Demoniczne samce. Małpy człekokształtne i źródła ludzkiej przemocy

Richard Wrangham, Dale Peterson
Demoniczne samce. Małpy człekokształtne i źródła ludzkiej przemocy
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Pomimo godnych podziwu intencji tych, którzy wierzą, że patriarchat jest wyłącznie wytworem kultury, istnieje zbyt wiele przeczących temu dowodów. Patriarchat występuje na całym świecie i zawsze był obecny w historii, a jego początki dostrzegamy w społecznym życiu szympansów. Służy prokreacyjnym celom mężczyzn, którzy ten system podtrzymują. Patriarchat ma swe źródła w biologii w tym sensie, że wynika z temperamentu mężczyzn, z ich utrwalonych w toku ewolucji starań, aby kontrolować kobiety, a równocześnie solidarnie wraz ze współtowarzyszami występować przeciw obcym. Niemniej patriarchat nie jest, jak zobaczymy, nieunikniony. Gdy wkraczamy w społeczny świat bonobo, możemy myśleć o nich jako o szympansach, które znalazły trzy drogi wiodące do pokoju. Zredukowały poziom przemocy w relacjach między płciami, w relacjach między samcami oraz w relacjach między społecznościami. A jeśli samce bonobo udają ważniaków i stają się zbyt agresywne, samice mogą takie zachowanie ukrócić.  
Tytuł oryginalny: Demonic Males. Apes and the origins of human violence
Data wydania: 1999
ISBN: 83-06-02746-9, 8306027469
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Seria: Biblioteka Myśli Współczesnej
Stron: 374

Autor

Richard Wrangham Richard Wrangham
Urodzony w 1948 roku w Wielkiej Brytanii
RICHARD WRANGHAM zajmuje katedrę Ruth B. Moore Professor of Biological Anthropology na Harvard University. Jest autorem między innymi Walki o ogień oraz (wspólnie z Dale’em Petersonem) Demonicznych samców. Wieloletnie badania nad życiem szympansów r...

Pozostałe książki:

Walka o ogień. Jak gotowanie stworzyło człowieka Paradoks dobra. Dlaczego jesteśmy tak dobrzy, skoro jesteśmy tak źli
Wszystkie książki Richard Wrangham

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Demoniczne samce. Małpy człekokształtne i źródła ludzkiej przemocy? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Demoniczne samce. Małpy człekokształtne i źródła ludzkiej przemocy. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl