Syndrom ocalałej

Robyn Gigl
8.3 /10
Ocena 8.3 na 10 możliwych
Na podstawie 14 ocen kanapowiczów
Syndrom ocalałej
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.3 /10
Ocena 8.3 na 10 możliwych
Na podstawie 14 ocen kanapowiczów

Opis

Najlepsza powieść kryminalna 2022 roku według „The New York Times” oraz „Los Angeles Times”!

Śmieć milionera Charlesa Parsonsa wydaje się zwykłym samobójstwem. W jego rezydencji nie ma śladów włamania ani walki. Wkrótce jednak pojawiają się nowe poszlaki, a technicy komputerowi odkrywają nagranie głosowe, które obciąża adopcyjną córkę Parsonsa – Ann, która przyznaje się do winy!

Erin McCabe nie jest zainteresowana prowadzeniem sprawy. Jednak nie potrafi zignorować elementów układanki, które do siebie nie pasują i ostatecznie podejmuje się sprawy, próbując przekonać Ann by wycofała swoje wcześniejsze zeznani. Ale ta najwyraźniej wie o wiele więcej. Kogo chroni, i dlaczego?

Na jaw wychodzi przerażająca prawda o Parsonsie i jego byłych współpracownikach…

Wydanie 1 - Wyd. Skarpa Warszawska
Tytuł oryginalny: Survivor's Guilt
Data wydania: 2024-01-24
ISBN: 978-83-8329-331-8, 9788383293318
Wydawnictwo: Skarpa Warszawska
Cykl: Erin McCabe, tom 2
Stron: 336
dodana przez: Vernau

Autor

Robyn Gigl Robyn Gigl Robyn Gigl transpłciowa prawniczka i aktywistka.

Pozostałe książki:

Droga smutku Syndrom ocalałej
Wszystkie książki Robyn Gigl

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

"Syndrom ocalałej"

7.02.2024

“Życie potrafi być bezlitosne”. Samobójstwo milionera Charlesa Parsonsa wydaje się być oczywiste. Nie znaleziono śladów włamania, ani walki. Niebawem technicy komputerowi odkrywają pewne nagranie, które budzą w śledczych wątpliwości. Nagranie głosowe wyraźnie wskazuje, że do śmierci milionera przyczyniła się jego adopcyjna córka Ann. Dziewczyna p... Recenzja książki Syndrom ocalałej

Robyn Gigl w „Syndromie ocalałej” zabiera czytelnika w niesamowitą podróż do świata kryminaln...

6.02.2024

Robyn Gigl w „Syndromie ocalałej” zabiera czytelnika w niesamowitą podróż do świata kryminalnej zagadki i zemsty za poniesione straty. Poznacie koszmar, który jest dla jednych codziennością mimo że nie chcą go doświadczać, a wyrwanie się z tego okropieństwa nie jest łatwą sprawą. Już teraz możecie zapisać ten tytuł w notesach, bo cholernie dobra t... Recenzja książki Syndrom ocalałej

× 7

dobry, mocny

5.02.2024

Transpłciowa pani adwokat, Erin McCabe tym razem podejmuje się obrony Ann, oskarżonej o zabójstwo swojego adopcyjnego ojca, milionera, Charlesa Parsona, którego sprawa, z początku wygląda na samobójstwo. W jego rezydencji nie ma śladów włamania, jednak technicy komputerowi odkrywają nagranie głosowe, obciążające Ann. Pomimo, że dziewczyna przyznaj... Recenzja książki Syndrom ocalałej

WK
@w_ksiazkowym_zaciszu
× 1

Niesamowicie wciągająca

14.03.2024

[Współpraca barterowa z Wydawnictwem @Link ] "Jej oczy błyszczały gniewem. - Dam sobie radę w celi, ale nie wytrzymam dłużej w klatce, do której mnie wpakowali. To nie ściany odbierają wolność, ale brak sprzeciwu." Lubicie książki z prawnikami w rolach głównych? Powiem wam, że jestem pod ogromnym wrażeniem tej historii. I nawet w tej chwili p... Recenzja książki Syndrom ocalałej

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

CZ
@czytac.lubie
2024-02-08
9 /10
Przeczytane Posiadam

"Syndrom ocalałej" to moje drugie spotkanie z twórczością autorki. To poruszająca i wciągająca fabuła, która utrzymuje się przez całą książkę. Autorka połączyła elementy psychologiczne z kryminałem. Z pewnością będzie to interesująca lektura dla fanów tego gatunku literatury. Autorka skutecznie buduje napięcie i trzyma czytelników w niepewności, zaskakując zakończeniem.

To powieść, która zmusza czytelnika do zastanowienia się nad ludzką naturą i etycznymi dylematami. Książka skupia się na historii głównej bohaterki, która stara się odbudować swoje życie po traumatycznym doświadczeniu. Autorka zajęła się tematyką przemocy, wykorzystywania dzieci. To lektura, która pozostaje w pamięci i zachęca do refleksji na temat ludzkich relacji.

Książka zdecydowanie godna polecenia.

× 3 | link |
@coolturka104
2024-02-26
7 /10
Przeczytane

Jeśli lubicie thrillery prawnicze to mam dla Was ciekawą propozycję od Robyn Gigl. Główną bohaterką serii jest prawniczka Erin McCabe.

Milioner Charles Parsons ginie z ręki swej córki Ann. Dziewczyna, mimo że niewinna przyznaje się do winy. Kogo chroni i dlaczego?

"Syndrom ocalałej" to naprawdę dobry thriller psychologiczno-prawniczy, w którym mamy do czynienia z niezwykle zagadkową, budzącą wiele emocji sprawą. Autorka ma wiele cech wspólnych ze swoją główną bohaterką: obie są prawniczkami i osobami transpłciowymi. Wielu klientów Erin pochodzi z kręgu osób LGBTQ+ czują oni bowiem, że najlepiej zrozumie ich ktoś, kto wie, z jakimi problemami borykają się na co dzień. Z tekstu przebija duży profesjonalizm i czuć, że prawnicze środowisko jest naturalnym dla Gigl. Choć mamy do czynienia z kontynuacją serii to można czytać ją jako osobną powieść. Dostajemy zupełnie nową sprawą kryminalną, a ważniejsze wątki z życia prywatnego Erin są tutaj pokrótce przypomniane.

× 2 | link |
@tomzynskak
2024-01-31
7 /10

„Syndrom ocalałej” to drugi tom z cyklu o transpłciowej prawniczce Erin McCabe, w którym Autorka odkrywa przed nami tajemnice korpoświata gdzie chciwość, technologiczne szpiegostwa, wyzysk i nadużycia są czymś „normalnym”. To właśnie na kanwie tych elementów powstała fabuła niebanalna, nieszablonowa i przede wszystkim dająca Czytelnikowi do myślenia o otaczającej go rzeczywistości.

Początkowo akcja płynie dość nieśpiesznie, a życie prywatne prawniczki przeplata się z elementami zagadki kryminalnej co momentami może utrudniać odbiór całości i wyłapywanie ważniejszych elementów. Na szczęście z biegiem wydarzeń wszystko się zmienia, a kryminalne śledztwo wychodzi na pierwszy plan. Akcja znacznie nabiera tempa, a Autorka co rusz wpuszcza Czytelnika w maliny i wprowadza wiele elementów zaskoczenia.

Podobnie jak i w przypadku pierwszego tomu czuć tutaj ogromne doświadczenie zawodowe Autorki i sprawia ono, że książka nabiera realizmu. Jak mało kto Gigl potrafi szczegółowo, ale i ciekawie pisać o rozprawach, współpracy różnych organów działania oraz ich współdziałania. Wszystko to obrazuje w taki sposób, że genialnie łączy się to w całość z fabułą, a nie jest nużącym przerywnikiem.
Dodatkowo Gigl dalej skupia się na temacie płciowości i poszukiwania własnej tożsamości. Stawia mocny nacisk na to, aby poruszyć życiowe i ludzkie tematy, o których wiele osób nie chce wcale mówić, a w innych budzą one kontrowersje. Jednak ...

× 1 | link |
@Spizarnia_ksiazek
2024-02-11
Przeczytane

"Przestań obwiniać się o problemy innych. Nie możesz kontrolować tego, co robią kochanie. Życie jest krótkie. Nie pozwól swojemu szczęściu odejść bez walki."

Erin McCabe, wsłuchując się nagranie z przesłuchania oskarżonej o zabójstwo ojca młodej dziewczyny, zastanawia się jak ława przysięgłych może odebrać to wyznanie. Słowa, w których Ann przyznaje się do winy, wydają się równoznaczne z wyrokiem skazującym. Również dowody zebrane w trakcie śledztwa są przytłaczające. Jednak pod wpływem słów byłego kolegi, komisarza Kluski, który "nigdy nie miał sprawy tak zgniłej", jak ta, postanawia bliżej przyjrzeć się zebranym aktom. Zagłębiając się w sprawę dostrzega jak wiele elementów układanki do siebie nie pasuje. Postanawia więc przekonać Ann do zmiany zeznań i spróbować odkryć, kogo chroni, a także dlaczego.

