Droga na molo w Wigan

George Orwell
6.7 /10
Ocena 6.7 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów
Droga na molo w Wigan
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6.7 /10
Ocena 6.7 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów

Opis

Ostatnia nie przetłumaczona do tej pory na język polski książka Georga Orwella. Uchodzi za jeden z najlepszych i najbardziej wnikliwych zbeletryzowanych reportaży. Po raz pierwszy została wydana w Anglii w 1937 r. i niemal z dnia na dzień stała się bestsellerem. Oryginalnie składa się z dwóch części, ale polska wersja jest poprzedzona wyborem z "Dziennika Drogi na Molo", zawierającym spisane przez Orwella na gorąco jego relacje z podróży do regionu, w którym rozgrywają się opisywane wydarzenia. Pierwsza, właściwa część "Drogi na molo w Wigan", zawiera napisaną w pierwszej osobie reportażową relację o pracy, życiu, warunkach mieszkaniowych, zwyczajach i swoistej subkulturze robotników z Wigan, a także z okolic Barnsley i Sheffield. Były to wówczas najbardziej uprzemysłowione okręgi Wielkiej Brytanii, gdzie wydobywano węgiel i gdzie znajdowały się huty oraz wielkie zakłady produkcyjne. Opis pracy w kopalni węgla do dziś, blisko 70. lat od momentu pierwszego wydania książki, uchodzi za majstersztyk światowego reportażu. Znakomity jest również niezwykle wprost szczegółowy opis codziennej egzystencji ludzi wyzyskiwanych, biednych, bezrobotnych. Orwell wyraźnie poszukuje tu odpowiedzi na pytanie, dlaczego ci, którym kraj zawdzięcza bogactwo i funkcjonowanie - przede wszystkim górnicy - są tak nieludzko traktowani i żyją w tak nieopisanej nędzy. Druga część "Drogi na molo w Wigan" w bardzo niekorzystnym świetle ukazuje realia ówczesnego socjalizmu, stanowiącego właściwie domeną "middle class" i lekceważącego tych, dla których wspomniany socjalizm mógłby być dobrodziejstwem. Tą część książki powszechnie uznaje się za jeden z najznakomitszych w światowej literaturze politycznej traktatów o socjalizmie, jego twórcach, błędach i zaletach.
ISBN: 978-83-11-10141-8, 9788311101418
Wydawnictwo: Bellona
Stron: 298
Mamy 3 inne wydania tej książki

Autor

George Orwell George Orwell
Urodzony 25 czerwca 1903 roku w Indiach (Motihari)
George Orwell, mimo początku początku w typowej rodzinie klasy średniej, wytyczył sobie niezwykłą ścieżkę. Był synem urzędnika administracji brytyjskiej (Richarda Walmesley Blaira) i Idy Mabel Blair. Miał dwie siostry. Urodzony w Motihari w Bengalu,...

Pozostałe książki:

1984 Folwark zwierzęcy Brak tchu Czy naprawdę schamieliśmy? Córka proboszcza Rok 1984 Na dnie w Paryżu i Londynie Droga na molo w Wigan Wiwat aspidistra! Anglicy i inne eseje Birmańskie dni Lew i jednorożec Hołd dla Katalonii i inne teksty o hiszpańskiej wojnie domowej I ślepy by dostrzegł Kilka myśli o ropusze zwyczajnej oraz inne nieznane szkice, opowiadania i eseje Literatura na świecie 5/1986 (178) Black Gold Coming Up for Air Decline of the English Murder Dziennik z Jury Dzienniki wojenne Fighting in Spain Gandhi w brzuchu wieloryba George Orwell Essays Hitler, Stalin, Dali i Czerwony Kapturek Jak mi się podoba Eseje, felietony, listy Język angielski a polityka Król Karol II Notes on Nationalism Orwell Reader Shooting an Elephant The Lion and the Unicorn
Wszystkie książki George Orwell

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Orwell reportażysta

15.10.2022

Autor 'Roku 1984' jawi się w tej książce jako reporter, jedzie oto w 1936 r. na północ Anglii do miast górniczych, żeby na miejscu poznać życie mieszkańców. Dostajemy przejmujący opis nędzy brytyjskiej klasy robotniczej, to ludzie udręczeni pracą, przedwcześnie postarzali, żyjący w okropnych warunkach, pełni złości i goryczy. Charakterystyczny jes... Recenzja książki Droga na molo w Wigan

@almos@almos × 16

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Antoniowka
2023-03-21
6 /10
Przeczytane

Książka dość nierówna - same opisy życia robotników, zwłaszcza górników są bardzo przejmujące i chociażby dla tej analizy warto po "Molo..." sięgnąć. Trzeba też zaznaczyć, że Orwell przez jakiś czas żył wśród klasy pracującej, więc dokładnie wiedział, co opisuje.

Sama część eseistyczna w moim mniemaniu mocno i w dodatku nieładnie się zestarzała, zresztą dywagacje nad ówczesnym ruchem socjalistycznym w Wielkiej Brytanii nie wydają mi się szczególnie interesujące. Chyba jedynie jako materiał dla historyka czy socjologa, może dla pasjonata.
W tej części na uwagę zasługuje fragment o tym, jak klasy średnie traktują robotników, także jak sam Orwell ich postrzegał, jak dużo musiał włożyć pracy, aby pozbyć się uprzedzeń.

Reportaż ciekawy, choć nie czyta się go jednym tchem, "czuć" że rzecz została napisana kilkadziesiąt lat wcześniej - jest to więc pozycja dla wytrwałych.

× 19 | link |
@almos
2022-10-15
6 /10
Przeczytane audiobook reportaż/literatura faktu eseje/felietony/wywiady
RV
@Adelaar
2012-01-26
8 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Droga na molo w Wigan. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat