Doktor Bianko i inne opowiadania

Maciek Bielawski
Doktor Bianko i inne opowiadania
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Druga książka Maćka Bielawskiego, autora, który dotąd publikował między innymi w magazynie „Ha!art” oraz „Wysokich Obcasach” (wyróżnienie w konkursie na opowiadanie Moja droga). Bielawski zadebiutował dobrze przyjętymi przez krytykę Twardymi parapetami (2016), jest też laureatem nagrody głównej w konkursie na najlepsze opowiadanie organizowane przez Międzynarodowy Festiwal Opowiadania. W mijającym roku nagrodzony tekst – Koziołek – (który również wejdzie do przygotowywanego zbioru) trafił na sceniczne deski w reżyserii Marty Streker, dramaturgię inscenizacji przygotowała Agnieszka Wolny-Hamkało. W prozie Bielawskiego stykamy się ze światem widzianym w mikroskali, z czułością i empatią, która pozwala narratorowi pokazać bohaterów bez wszechobecnego dydaktyzmu czy błyskawicznej, i w związku z tym często niesprawiedliwej, oceny. Bielawski jest uważnym słuchaczem, który wiedzie czytelnika w zupełnie inną stronę, niż się spodziewamy. Z premedytacją wycisza dramaty, a poprzez dobór tematyki: codzienność, prowincjonalność - niejako zachęca do pozostawania na uboczu.  
Data wydania: 2019-06-28
ISBN: 978-83-953940-3-4, 9788395394034
Wydawnictwo: Książkowe Klimaty
Stron: 176
dodana przez: Mirko

Autor

Maciek Bielawski
Urodzony w 1976 roku w Polsce (Świdnica)
W 2016 roku opublikował debiutancką powieść Twarde parapety. W 2017 roku został laureatem nagrody głównej w konkursie na najlepsze opowiadanie organizowane przez Międzynarodowy Festiwal Opowiadania. Mieszka we Wrocławiu.

Pozostałe książki:

Ostatni Twarde parapety Doktor Bianko i inne opowiadania Spis lokatorów
Wszystkie książki Maciek Bielawski

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Doktor Bianko i inne opowiadania aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@nowika1
2023-07-04
Przeczytane

To moje drugie spotkanie z książką od wydawnictwa @terralibtorum, które wydaje angielskie przekłady polskiej prozy.
Tym razem w ręce wpadła mi książka Maćka Bielawskiego "Doctor Bianco and other stories".
To dziewiętnaście migawek, fragmentów wyjętych z życia najzwyczajniejszych ludzi ujęte w krótkiej formie literackiej. Jedne historie opowiadają więcej, inne są bardziej oszczędne, zdradzają tylko niewielki skrawek ze zwyczajności, codzienności szarego człowieka.
Tak zwyczajne, że aż zadziwia, że ktoś to w ogóle opisał i spróbował wycisnął esencję z ludzkiego bytowania.
Ja w wyobraźni próbowałam sobie dopowiedzieć resztę historii i zastanawiałam się, czy ci wszyscy ludzie mieli szansę gdzieś, kiedyś przypadkowo się spotkać; na ulicy, w kawiarni, w parku, czy na schodach starej kamienicy?
Według hipotezy Stanleya Milgrama między dwiema dowolnymi osobami na Ziemi istnieje ciąg średnio sześciu znajomych, więc kto wie, czy drogi dziewiętnastu bohaterów z dziewiętnastu opowiadań pana Bielawskiego gdzieś się kiedyś nie przecięły.
Krótkie teksty, niby proste i zwyczajne, ale w tej zwykłości zadziwiają.


× 2 | link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Doktor Bianko i inne opowiadania. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl