Dlaczego Izrael boi się Palestyny?

Raja Shehadeh
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów
Dlaczego Izrael boi się Palestyny?
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów

Opis

Nowa książka palestyńskiego pisarza, prawnika i obrońcy praw człowieka to zwięzłe wprowadzenie w kontekst wojny w Strefie Gazy. Raja Shehadeh od lat monitoruje rozszerzanie się państwa izraelskiego na tereny okupowane. W tej niewielkiej publikacji próbuje odpowiedzieć na kilka pytań: dlaczego kres apartheidu w RPA nie zmotywował Izraela do zakończenia podobnej polityki na terenach okupowanych? Dlaczego świat nie wywierał nacisków na Izrael, aby ten dążył do pokoju? Czego Izrael obawia się ze strony Palestyny? Czy wojna w Gazie będzie miała wpływ na globalną zmianę w polityce?

Spokojny rzeczowy wywód autora, który z bliska obserwuje rozwój wydarzeń, pozwala lepiej zrozumieć przyczyny obecnej dramatycznej sytuacji na Bliskim Wschodzie. Opisując procesy polityczne, Shehadeh nie traci z oczu perspektywy pojedynczych mieszkanek i mieszkańców Palestyny i Izraela.

Wydanie 1 - Wyd. Karakter
Tytuł oryginalny: What Does Israel Fear from Palestine?
Data wydania: 2024-06-30
ISBN: 978-83-68059-19-9, 9788368059199
Wydawnictwo: Karakter
Kategoria: Literatura faktu
Stron: 112
dodana przez: Vernau

Autor

Raja Shehadeh Raja Shehadeh
Urodzony w 1951 roku w Palestynie (państwie) (Jafa)
Jest palestyńskim pisarzem, prawnikiem, obrońcą praw człowieka, jednym z twórców organizacji praw człowieka Al-Hak (Prawda), autorem wielu książek na temat prawa międzynarodowego, praw człowieka i Środkowego Wschodu. W 2008 roku otrzymał Nagrodę Orw...

Pozostałe książki:

Dlaczego Izrael boi się Palestyny? Palestyńskie wędrówki Dziennik czasu okupacji Obcy w domu
Wszystkie książki Raja Shehadeh

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Dlaczego Izrael boi się Palestyny? nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Anjo
2024-09-10
8 /10
Przeczytane ✅ Literatura faktu, reportaże, biografie, autobiografie.

Esej palestyńskiego prawnika i pisarza rzucajacy trochę światła na złożoność konfliktu izraelsko-palestyńskiego poprzez pryzmat emocjonalnych i psychologicznych uwarunkowań, które kształtują wzajemne relacje obu narodów. Odrzucając jednostronne narracje, Shehadeh wnikliwie bada, jak historia, trauma i kulturowe dziedzictwo wpływają na współczesne postrzeganie siebie nawzajem oraz na trudności, z jakimi się borykają.

Szczególną uwagę autor poświęca lękom Izraelczyków, które nie są ograniczone do obaw związanych z bieżącymi wydarzeniami, ale mają swoje korzenie w dramatycznych doświadczeniach historycznych, takich jak Holokaust czy wojny w przeszłości. Przez wieki przezwyciężali oni liczne zagrożenia, co wytworzyło głębokie poczucie potrzeby bezpieczeństwa. W takim kontekście Palestyńczycy często postrzegani są jako potencjalne zagrożenie, a ich działania mogą być interpretowane jako atak na istnienie Izraela. To z kolei prowadzi do wyostrzenia polityki obronnej oraz militarnej, a także do tworzenia stereotypów, które wpływają na relacje i dalsze eskalacje konfliktu.

Z kolei z perspektywy Palestyńczyków, Shehadeh ukazuje, jak okupacja oraz codzienne zmagania wpływają na ich tożsamość i poczucie przynależności. Utrata ziemi, praw człowieka i podstawowych wolności wprowadza do życia Palestyńczyków głęboki niepokój, poczucie niesprawiedliwości oraz przymus walki o godność. Te doznania manifestują się w zbiorowej pamięci i narracji, które dominują w palestyńs...

× 19 | Komentarze (1) | link |
@mewaczyta
2024-08-10
8 /10
Przeczytane
@Kamik
2024-06-23
8 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Dlaczego Izrael boi się Palestyny?. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat