Dzienniki 1835-1836

Julian Ursyn Niemcewicz
Dzienniki 1835-1836
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

„Julian Ursyn Niemcewicz (1758-1841) to jedna z najbardziej wyrazistych postaci schyłku I Rzeczypospolitej i pierwszego półwiecza walki o odbudowę wolnej Polski. Patriota niekwestionowany, bohater drugiego rzędu, ale zawsze obecny tam, gdzie walczono o wolność narodu. [...] Jednym z pionierów [uprawiania szczególnie wartościowej formy memuarystyki - dzienników] był właśnie Julian Ursyn, przy tym człowiek ciekawy otaczającej go rzeczywistości, czasami mający coś z reportera, a także nie bezkrytyczny. Jego pasji nieustannego notowania zawdzięczamy stosy skorposzytów rękopisów, w których pospiesznie rejestrował równoległe podrzędne wydarzenia i fakty pierwszorzędne, często rozgrywające się przed jego oczami. [...] Niezależnie od ich pewnych ułomności, są one jednym z wartościowszych źródeł do dziejów politycznych i obyczajowych Polski pierwszego trzydziestopięciolecia po ostatnim z rozbiorów, a następnie do pierwszej dekady dziejów wychodźstwa polistopadowego." (z recenzji prof. dra hab. Sławomira Kalembki)
ISBN: 978-83-235-0037-7, 9788323500377
Wydawnictwo: Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego

Autor

Julian Ursyn Niemcewicz Julian Ursyn Niemcewicz
Urodzony 16 lutego 1758 roku w Polsce (Skoki)

Pozostałe książki:

Powrót posła : komedia w trzech aktach Złota księga wierszy polskich Powrót posła oraz Wybór bajek politycznych Antologia Gęś i Osioł
Wszystkie książki Julian Ursyn Niemcewicz

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Dzienniki 1835-1836 aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Dzienniki 1835-1836. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl