Czy naprawdę schamieliśmy?

George Orwell
7.8 /10
Ocena 7.8 na 10 możliwych
Na podstawie 11 ocen kanapowiczów
Czy naprawdę schamieliśmy?
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.8 /10
Ocena 7.8 na 10 możliwych
Na podstawie 11 ocen kanapowiczów

Opis

Niepublikowane dotychczas w języku polskim eseje, artykuły prasowe, felietony i inne formy literackie

Czy naprawdę schamieliśmy? Rudyard Kipling – rzecznik brytyjskiego imperializmu czy wybitny, choć niedoceniany poeta? Kim byli „błotni nurkowie”? Jak dalece charakter naszego pisma świadczy o nas samych? Co mieli wspólnego Lenin i Jack London? Jakie są najpiękniejsze odmiany i gatunki brytyjskich róż? Na czym polega specyfika ogłoszeń matrymonialnych? Kim są naprawdę zbrodniarze wojenni? Jak pociski rakietowe V-1 i rakiety balistyczne V-2 zmieniły zwyczaje Anglików? Dlaczego poprawność polityczna zadecydowała o tym, że przemilczano biografię Stalina pióra Lwa Trockiego?

Jest w tym zbiorze wielka polityka, są doniosłe kwestie społeczne powojennej Europy, ale też ciekawe obserwacje i refleksje dotyczące kultury masowej, angielskiej przyrody oraz wielkiej i popularnej literatury. Czytelnik znajdzie tu dwa utwory młodzieńcze, a także fragmenty notatnika literackiego zawierającego notatki i zapiski z ostatniego okresu życia pisarza: dają one obraz tego, co autor Roku 1984 zapewne by napisał, gdyby nie jego przedwczesna śmierć. Wnikliwie i z właściwym sobie humorem, ironią i polotem Orwell opowiada zarówno o sprawach ważkich, jak i o drobiazgach, z których składa się życie. Jak stwierdził jeden z jego biografów, „zawsze poniekąd kochał wszystko to, przeciw czemu się buntował”.

Data wydania: 2021-06-09
ISBN: 978-83-287-1712-1, 9788328717121
Wydawnictwo: Muza
Stron: 304
dodana przez: ReginaCatta

Autor

George Orwell George Orwell
Urodzony 25 czerwca 1903 roku w Indiach (Motihari)
George Orwell, właściwie Eric Arthur Blair. Pisarz i publicysta angielski, uczestnik hiszpańskiej wojny domowej. Urodzony w Motihari w Bengalu, do Anglii przyjechał w 1907 roku. Jego dzieła odznaczają się inteligencją, dowcipem i wrażliwością na nie...

Pozostałe książki:

Folwark zwierzęcy. George Orwell Córka proboszcza Rok 1984 Brak tchu Na dnie w Paryżu i w Londynie
Wszystkie książki George Orwell

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Orwell wiecznie żywy

18.07.2021

Uwielbiam się w nim zaczytywać. Ale nie cierpię, że miał rację. George Orwell to wybitny pisarz, publicysta i obserwator rzeczywistości, a także momentami bezlitosny krytyk. Dla mnie szczególnie bliski ze względu na Jewgienija Zamjatina. Jest coś niesamowitego w tym, że właśnie teraz wznawiane i wydawane na nowo są słowa naszego antyutopijne... Recenzja książki Czy naprawdę schamieliśmy?

@Zaneta@Zaneta × 6

to nie powieść, ani bajka

16.06.2021

Czegóż nie ma w tej książce! Niepublikowane dotąd eseje, nieukończone szkice, opowiadania i świetne felietony. Szczególnie interesujące dla mnie okazały się te, w których Orwell pochyla się nad pisarstwem (i poglądami) innych – Jacka Londona, Rudyarda Kiplinga, Tołstoja czy Joyce’a. Bardzo to jest ciekawe zobaczyć ich oczami Orwella, Brytyjczyk... Recenzja książki Czy naprawdę schamieliśmy?

Dla fanów George'a Orwella i nie tylko...

14.06.2021

Myślę, że większość osób kojarzy George’a Orwella przede wszystkim z powieścią „Rok 1984” i bajką „Folwark zwierzęcy”, bo to one przyniosły mu światową sławę. W tym momencie muszę się do czegoś przyznać: o ile druga pozycja jest mi dobrze znana, to niestety nie czytałam jego najsłynniejszej powieści. Na swoje usprawiedliwienie napiszę tylko, że wł... Recenzja książki Czy naprawdę schamieliśmy?

Czy naprawdę schamieliśmy?

15.07.2021

George Orwell "Czy naprawdę schamieliśmy? Nieznane eseje, szkice, opowiadania i felietony, Lata międzywojenne, a potem II wojny światowej były czasem, kiedy wielu pisarzy publikowało swoje teksty w prasie bądź występowało przed słuchaczami w audycjach radiowych dzieląc się swoimi przemyśleniami, opiniami na tematy polityczno-społeczne tudzież k... Recenzja książki Czy naprawdę schamieliśmy?

Moja opinia o książce

Opinie

@miedzytytulami
2021-06-27
8 /10
Przeczytane

Kiedy podczas rozmowy pada nazwisko Orwella, zawsze, absolutnie zawsze w mojej głowie zapala się lampka - "Folwark zwierzęcy". To odruch Pawłowa. Teraz jeszcze na dodatek będę wizualizować sobie tę fantastyczną okładkę, którą widzicie na zdjęciu.
"Czy naprawdę schamieliśmy?" to zbiór niepozornych, krótkich tekstów, w których drzemie potężna dawka ironii, sarkazmu i humoru. Czyli to, co lubię przede wszystkim. To w nich Orwell roztrząsa sprawy polityczne i społeczne, by za chwilę pochylić się nad tematem listów matrymonialnych. Ta książka to cudowne dopełnienie twórczości autora. Pełna skrajności i uszczypliwości. George Orwell, w swoim jedynym, niepowtarzalnym stylu.
.
Może i da się na raz. Jednak polecam dawkować sobie przyjemność z czytania. Szczególnie Waszej uwadze, drogie Mole, polecam tekst "Książki przeciw papierosom", który pokazuje jak niewiele się zmieniło przez te wszystkie lata. I choć zazwyczaj jestem na bakier z krótkimi formami, tu narzekać nie będę. Jeżeli jeszcze nie znacie twórczości autora, polecam z całego serducha - to dobry moment żeby nadrobić zaległości!

× 2 | link |
@dreambooks25
2021-06-14
8 /10
Przeczytane

„Czy naprawdę schamieliśmy” – George Orwell

Pomimo, że George Orwell nie żyjesz już od siedemdziesięciu lat dopiero w zeszłym roku (no może nie odkryłam, bo wiedziałam kim był) zakochałam się w Jego twórczości. Po lekturze #folwarkzwierzecy wiedziałam, że muszę sięgnąć po #rok1984. Obie powieści zrobiły na mnie ogromne wrażenie. Obie otwierają oczy na dość trudne i wydawać by się mogło, że niemożliwe do wydarzenia sytuacje. Jak już wcześniej wspomniałam twórczość autora datuje się na pierwszą połowę XX wieku. Zatrważające jest to jak ówczesna wizja pisarza może stać się rzeczywistością za kilkanaście, kilkadziesiąt lat…

„Czy naprawdę schamieliśmy” jest zbiorem nie opublikowanych dotąd w Polsce opowiadań oraz esejów Pana Orwella. W dalszym ciągu dywaguje na temat nierówności społecznych, krytykuje ówczesne rządy oraz systemy. Pochyla się nad tematem powojennej Europy. Specyficzny język, humor oraz ironia sprawiają, że od pierwszych stron wiadome jest kto tę książkę napisał :)

Jak wielką stratą dla literatury jest fakt, iż Orwell odszedł w wielu zaledwie 47 lat. Ile wspaniałych utworów mogłoby jeszcze powstać. Jak przewidywalna z perspektywy lat, a jednocześnie przerażająca jest Jego spuścizna. Chyba nie jestem w idealną osobą do recenzji Jego książki. Co by nie zostało jeszcze wydane (mam szczerą nadzieję, że gdzieś jeszcze znajdują się na tym świecie nieopublikowane dotychczas dzieła autora) na pewno przeczytam ...

