Dom pachnący pomarańczą

Monika Marszał
8.3 /10
Ocena 8.3 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów
Dom pachnący pomarańczą
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.3 /10
Ocena 8.3 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów

Opis

"Dom pachnący pomarańczą" czyli sentymentalna podróż do lat 80 i 90 -tych . Opowiadanie pełne emocji i ciepła,które przeniesie Was do czasów Waszego dzieciństwa. Każdy odnajdzie tu siebie bo czy mieszkaliśmy na wsi czy w mieście czy na południu czy północy Polski wspomnienia mamy bardzo podobne.
Data wydania: 2022-05-26
ISBN: 978-83-960885-4-3, 9788396088543
Rodzaj: audiobook
Wydawnictwo: Pick a Voice
Czas trwania: 123 minuty
dodana przez: Vernau

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Dom pachnący pomarańczą.

4.07.2022

Załatwiłam to rzutem na taśmę. W sobotę przeczytałam opinię zachwyconej czytelniczki. Że co proszę? Za jakieś wspomnienia 10 punktów? To co ta autorka tam nasmarowała? To było wczoraj. Dziś i niedziela, jestem już po lekturze i oto opinia. Czasem jak czytam jakąś polską książkę rozgrywającą się kilkudziesiąt lat temu, to detale tamtej rzeczywisto... Recenzja książki Dom pachnący pomarańczą

EK
@EwaK.
× 4

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@agulkag
2023-01-17
Przeczytane

Och, co to była za cudna, sentymentalna podroż.
Trafienie na tę pozycję książkową, a raczej audiobook, to zanurzenie się we wspomnieniach z czasów dzieciństwa i wczesnej młodości, chyba podobnie jak autorka.
Poszczególne rozdziały przenoszą nas w smaki, zapachy tego okresu czyli do lat 80 i 90 XX wieku. I znowu poczułam smak oranżady z woreczka, czy tej skladkowej pitej na miejscu w sklepie ( i nikt nie przejmował się szczególnie higieną), świeżego chleba, którego piętka rzadko trafiała w całości do domu, lodów z maszyny czy Bambino, obiady w szkolnej stołowce dostępne dla wybranych.
Przypomniały mi się kultowe dezodoranty Impuls czy Wykrzyknik, mydełko Fa, pierwsze wymarzone jeansy piramidy czy gumy Donald, czytane z wypiekami gazety typu Brawo, kolekcje plakatów.
To także zabawy na podwórku w podchody, chowanego, skakanie w gumę, obowiązkowy trzepak itd.
Ci którzy wychowali się w tych czasach przypomną sobie to wszystko o czym opowiada autorka, ale takze nasuną się im inne wspomnienia.
Jeden z ostatnich rozdziałów dotyczy wspomnien o mamie, który bardzo porusza :(.
Dla młodych zaś słuchaczy, to doskonała lekcja historii czasów ich rodziców, ale podana w ciekawy czasem zabawny sposób.

× 5 | link |
EK
@EwaK.
2022-07-04
10 /10
Przeczytane

Załatwiłam to rzutem na taśmę.
W sobotę przeczytałam opinię zachwyconej czytelniczki. Że co proszę? Za jakieś wspomnienia 10 punktów? To co ta autorka tam nasmarowała?
To było wczoraj. Dziś i niedziela, jestem już po lekturze i oto opinia.

Czasem jak czytam jakąś polską książkę rozgrywającą się kilkudziesiąt lat temu, to detale tamtej rzeczywistości budzą tyle wspomnień, że aż się łza w oku kręci. I to tło jest równie ważne, jak opowiadana historia. Tak zachwyciłam się na przykład wspomnieniem lat 90 w „Innej duszy”, czy „Topieli”. Że ciuchy, potrawy, słodycze, książki, gazety, filmy, muzyka itp, co doskonale pamiętam z tamtych lat. W tę podróż w czasie wmontowana była oczywiście akcja powieści i to nie byle jaka!
A lata dziewięćdziesiąte tylko w tle.
W książce Moniki Marszał dostałam tylko samo takie wyciągnięte tło, bez żadnej akcji, intrygi. Koncentrowanie się na wspomnieniu z czasów dzieciństwa i młodości. Lat, do których jeśli nawet nie chciałoby się wracać, to może jednak by się chciało, bo było się wtedy młodym? Gdzie wszyscy mieli mniej więcej to samo, a więc i wspomnienia są uniwersalne.
Moim zdaniem, książka bardzo spodoba się czytelnikom 45+, może nawet 50+, młodszych znudzi, bo co oni mogą wiedzieć o prywatkach (nie:domówkach), „Świecie młodych”, kartkach na żywność, ogórku (pojazd), teksasach, perfumach „Być może” i „Brutalu”, kawie, którą się zdobywało, towarze, który rzucano, kolejce po buty (ostatecznie kupione nie w tym rozmi...

× 2 | link |
PO
@polanka
2022-07-04
10 /10

cudowne , sentymentalne, śmieszne i smutne. powrót do lat 90-tych❤️

| link |
@lu369lu
2022-10-08
5 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

Dziś tęsknię za czasami, kiedy pralka automat, na której stały proszki «iXi» i «E» skakała po całej łazience, a na umywalce leżała niedokręcona pasta ,,Biały ząbek", o pomarańczowym smaku. Za czasami, kiedy mama poprawiała moje ,,kordły" i ,,druszlaki". Za czasami, kiedy dorosłym życzyłam dużo p o m y ś l n o ś c i, nawet nie wiedząc co to znaczy.
Tęsknię za czasami, kiedy mój magnetofon Kasprzak wciągał mi kasety, a fajne piosenki były zazwyczaj ,,na drugiej stronie.
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl