Dwie powieści ruchu

Mateusz Górniak
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Dwie powieści ruchu
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Nowa książka jednego z największych talentów w polskiej prozie ostatnich lat. Dwie narracje o ludziach spychanych na margines sytego świata przez machinę kapitalizmu.

W Chacie, takiej z drewna Człowiek z Kamerą, Bohater, Fura oraz autostopowiczki Mucha i Mała porzucają wszystko i udają się na skraj lasu, by pobudować tam dla siebie siedziby. Ich podróż to rozpisany na głosy manifest międzygatunkowego sojuszu, a także próba myślenia utopijnego. Siłą napędową tej powieści drogi są rytm, przygoda, ucieczka i ekstaza.
Ostentacyjnie wolna Nomadka prowadzi nas przez miasto z dala od jego głównych szlaków. Kolejne etapy „przygody” narratorki wyznaczają przypadkowe spotkania, rozmowy o permanentnej życiowej katastrofie, wizyta na basenie i afekt do przystojnego strażaka.

Dwie powieści ruchu to pochwała INNEGO ruchu i zmiany, które odsłaniają możliwy kształt nowej wspólnoty. Mocna proza – nieokiełznana i wykwintna zarazem.

Książka wyróżniona Nagrodą Krakowa Miasta Literatury UNESCO 2023.
Data wydania: 2023-06-07
ISBN: 978-83-967433-3-6, 9788396743336
Wydawnictwo: Filtry
Kategoria: Powieść polska
Stron: 192
dodana przez: maslowskimarcinn

Autor

Mateusz Górniak Mateusz Górniak
Urodzony w 1996 roku w Polsce
Mateusz Górniak – autor fikcji literackiej i tekstów dla teatru, redaktor Stonera Polskiego. Jego teksty wystawiane były m.in. w Narodowym Starym Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie czy w Teatrze Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego w Wał...

Pozostałe książki:

Trash story Dwie powieści ruchu
Wszystkie książki Mateusz Górniak

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Dwie powieści ruchu? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@maslowskimarcinn
2023-11-12
7 /10
Przeczytane

Nie ma nic lepszego/gorszego, jak zacząć od drugiej książki autora, uznając, że będzie lepsza niż pierwsza, a w dodatku to „głos młodego pokolenia”, więc będzie co najmniej wybitnie, bo same zachwyty, więc dalej, bracie, do czytania „Dwóch powieści ruchu” i bum.

W „Chacie, takiej z drewna”, wyprawie młodych i pod wpływem, zmierzającej prosto do idyllicznej ucieczki od cementowego miasta i poukładanych ludzi, moje skojarzenia pognały ku „Próbie kwasu w elektrycznej oranżadzie” T.Wolfe’a, w której to uchachane Wesołe Zgrywusy wyruszyły kolorowym autobusem w podróż po Stanach (a tu kolesie Furą po dzielni). Proszę autora o wybaczenie, ale mimo świetnego tekstu i barwnego języka, trip Keseya bardziej rozwala mózgownicę. Opowieść o Bohaterze i Kreciole i o tym, co oni tam sobie ze sobą wyczyniali w zakamarkach wszelakich, Człowieku z Kamerą, Musze i Małej to taki trochę komiks – jest do śmiechu i niby na poważnie, troszkę tęczowej depresji i nudnego życia (taka teraz moda), dużo się dzieje i w pewnym momencie wszystko siada, gdyż milusińscy lądują w tytułowej chacie i tam to ja już tylko sobie czytałem. Całość ratuje „Nomadka”, wewnętrzny monolog bohaterki (będącej również w ruchu, w podróży ale jakże wyciszonej), od którego bije ciepło – nie żar i gorąc (mimo, że pojawia się i przystojny strażak „cały na biało”), tylko ciepło właśnie. Plus empatia. Zupełnie przeciwieństwo pierwszej historii i to w tym opowiadaniu Górniak pokazuje klasę, szkołę, w ogóle ca...

| link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Dwie powieści ruchu. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat