Derwisz i śmierć

Meša Selimović
Derwisz i śmierć
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

nota od wydawcy Mesa Selimović, ur. 1910, pisarz bośniacki, zadebiutował stosunkowo późno, bo dopiero w roku 1950 dwoma tomami prozy beletrystycznej. Do tej pory znany był jedynie w środowisku sarajewskim. Uwagę jugosłowiańskiej krytyki literackiej zwróciły dopiero dwie jego następne książki: powieść "Tisine" (Cisza) oraz "Magla i mjesecina" (Mgła i światło księżyca), zbiór nowel. Prawdziwą rewelację natomiast wywołała wydana w roku 1966 powieść "Derwisz i śmierć". Dowodem tego jest przyznanie jej kilku nagród literackich (m.in. tygodnika "Nedeljne informativne novine" ("NIN") i im. Njegosa). Akcja książki toczy się w nie określonym bliżej czasie, prawdopodobnie w XVIII wieku, na terenie Bośni, a głównym jej bohaterem i jednocześnie narratorem jest przełożony muzułmańskiego klasztoru. "Derwisz i śmierć" - to książka o odwiecznych, ponadczasowych problemach moralnych, takich jak przyjaźń i wierność, odwaga i godność ludzka.
Tytuł oryginalny: Derviš i smrt
Data wydania: 1977
Wydawnictwo: PIW - Państwowy Instytut Wydawniczy
Seria: Współczesna Proza Światowa
Kategoria: Literatura piękna
Stron: 413

Autor

Meša Selimović Meša Selimović
Urodzony w 1910 roku w Bośni i Hercegowinie (Tuzla)
Mehmed „Meša” Selimović – pisarz serbski tworzący w języku serbsko-chorwackim. Większość jego dzieł rozgrywa się w scenerii bośniackiej w okresie panowania osmańskiego. W 1934 ukończył studia na wydziale filologicznym Uniwersytecie w Belgradzie.

Pozostałe książki:

Derwisz i śmierć Twierdza
Wszystkie książki Meša Selimović

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Derwisz i śmierć nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Derwisz i śmierć. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat