Droga smutku

Robyn Gigl
7.9 /10
Ocena 7.9 na 10 możliwych
Na podstawie 14 ocen kanapowiczów
Droga smutku
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.9 /10
Ocena 7.9 na 10 możliwych
Na podstawie 14 ocen kanapowiczów

Opis

Porywający thriller z fabułą wyrwaną z pierwszych stron gazet i wyjątkową bohaterką…

Erin McCabe jest prawniczą, starająca się wieść spokojne życie po głębokiej, osobistej zmianie. Ale kiedy młoda, ciemnoskóra, transpłciowa prostytutka zostaje oskarżona o zamordowanie syna bogatego polityka, Erin czuje się w obowiązku podjąć się jej obrony. Nawet jeśli zagraża to jej własnej karierze i życiu.
Dziewczyna twierdzi, że zabiła syna senatora w samoobronie. Gdy Erin zabiera się za sprawę, okoliczności wskazują na bardziej złożoną i mrożącą krew w żyłach historię, powiązaną z innymi brutalnymi morderstwami…

Robyn Gigl – prawniczka i aktywistka – mierzy się z tematem złożoności płci, rasy, władzy i opinii publicznej.
Tytuł oryginalny: By way of sorrow
Data wydania: 2023-03-22
ISBN: 978-83-8329-074-4, 9788383290744
Wydawnictwo: Skarpa Warszawska
Cykl: Erin McCabe, tom 1
Kategoria: Sensacja Thriller
Stron: 384
dodana przez: Vernau

Autor

Robyn Gigl Robyn Gigl Robyn Gigl transpłciowa prawniczka i aktywistka.

Pozostałe książki:

Droga smutku Syndrom ocalałej
Wszystkie książki Robyn Gigl

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

"Droga smutku"

26.04.2023

“Nie była pewna, co zabolało ją bardziej: słowa Swisha czy fakt, że rezonowały tak głęboko z jej własnym przekonaniem, że jest fałszywą kobietą-kobietą urodzoną z penisem. Nigdy nie będzie po prostu kobietą. Zawsze będzie transpłciową kobietą, z przymiotnikiem przed rzeczownikiem”. Erin McCabe jest młodą ambitną prawniczką, mieszka i pracuje w Ne... Recenzja książki Droga smutku

Ważniejszy cel czy droga?

30.04.2023

Intuicyjnie wiedziałam po okładce i tytule, że thriller „Droga smutku” będzie niezwykłą przygodą. Mój wewnętrzny głos wręcz nakazywał mi sięgnąć po tę powieść. Trudno mi było na koniec uwierzyć, że to debiut autorki Robyn Gigl. Oczami moich wspomnień przeniosłam się do momentu, w którym odwiedziłam kilka lat temu Atlantic City. Sylwester. Ciepło. ... Recenzja książki Droga smutku

Droga smutku

7.04.2023

Często nasze zachowania napędzane są chęcią zaimponowania innym. Chcemy być "lepsi", podążamy za tłumem i kieruje nami chęć przypodobania się. Pragniemy więcej, inaczej. Niepowodzenie wyrażamy agresją. Marnujemy życie skupiając się na innych i zamykamy się w świecie iluzji wyobrażeń. Przyjmujemy pozory, nakładamy maski, co rodzi zakłamanie, napięc... Recenzja książki Droga smutku

Droga smutku

24.04.2023

„Droga smutku” to jedna z tych książek, która przyciąga do siebie czytelnika niezwykłą okładką i równie intrygującym opisem. Robyn Gigl — prawniczka i aktywistka — w swojej debiutanckiej powieści mierzy się z tematem złożoności płci, rasy, władzy i opinii publicznej. Thriller, który oddała w ręce czytelników, z pewnością dla wielu okaże się kontro... Recenzja książki Droga smutku

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@coolturka104
2023-04-20
7 /10
Przeczytane

Erin McCabe jest prawniczą i główną bohaterką serii thrillerów, która zdaje się mieć wiele cech wspólnych ze swoją twórczynią Robyn Gigl.

Młoda, ciemnoskóra i transpłciowa prostytutka zostaje oskarżona o zamordowanie syna senatora. Twierdzi, że zrobiła to w obronie własnej. Jej sprawą zajmuje się Erin, która niespodziewanie odkrywa powiązania z innymi brutalnymi morderstwami.

Fajnie, że autorka porusza problemy osób LGBTQ+, przybliżając nam to, z czym muszą borykać się na co dzień. Jednak jako czytelnik uważam, że promocja za mocno skupiła się tylko i wyłącznie na tej tematyce, zapominając, że "Droga smutku" to kawał naprawdę dobrej historii. Książka przedstawiana jako swego rodzaju manifest jest również świetnym thrillerem psychologiczno-prawniczym.
Osobiście wydaje mi się, że gdyby nie cała ta otoczka, to powieść odbierana byłaby jako genialny thriller z misją. Brutalna i smutna prawda mogłaby wybrzmieć jeszcze mocniej, być może skłoniłaby nas do głębszych refleksji. Niestety dość "głośny" nacisk na poprawność polityczną, pozbawił całość elementu zaskoczenia. Po części wiedziałam, czego mogę się spodziewać, a sama fabuła została niejako odsunięta w cień. Szkoda, bo sprawa jest niezwykle ciekawa i budzi wiele emocji.

× 4 | link |
CZ
@czytac.lubie
2023-04-25
7 /10
Przeczytane Posiadam

"Droga smutku" - porywający od pierwszej strony thriller! Poznajcie prawniczkę Erin McCabe, która podjęła się obrony ciemnoskórej, transpłciowej prostytutki, która została oskarżona o morderstwo syna wpływowego senatora USA. W czasie trwania procesu wychodzą na jaw nowe okoliczności, ujawnione zostają morderstwa sprzed lat - kto jest za nie odpowiedzialny? Zdradzę tylko, że Erin, też jest osobą transpłciową.

Czytajcie "Drogę smutku"! Wejdźcie w świat nieczystej polityki, wpływów zamożnych obywateli. Autorka, prawniczka, poruszyła trudny temat – dyskryminacja i transpłciowość. Książka z doskonałym zakończeniem, cały czas trzyma czytelnika w napięciu. "Droga smutku" to debiut godny polecenia! Zachęcam do lektury!

× 3 | link |
@tomzynskak
2023-04-12
7 /10

Jak przeczytałam, że autorką „Drogi smutku” jest prawniczka i aktywistka to uznałam, że muszę sięgnąć po tę książkę. Okazuje się bowiem, że jest to thriller nietuzinkowy, który zwraca uwagę na dość poważne kwestie.

Cała fabuła kreci się wokół zabójstwa syna bogatego polityka. Można powiedzieć, że oklepane… Jednak zaskakujące jest kto jest podejrzanym o to zabójstwo. Mowa o młodej, ciemnoskórej, transpłciowej prostytutce. Wyobraźcie sobie jak trudno jest bronić osobę do której wszyscy są uprzedzeni i która wywołuje ogromne dyskusje wśród opinii publicznej. Bardzo dobrze przekonuje się o tym Erin McCabe, która podejmuje się obrony prostytutki.

Książka napisana jest bardzo dobrze i przez fabułę dosłownie się płynie. Czuć emocje i da się zżyć z naszymi bohaterkami. Autorka pokazuje trudy związane z byciem osobom transpłciową i tym jak ciężko jest żyć w naszym świecie takim osobom. Mocno postawiono tutaj na tematykę dyskryminacji, wykluczeń społecznych i walki o własną tożsamość. Jednak przede wszystkim jest to książka o walce o akceptację i sprawiedliwość.

Być może wiele osób uzna, że „Droga smutku” to książka kontrowersyjna. Jestem wręcz pewna, że wielu się ona nie spodoba. Jednak ja uważam, że takie książki są potrzebne. Wzbudza ona wiele emocji, otwiera oczy na problemy, których na codzień nie dostrzegamy i zmusza do przemyśleń. Polecam z całego serca!

× 1 | link |
@Kobietaczytajaca
@Kobietaczytajaca
2023-05-02
8 /10

Erin to prawniczka, która dokonała w swoim życiu ogromnej przemiany. Pewnego dnia dostaje propozycję jako obrońca ciemnoskórej, transpłciowej, dziewiętnastoletniej prostytutki, która jest oskarżona o zabójstwo białego, syna bogatego i wpływowego polityka. Dziewczyna twierdzi, że zrobiła to w samoobronie. Erin rozpoczyna swoje śledztwo i zbieranie dowodów. Okazuje się, że ta sprawa jest powiązana z innymi morderstwami. Ta sprawa robi się niebezpieczna, ponieważ zaczynają ginąć ludzie.

Moi drodzy jest to thriller prawniczy, w którym porusza się wątek rasizmu, transpłciowości, władzy w rękach nieodpowiednich ludzi. Kiedy Erin opowiada o swojej przemianie, mówi o kobiecie uwięzionej w ciele mężczyzny, po przemianie wiele osób unika jej pomimo tego że wcześniej z nią rozmawiano, ale nic nie jest tak przykre, jak odwrócenie się osób jej najbliższych. Dodatkowo pojawienie się w książce drugiej postaci transpłciowej pokazało jak społeczeństwo widzi takie osoby. Z czym one muszą się mierzyć każdego dnia. Książka daje do myślenia. Zaciekawia od początku i trzyma w napięciu do końca. Akcja idzie mieszanym torem, prawda próbuje być zatuszowana, a do tego wystarczy władza, znajomość odpowiednich ludzi i oczywiście pieniądze. Książka ta jest inna niż dotychczas przeze mnie czytane z tego gatunku. Polecam.

× 1 | link |
@marta582_82
2023-04-03
8 /10

"Nie była pewna, co zabolało ją bardziej: słowa Swisha czy fakt, że rezonowały tak głęboko z jej własnym przekonaniem, że jest fałszywą kobietą - kobietą urodzoną z penisem. Nigdy nie będzie po prostu kobietą. Zawsze będzie transpłciową kobietą, z przymiotnikiem przed rzeczownikiem."
▪︎▪︎
Erin McCabe podejmuje się obrony transpłciowej prostytutki, oskarżonej o zabójstwo syna wpływowego senatora. Nie dość, że sprawa z góry wydaje się być przegrana, to na dodatek sprowadza śmiertelne niebezpieczeństwo na wszystkich którzy się w nią zaangażują.

"Droga smutku" wciąga od pierwszych stron zarówno pod względem czysto rozrywkowym jak i emocjonalnym.
Z jednej strony to świetnie poprowadzony, inteligentny thriller prawniczy, z drugiej natomiast to niezwykle poruszająca opowieść o walce, o akceptację i o prawo do życia w zgodzie z samym sobą. Obydwa te wątki idealnie współgrają, z równym napięciem obserwujemy śledztwo jakie prowadzi Erin ze swoim wspólnikiem, jak i zmagagania bohaterów z niełatwą codziennością.

Bezkompromisowa walka o władzę kontra walka o sprawiedliwość i zwykłe człowieczeństwo. Ta książka zmusza do refleksji i nie pozostawia obojętnym.
Zaskakujący debiut. Czekam na więcej.

× 1 | link |
@esclavo
2023-04-10
8 /10
Przeczytane

Thrillery prawnicze czy polityczne to nie jest mój ulubiony gatunek, jednak opis zaintrygował mnie na tyle, że porzuciłam swoje uprzedzenia. I bardzo słusznie.

To historia trochę kontrowersyjna, niespotykana, możliwe że ze względu na tematykę może zostać różnie odebrana, jednak przede wszystkim to świetnie skonstruowany thriller, w którym napięcie utrzymane zostało przez całe 400 stron. Polityka miesza się z uprzedzeniami, a władza to coś, co popycha nawet do zabójstwa. Osią tej historii jest śmierć syna wpływowego polityka, a podejrzaną zostaje czarnoskóra, transpółciowa prostytutka. Sprawa głośno odbija się w mediach, bo jedną z obrończyń oskarżonej jest twarda, prawniczka - również osoba transpółciowa.
Chyba już rozumiecie dlaczego ta książka może wzbudzać różne emocje, wywoływać dyskusję, ale również zapewnić nam świetnej prawniczej rozrywki.

To debiut autorki, ale na próżno szukać tu "stylu debiutanta". Świetnie napisana, równa, z dobrym pomysłem na fabułę i bohaterami, o których chce się czytać. Ta powieść to gwarancja dobrze spędzonego czasu.

× 1 | link |
@grazyna.podbudzka
2023-07-21
8 /10

Erin McCabe jest prawniczką, w której życiu zaszło ostatnio wiele zmian. Gdy zostaje poproszona o zajęcie się sprawą transpłciowej, czarnoskórej prostytutki oskarżonej o morderstwo syna jednego z kluczowych polityków, kobieta podejmuje się jej bez wahania. Okazuje się jednak, że dziewczyna działała w samoobronie, twierdząc, że mężczyzna próbował ją zabić. Erin wraz z wspólnikiem rozpoczyna śledztwo by wyjaśnić okoliczności w jakich zginął. Nie spodziewają się, co uda im się ustalić oraz jak wielkie niebezpieczeństwo zawiśnie nad nimi oraz osobami, powiązanymi ze sprawą.

"Droga smutku" to trudna historia, łącząca w sobie gatunek thrillera i dramatu. Porusza tematy transpłciowości, braku tolerancji a nawet rasizmu. To wszystko zgrabnie wplecione w wątek prowadzonej przeciwko Sharlise sprawy. Pokazanie życia osoby transpłciowej, to jak boryka się z odrzuceniem nawet wśród najbliższych osób, jak trudno jest nawiązywać jej relacje oraz jak zmienia się ich podejście do własnej seksualności i spojrzenie na innych było dla mnie bardzo ciekawym doświadczeniem. To wszystko zostało ujęte niezwykle emocjonalnie. Często wywoływało we mnie współczucie, żal i gniew, gdy nie zgadzałam się na niesprawiedliwości z jakimi przyszło się zmierzyć bohaterom.

Sprawa morderstwa, z pozoru wydaje się całkowicie oczywista. Znamy mordercę mężczyzny, który czeka jedynie na proces. Jednak, gdy wraz z bohaterami zagłębiamy się w tajemnice, śledzimy wyd...

| link |
@graga_mm
2023-10-10
8 /10
Przeczytane
@marta.boniecka
2023-06-22
8 /10
Przeczytane
@nowika1
2023-05-08
9 /10
Przeczytane
@zanetagutowska1984
2023-04-30
10 /10
Przeczytane
@tatiaszaaleksiej
2023-04-26
8 /10
Przeczytane
@ksiazka_w_kwiatach
2023-04-24
8 /10
Przeczytane
@monika.sadowska
2023-04-07
7 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Droga smutku. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

Syndrom ocalałej
Syndrom ocalałej
Robyn Gigl
8.3/10
Najlepsza powieść kryminalna 2022 roku według „The New York Times” oraz „Los Angeles Times”! Śmieć...