Wychowana na thrillerach prawniczych Grahama, wiedziałam, że nie mogę przegapić tej książki. Od pierwszych stron wciągnęłam się w lekturę i byłam ciekawa jej zakończenia. Słowne potyczki na sali sądowej, podszyte solidną warstwą obyczajowości tworzą ciekawą mieszankę. Trudno nie podziwiać determinacji Erin. To osoba, która stara się za wszelką cele dojść do prawdy. Poniekąd na drugim planie obserwujemy jej niełatwą sytuację rodzinną, a przede wszystkim problemy, z którymi musi radzić sobie jako osoba transpłciowa. Szczęśliwie zawsze może liczyć na pomoc i wsparcie wspólnika kancelarii Duane Swishera.
Akcja jest ...

× 1 | link |
@burgundowezycie
2024-02-02
6 /10
Przeczytane

„Syndrom ocalałej” autorstwa Robyn Gigl to powieść kryminalna, względem której po przeczytaniu opisu miałam pewne oczekiwania 🤔.

Główna bohaterka, Erin McCabe, jest prawniczką i osobą transpłciową, co niestety jest podkreślane u niej, jak i u innych bohaterów nie heteronormatywnych tak bardzo, jakby to było ich etykietą i jedyną rzeczą, która ich definiuje. Rozumiem, że Autora jest działaczką na rzecz takich osób, co wplata naturalnie w fabułę, ale miałam wrażenie, że momentami było tego za dużo i prawie na każdym kroku.

Erin jest osobą zdeterminowaną, odważną i to w jaki sposób mierzy się ze sprawą morderstwa oraz swoimi demonami i uprzedzeniami społecznymi, budzi podziw i sympatię. Jej relacja z podejrzaną o zabójstwo ojca Ann jest pełna emocji i napięcia. W powieści nie brakuje tu też elementów psychologicznych i społecznych, które dodają głębi i wiarygodności postaciom. Autorka zręcznie buduje intrygę, co zachęca do dalszej lektury. Co mnie poruszyło to bardziej niż sam kryminał, to stworzony Autorkę portret ludzi, którzy walczą o swoją tożsamość i godność w świecie pełnym niezrozumienia i nienawiści. Historia nie stroni również od trudnych tematów, takich jak seksualne wykorzystywanie dzieci, korupcja, czy dyskryminacja. Są one nakreślone w książce z wyczuciem i szacunkiem.

„Syndrom ocalałej” to kryminał z przesłaniem, który zachęca do podjęcia refleksji na trudne tematy oraz zachęcający d...

× 1 | link |
@czytam_book
2024-03-03
8 /10
Przeczytane

Cześć. Często sięgacie po twórczość autora zagranicznego?

Ja bardzo rzadko i sporadycznie sięgam po twórczość autora zagranicznego, tym razem miałam okazję przeczytać kryminał i powiem Wam, że bardzo mi przypadł do gustu.

„Syndrom ocalałej” Robyn Gigl, wydawnictwo Skarpa Warszawska.

Śmierć miliona Charlesa Parsonsa wygląda jak samobójstwa, brak śladów włamania. Jednak w trakcie dochodzenia pojawiają się dowody, że do śmierci mężczyzny przyczyniła się osoba, blisko spokrewniona. Córka Ann, która przyznaje się do winy.

Erin początkowo nie chce podjąć się sprawy, jednak gdy okazuje się, że nie wszystko do siebie pasuje, a dowody są wątpliwie, podejmuje się wyzwania.

Czy uda się Erin odkryć prawdę i oczyścić Ann z zarzutów?

Powiem Wam, że otrzymałam książę ze świetnie poprowadzoną fabułą, pełną emocji, zwrotów akcji, od której było mi ciężko się oderwać choćby na chwilę, tak więc spędziłam z nią cały wieczór, aż do ostatniej strony. Całe szczęście miałam wolny dzień.

Bardzo dobrze wykreowani bohaterowie, wyraziste, twardo stąpające po ziemi. Erin jako adwokat bardzo silna i konkretna kobieta, jednak jako osoba prywatna ma niską samoocenę swojej osoby, z jednej strony po tym co przeszła i jak jej życie nie oszczędzało nie ma się co dziwić.

Autorka oprócz dobrze poprowadzonego śledztwa porusza również trudne tematy taki...

| link |
@rudaczyta2022
2024-03-15
10 /10
@Monika_2
2024-03-14
8 /10
Przeczytane
OL
@olacom1_2
2024-03-21
9 /10
Przeczytane
@renata.chico1
2024-02-26
9 /10
Przeczytane
@aleksandra390
2024-02-21
10 /10
Przeczytane
@tatiaszaaleksiej
2024-02-07
8 /10
Przeczytane
WK
@w_ksiazkowym_zaciszu
2024-02-05
8 /10
@aneta5janiec12
2024-02-02
10 /10
@Aga_M_B
2024-02-04
7 /10
Przeczytane
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

O nie! Książka Syndrom ocalałej. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

Droga smutku
Droga smutku
Robyn Gigl
7.9/10
Porywający thriller z fabułą wyrwaną z pierwszych stron gazet i wyjątkową bohaterką… Erin McCabe...