Demon Maxwella Dzieje i filozofia pewnego eksperymentu

Robert Piotrowski
Demon Maxwella Dzieje i filozofia pewnego eksperymentu
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Demon Maxwella jest jednym z najciekawszych eksperymentów myślowych w historii fizyki, o niemal półtorawiecznej historii. Polega on na wyobrażeniu sobie czynnika (mechanizmu lub istoty inteligentnej) działającego na poziomie molekularnym i zdolnego do sortowania molekuł gazu ze względu na kierunek lub prędkość ich poruszania się. Wynikiem działania takiego demona ma być wytworzenie nierównowagi ciśnienia lub temperatury w układzie znajdującym się początkowo w stanie równowagi termodynamicznej. To oznaczałoby sprzeczność z II zasadą termodynamiki, a przeto paradoks sięgający podstaw tej dziedziny fizyki. Książka przedstawia historię i filozofię demona Maxwella na interdyscyplinarnym tle fizyki, biologii, humanistyki i ekonomii. Robert Piotrowski pracuje w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Zielonogórskiego. Zajmuje się m.in. logiką stosowaną, filozofią kultury oraz historią filozofii anglosaskiej i polskiej. Poprzednio wydał: ?Od materii Świata do materii Państwa. Z filozofii Tomasza Hobbesa? (Universitas, 2000) ?Problem filozoficzny ładu społecznego a porównawcza nauka o cywilizacjach? (Wydawnictwo Akademickie Dialog, 2003) ?Logikę elementarną dla szkół akademickich? (Wydawnictwo Akademickie Dialog, 2005)
Data wydania: 2013
ISBN: 978-83-63778-17-0, 9788363778170
Wydawnictwo: Dialog
Stron: 346

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Demon Maxwella Dzieje i filozofia pewnego eksperymentu? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Demon Maxwella Dzieje i filozofia pewnego eksperymentu. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl