Dialog, nr 12 / grudzień 2000

Aleksander Wat, Krzysztof Bizio, Jewgienij Griszkowiec
Dialog, nr 12 / grudzień 2000
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Miesięcznik Dialog poświęcony jest dramaturgii współczesnej – teatralnej, filmowej, radiowej i telewizyjnej. Spis treści: SZTUKI Aleksander Wat Kobiety z Monte Olivetti Krzysztof Bizio Porozmawiajmy o życiu i śmierci Jewgienij Griszkowiec Zima przełożyła z rosyjskiego Irena Lewandowska Jewgienij Griszkowiec Jak zjadłem psa (monodram) przełożyła z rosyjskiego Irena Lewandowska ARTYKUŁY Maryla Zielińska o twórczości teatralnej Jewgienija Griszkowca, współczesnego autora i wykonawcy pisanych dla siebie sztuk Dmitrij Abaulin Jewgienij Griszkowiec na tle współczesnej Rosji Jan Zieliński o publikowanej w tym numerze z rodzinnego archiwum, jedynej sztuce dramatycznej Aleksandra Wata (1900-1967) poety-futurysty i prozaika, lewicowego intelektualisty a później autora jednej z ważniejszych książek-rozliczeń z komunizmem Mój wiek Małgorzata Jarmułowicz o poetyce dramatu socrealistycznego importowanej z ZSRR i używanej w Polsce na przełomie lat czterdziestych i pięćdziesiątych Lidia Czartoryska-Górska o trzech telewizyjnych interpretacjach Kartoteki Tadeusza Różewicza w reżyserii Konrada Swinarskiego (1967), Krzysztofa Kieślowskiego (1979) i Kazimierza Kutza (1998) i odbijającej się w nich ewolucji stosunku do PRL Kalina Zalewska o wydanych ostatnio podręcznikach historii teatru polskiego: o Dziejach teatru w Polsce Elżbiety Nowickiej i Najnowszej historii teatru polskiego Joanny Godlewskiej ROZMOWA Katarzyna Osińska rozmawia z Jewgienijem Griszkowcem o jego dotychczasowych pracach i o planach na najbliższy czas FELIETONY Piotr Gruszczyński, Piotr Mitzner VARIA Grigorij Zasławski o stosunkach między dramatopisarzami a reżyserami we współczesnym teatrze rosyjskim Bolesław Taborski Edynburg '2000 Urszula Aszyk uwagi na marginesie ostatnio wydanych w Polsce dramatów Tirso de Moliny Dobrochna Ratajczakowa o zaletach stosowania metod nauk ścisłych w humanistyce, polemicznie z felietonem Marka Beylina w Dialogu nr 10/2000 KRONIKA Nowa sztuka: Arhur Miller Mr Peters' Connections; Hotel Angst w reżyserii Christopha Marthalera; David Hare; David Haig The Good Samaritan; In Brief. W skrócie Wojna na pióra The Globe na okrągło Zmarła Nathalie Sarraute Hip-hop do teatru
Data wydania: 2000
Wydawnictwo: Ossolineum
Kategoria: Czasopisma

Autor

Aleksander Wat Aleksander Wat
Urodzony 1 maja 1900 roku w Polsce (Warszawa)
Właściwie Aleksander Chwat – polski pisarz i poeta pochodzenia żydowskiego. Tłumacz literatury anglosaskiej, francuskiej, niemieckiej, rosyjskiej i radzieckiej. Współtworzył polski futuryzm – w 1919 współaranżował „pierwszy polski występ futurystycz...

Pozostałe książki:

Czuk i Hek Poezja naszego wieku Polska nowela fantastyczna. Niezwykły kryształ Poezja polska od średniowiecza do współczesności. Antologia Złota księga wierszy polskich Dziennik bez samogłosek Mój wiek : pamiętnik mówiony. Cz. 1 Mój wiek. Pamiętnik mówiony Młodość króla Henryka IV Opowiadania i opowieści. Wybór Bezrobotny Lucyfer Chwila szczęścia Dialog, nr 12 / grudzień 2000 Dzieła wybrane. Tom II Korespondencja cz. 1 cz. 2 Pisma zebrane T. IV Lucifer Unemployed Publicystyka. Pisma zebrane t. V Wiersze śródziemnomorskie. Ciemne świecidło Wybór wierszy Świat na haku i pod kluczem- eseje.
Wszystkie książki Aleksander Wat

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Dialog, nr 12 / grudzień 2000 nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Dialog, nr 12 / grudzień 2000. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat