Dociekania kognitywne

Agnieszka Libura, Hubert Kowalewski, Daria Bębeniec
Książka Dociekania kognitywne
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Zebrane w tomie teksty wpisują się w dociekania nad językiem jako kluczem do poznania i kultury, którym od półwiecza patronują autor Dociekań filozoficznych, Ludwig Wittgenstein, i Anna Wierzbicka, autorka Dociekań semantycznych, przynależąc bezpośrednio do językoznawstwa kognitywnego lub czerpiąc obficie z jego dorobku i narzędzi badawczych. Są one świadectwem zarówno kontynuacji, jak i zmian zachodzących w obrębie językoznawstwa kognitywnego, w którym coraz większą wagę przykłada się do badania czynników kontekstualnych decydujących o rozumieniu, np. metafory, a także do analizy samych procesów konstruowaniu sensu on-line, wyłaniających się dynamicznie w określonym kontekście, niejednokrotnie w wyniku integracji pojęciowej czy rekonceptualizacji. Spis treści: Agnieszka Libura, Daria Bębeniec i Hubert Kowalewski; Wstęp Jerzy Bartmiński; O profilowaniu pojęć z punktu widzenia etnolingwistyki kognitywnej Barbara Lewandowska-Tomaszczyk; Kulturowe modele znaczeń emotywnych Marta Falkowska; Zrozumieć innych. Wstępny ogląd pola leksykalnego ‘empatii’ w języku polskim Marta Dobrowolska-Pigoń; Peryferie kategorii STRACHU a jej centrum. Analiza wybranych aspektów semantyki polskich czasowników emocji Ewa Kowalska-Stasiak; Pedagogie potoczne jako modele złożone. Badanie ankietowe wiedzy ukrytej – analiza kognitywna Marta Chojnacka-Kuraś; Obrazowanie małżeństwa we współczesnym katolickim dyskursie religijnym (na wybranych przykładach) Hanna Kaczmarek i Elżbieta Pawlikowska-Asendrych; Struktura semantyczna pojęcia HAUS. Analiza w ujęciu kognitywnym Józef Marcinkiewicz; Transfer kategorii liczby w akwizycji języka litewskiego – studium konkretnych użyć Paulina Nalewajko; O dynamiczności struktur pojęciowych. Sceny walki w opowiadaniu Wiedźmin A. Sapkowskiego w oryginale i w przekładzie na język angielski w ujęciu gramatyki kognitywnej Langackera Krystyna Waszakowa; Reinterpretacja procesów integracji przestrzeni mentalnych w wyrazach słowotwórczo pochodnych (na przykładzie compositum biopenetracja) Indeks rzeczowy Indeks osobowy
Data wydania: 2018
ISBN: 978-83-242-3163-8, 9788324231638
Wydawnictwo: Universitas
Stron: 248

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe


Ogłoszenia

{}
Dodaj ogłoszenie
za darmo!
Używane książki mają duszę. Zamiast kupować w sklepie, zajrzyj na naszą stronę z ogłoszeniami. Książkowe zero-waste? Kupuj używane, sprzedawaj niechciane.

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Dociekania kognitywne aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Co czytać po książce “Dociekania kognitywne”- Agnieszka Libura

Teoria przestrzeni mentalnych i integracji pojęciowej
Teoria przestrzeni mentalny... Agnieszka Libura
Monografia Agnieszki Libury w niezwykle ciekawy i systematyc...
Opozycja homo-animal w języku i kulturze
Opozycja homo-animal w języ... Irena Kamińska-Szmaj, Romana Łobodzińska, Maja Wolny, Michael Fleischer ...
Stereotyp jako przedmiot lingwistyki: Teoria, metodologia, analizy empiryczne
Stereotyp jako przedmiot li... Grażyna Habrajska, Aleksy Awdiejew, Renata Grzegorczykowa, Jerzy Bartmiński ...
Amalgamaty kognitywne w sztuce
Amalgamaty kognitywne w sztuce Agnieszka Libura
Jest to pierwsza praca, która tak szeroko omawia podstawy te...
www.1939.com.pl
www.1939.com.pl Marcin Ciszewski
{}8.2/10
Podpułkownik Jerzy Grobicki, dowódca Pierwszego Samodzielneg...

Cytaty z książki

O nie! Książka Dociekania kognitywne. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc Polityka prywatności Regulamin
© 2021 nakanapie.pl
Zrobione z {} na Pradze Południe