× 1 | link |
@etiudyliterackie
2021-06-22
9 /10

George Orwell kojarzy się większości z Folwarkiem zwierzęcym i Rokiem 1984.
Przynajmniej dla mnie są to dwie książki, które od razu nakierowują moje myśli na tego brytyjskiego pisarza i publicystę.

Nowa pozycja, która ukazała się ostatnio na rynku dzięki @wydawnictwomuza zawiera nieznane eseje, szkice, opowiadania i felietony. Autor bardzo dużo poświęca miejsca rozważaniom o literaturze, polityce i aspektach społecznych. Znajdziemy tutaj jego recenzje i spojrzenie na „punkty zwrotne w literaturze amerykańskiej”, na twórczość innych pisarzy i poetów. Zabiera głos w sprawie bardzo popularnych w okresie 1920- 1940 nowel kryminalnych.
Nie ukrywam, że to właśnie te rozdziały poświęcone literaturze były dla mnie najciekawsze, chociaż cała pozycja jest bardzo interesująca i pozwala głębiej poznać sposób myślenia Orwella. Autor opowiada również o codzienności, o tym jak ludzie byli traktowani w jego społeczeństwie („kolor skóry, a standard życia”), o tym jak wyglądało życie tuż po wojnie. To niewątpliwie postać bardzo inteligentna, która wiele w życiu przeżyła, wiele doświadczyła i potrafiła mówić o sprawach na forum, które w jakimś sposób go dotykały.
Niesamowite jest dla mnie to w jak wielu kwestiach się wypowiadał, nie bał się żadnego tematu, po prostu podejmował wyzwanie i działał. Niektóre teksty są trudne, niektóre z dawką humoru. Z pewnością każdy czytelnik znajdzie coś dla siebie...

| link |
@w_swiecie_ksiazek
2021-06-29
7 /10
Przeczytane

Słyszycie "Orwell" i mogę się założyć, że pierwsze, co przychodzi Wam na myśl (nawet jeśli nie czytaliście) to "Rok 1984" albo "Folwark zwierzęcy".
Nie sięgnęłam po twórczość Georga Orwella, aż do momentu, kiedy dostałam propozycję recenzji książki "Czy naprawdę schamieliśmy?". I dzisiaj przybliżę wam tę pozycję, bo jest warta uwagi.

Książka jest zbiorem różnych form literackich np. artykułów prasowych, które nigdy dotąd nie zostały opublikowane. Autor pisze i o polityce, społeczności, życiu po wojnie, rasizmu, gospodarce, książkach, a nawet listach matrymonialnych. To, co zauważyłam to to, że tak naprawdę nie bał się on poruszyć różnych zagadnień, nic nie było mu obce, po prostu pisał. Dlatego też w "Czy naprawdę schamieliśmy?" nie brakuje powagi i refleksji, ale też ironii i humoru. Niektóre jego teksty sprawiają, że czytelnik zaczyna się zastanawiać, rozmyślać nad poruszanym tematem. Z kolei inne będzie czytał z przymrużeniem oka, a usta ukształtują się w uśmiech.
Nie jestem jakąś wielką fanką takich krótkich form, ale tę książkę czytałam z dużym zainteresowaniem, które może i w kilku momentach spadło, bo jednak polityczne tematy to nie moja bajka. Całość była ciekawa.

Nie spodziewałam się również tego, że książka w jakimś stopniu okaże się aktualna (autor nie żyje już od ponad 70 lat). Świat się zmienia, ale człowiek i tematy go otaczające nadal są takie same.

Jest to na pewno gratka dla fanów Georga Orwella, a jeśli nie mieliście s...

| link |
@karolina92
2021-07-21
8 /10
Przeczytane
@Zaneta
2021-07-18
10 /10
Przeczytane 2021 LIPIEC
BT
2021-07-18
6 /10
Przeczytane
@toptangram
2021-07-15
7 /10
@daka_portal
2021-06-16
8 /10
Przeczytane
@StartYourDayWithBooks
2021-06-14
7 /10
Przeczytane
@czerwonakaja
2021-06-10
8 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Czy naprawdę schamieliśmy?. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2023 nakanapie.pl