Francuską. Przy czym miał wgląd w olbrzymią ilość dokumentów z lat przed rewolucją i dzięki temu mógł śledzić ścieżki, które doprowadziły do rewolucji. Jego wnioski nie dotyczą wyłącznie Rewolucji Francuskiej, ale ogólnie co doprowadza do rewolucji w danym kraju. Porównuje przy tym sposób rządów w innych krajach i zastanawia się dlaczego wyłącznie we Francji wybuchła rewolucja. Rewolucja Francuska była rewolucją polityczną o sposobie działania rewolucji religijnej i stała się czymś na kształt nowej religii. Rewolucja nie wybucha w momencie największego kryzysu, ale kiedy sytuacja się poprawia, jednak wolniej niż tego oczekuje społeczeństwo. Uznaje jednak, że każda rewolucja jest złem, gdyż czyni z ludźmi to co chce i zabija ducha demokracji i wolności. Ciekawa książka, jednak dość ciężko się czyta. Jedyne jej tłumaczenie jest z 1907 roku i jest napisana w języku polskim z tamtego okresu. Dobrą stroną, że można ją przeczytać na stronach wikipedii.

Polecam wszystkim zainteresowanym polityką i...

× 5 | Komentarze (1) | link |
@rimland
2021-12-25
8 /10
Przeczytane Konserwatyzm/publicystyka

Cytaty z książki

O nie! Książka Dawny ustrój i rewolucja. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl