Dziewczyna z pomarańczami

Jostein Gaarder
8.6 /10
Ocena 8.6 na 10 możliwych
Na podstawie 105 ocen kanapowiczów
Dziewczyna z pomarańczami
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.6 /10
Ocena 8.6 na 10 możliwych
Na podstawie 105 ocen kanapowiczów

Opis

Gaarder ma odwagę zadawać najtrudniejsze pytania, niczego nie owijając w bawełnę: Co byś wybrał, gdybyś miał taką szansę? Zdecydowałbyś się źyć na Ziemi przez krótką chwilę, aby po kilkudziesięciu krótkich latach zostać wyrwanym z tego świata i nigdy juź tu nie powrócić? Czy teź byś z tego zrezygnował? (...) Takie bowiem są reguły. Jeśli wybierasz źycie, wybierasz takźe śmierć. Dziewczyna z Pomarańczami - to przede wszystkim piękna opowieść o poszukiwaniu miłości i odwadze, by z trudnych ścieźek źycia wybrać tę właściwą. 15-letni Georg - dotąd zupełnie przeciętny chłopak - zmienia się w dniu, kiedy otrzymuje niezwykły list. Nadawcą jest nieźyjący od lat ojciec Georga... W chwili jego śmierci chłopiec miał zaledwie 4 lata - pamięta go jedynie z przechowywanych w rodzinnych zbiorach starych zdjęć i filmów. Ojciec napisał list tuź przed śmiercią, gdy był pewien, źe nie uda się pokonać choroby. Przez wiele lat list leźał w dziecięcym wózku, czekając na chłopca. Znaleziony u progu dojrzałości Georga staje się znakiem przemiany i inicjacji. Ojciec opowiada w nim o swojej miłości do tajemniczej Dziewczyny z Pomarańczami, takźe o próbach rozwiązania jej zagadki. Zadaje pytania o sens źycia, gdy śmierć wydaje się nieuchronna... Inspirowany listem, chłopak usiłuje sprostać pytaniom ojca, przekroczyć granice czasu i śmierci. Posłuźy temu pisana wspólnie z nim ksiąźka, której patronuje Dziewczyna z Pomarańczami. W znakomitej powieści nie tylko dla młodzieźy Jostein Gaarder celuje prosto w serca czytelników i jak zwykle trafia w samo sedno.
Data wydania: 2007-10-05
ISBN: 978-83-89763-77-8, 9788389763778
Wydawnictwo: Czarna Owca
Stron: 143
Mamy 4 inne wydania tej książki

Autor

Jostein Gaarder Jostein Gaarder
Urodzony 8 sierpnia 1952 roku w Norwegii (Oslo)
Jostein Gaarder – norweski pisarz, autor książek filozoficznych i literatury pięknej. Wzbudził międzynarodowe zainteresowanie w 1991 wydaniem Świata Zofii, młodzieżowej książki będącej wprowadzeniem do filozofii. Jest autorem popularnych powieści dl...

Pozostałe książki:

Świat Zofii Dziewczyna z pomarańczami Przepowiednia Dżokera W zwierciadle, niejasno Maja. Opowieść o miłości i przemijaniu Tajemnica Bożego Narodzenia Córka dyrektora cyrku W sam raz. Krótka opowieść o prawie wszystkim Magiczna biblioteka Bibbi Bokken Świat według Anny Vita Brevis. List Florii Emili do Aureliusza Augustyna Zamek w Pirenejach Hej! Czy jest tu kto? Szach mat. Zagadki, baśnie i opowiadania Świat Zofii. Tom 1 An Unreliable Man Diagnoza i inne opowiadania To my tu teraz jesteśmy Żółty krasnal
Wszystkie książki Jostein Gaarder

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

ARCYDZIEŁO!

22.04.2014

Wszechświat powstał ok 12 mld lat temu. Jeśli przedstawimy jego historię na osi czasu łatwo będzie można zaobserwować, że era ludzkości na Ziemi to zaledwie mały jej fragment. Człowiek pojawia się na pewien czas i znika. Nie ma go. Musi pożegnać się z tym co miał za życia, rodziną, kochanymi ludźmi, otaczającymi go miejscami. Nie zawsze jest też go... Recenzja książki Dziewczyna z pomarańczami

@ashlly.97@ashlly.97 × 3

"Życie to gigantyczna loteria, w której widoczne są tylko wygrane losy"

5.02.2012

“Siedzisz wygodnie, Georg? Ważne, byś miał przynajmniej o co się oprzeć, bo zamierzam Ci teraz opowiedzieć niezwykle emocjonującą historię...” Tymi słowami rozpoczyna się list do piętnastoletniego George’a, napisany przez jego ojca. Właściwie nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie to, że tata chłopaka zmarł, gdy ten miał zaledwie cztery... Recenzja książki Dziewczyna z pomarańczami

@Deline@Deline × 1

Zachwycać się światem

11.04.2012

Gaarder stał się jednym z moich ulubionych pisarzy w tej samej chwili, w której go odkryłam. Z czasem jego książki nie straciły dla mnie magii, nie stały się niezrozumiale lub infantylne. Wydaje mi się, że teraz rozumiem je jeszcze lepiej i głębiej, są dla mnie nadal piękne i niepowtarzalne, pełne cudownych myśli. Są zdolne odwrócić tok mojego myśl... Recenzja książki Dziewczyna z pomarańczami

@anna.urbanska@anna.urbanska × 1

Dziewczyna z Pomarańczami

3.10.2009

Takie bowiem są reguły. Jeśli wybierasz życie, wybierasz także śmierć. Dziewczyna z Pomarańczami - to przede wszystkim piękna opowieść o poszukiwaniu miłości i odwadze, by z trudnych ścieżek życia wybrać tę właściwą. 15-letni Georg - dotąd zupełnie przeciętny chłopak - zmienia się w dniu, kiedy otrzymuje niezwykły list. Nadawcą jest nieżyjący od la... Recenzja książki Dziewczyna z pomarańczami

@rockaga@rockaga × 1

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@bea-ta
@bea-ta
2021-01-05
8 /10
Przeczytane Poszukuję do swojej biblioteczki dla A. Gdybym miała tylko jedną półkę... przeczytane 2021

O miłości, wszechświecie, ukochaniu życia. O zachwycie nad cudem istnienia i smutku nieuchronności przemijania. Ciepło, pogodnie, wzruszająco. Baśniowo i filozoficznie.
Polecam. Nastolatkom, dla których ma szansę stać się książką ważną. I dorosłym, którym może pomóc w rozmyślaniach dotyczących zawartości bagażu, jaki przekazujemy dzieciom.

„Życie to gigantyczna loteria, w której widoczne są tylko wygrane losy.”

„Nie odczuwam już potrzeby przeżywania czegoś więcej niż to, czego do tej pory doświadczyłem. Tak bardzo pragnę jedynie zatrzymać to, co już mam.”

„Marzenie o czymś nieprawdopodobnym ma własną nazwę. Nazywamy je nadzieją.”

„Jesteśmy na świecie tylko ten jeden raz. Pojawiamy się tutaj zaledwie na krótką chwilę.”

„Mamy w życiu nie tylko swoje miejsce. Mamy również wyznaczony swój czas.”

„Nie próbuj mi wmawiać, że natura nie jest cudem. Nie opowiadaj mi, że świat nie jest baśnią. Ktoś, kto jeszcze tego nie zrozumiał, być może pojmie to dopiero wtedy, gdy baśń zacznie się kończyć. Wówczas człowiek ma ostatnią szansę na zerwanie klapek z oczu, ostatnią okazję na to, by przetrzeć oczy ze zdumienia, ostatnią możliwość, by ulec temu cudowi, z którym trzeba się pożegnać i który trzeba opuścić.”

× 13 | link |
@Asamitt
2020-03-21
8 /10
Przeczytane * Własne Skandynawskie/Nordyckie tereny Literatura piękna / Klasyka

Teoretycznie pozycja dla młodzieży ale Gaarder jest uniwersalny. Tak jak z ubraniami gdy pytamy o rozmiar i słyszymy odpowiedź,że "uniwersalny", czyli niby dla każdej sylwetki tylko nie każdą się w to zmieści, tak z uniwersalnością literatury jest zupełnie odwrotnie, pasuje i dla dorosłego i dla dziecka jego. Dzięki takim książkom nawiązuje sie bliższe relacje z naszymi dziećmi, gdy możemy im zaproponować coś co mieliśmy sami w ręku ale niekoniecznie będąc w ich wieku.
Proste historie, takie realne, opowiedziane przystępnie acz zawierające przesłanie. Uczą nas samych jak być rodzicem w trudnej sytuacji, jak godzić sie z nieuniknionym, jak odchodząc przekazać po sobie dzieciom coś na później, gdy lepiej będą mogły już zrozumieć rzeczywistość.
Listy mają magiczną moc przekazywania myśli, zatrzymywania słów,które nie umykają w chwili ich wypowiadania przez co mogą celniej do nas trafiać i na długo zostają. To też taka forma komunikacji między światem żywych i umarłych... kogoś juz nie ma z nami, czytamy jego słowa i jakbyśmy odtwarzali wspólne obrazy.. Tak sobie wróciłam do tych słów teraz, widać było mi to potrzebne.

× 6 | link |
AG
@Castiel
2014-05-19
10 /10
Przeczytane Norge

Przepiękna historia, która spowodowała u mnie naprawdę ogromne wzruszenie, czego już dawno nie doświadczyłam. Autor potrafił mnie zaintrygować i jednocześnie zmusić do przemyśleń, co jest niełatwą sztuką. Dodatkowym plusem jest umiejscowienie akcji w Oslo, dzięki czemu mogłam dokładnie wyobrazić sobie bohaterów w znanych plenerach, takich jak Spektrum, Holmenkollen czy dzielnica Tåsen :) Mam nadzieję, że kiedyś wrócę do tej książki.

× 2 | link |
@Azzura
@Azzura
2010-12-22
10 /10
Przeczytane

Intrygująca lektura, pewnie jakbym nie czytała jej jadąc pociągiem, to przy końcówce bym się popłakała ;] Jest to książka inspirująca i skłaniająca do refleksji, a przy okazji to kawał (albo kawałek, bo niestety jest krótka) dobrej opowieści.

× 2 | link |
@denudatio_pulpae
2019-11-14
6 /10
Przeczytane

Przeczytałam tę książkę po raz pierwszy już kilka ładnych lat temu. Pamiętałam z niej tylko, że wtedy mnie wzruszyła.
Co jakiś czas rzucała mi się w oczy z półki w księgarni czy bibliotece i kusiła, żeby się z nią ponownie zmierzyć.
Latem 2013 roku postanowiłam podjąć jej wyzwanie.
Niestety przeżyłam gorzkie rozczarowanie. Nie, nie samą książką. Opowieść w niej zawarta przecież się nie zmieniła. Nadal niesie ze sobą pewne przesłanie i na pewno potrafi wzbudzić wiele uczuć.
Po prostu odczułam ciężkość bagażu doświadczeń, których mi przybyło przez te prawie dziesięć lat. Chciało mi się płakać, ale nie tak jak kiedyś z powodu opowiedzianej w niej historii tylko z powodu tego, że nie potrafiła ona wzbudzić we mnie już takich emocji jak wtedy.

Nie wiem jak ocenić "Dziewczynę z pomarańczami", bo gdybym miała ją oceniać tylko przez pryzmat zeszłorocznej lektury, pewnie wystawiłabym ocenę dość słabą. Pamiętam jednak o wrażeniu jakie na mnie wywarła kiedy czytałam ją po raz pierwszy i dlatego daję jej kompromisowe 6/10.
Mimo wszystko ją polecam, moim zdaniem w przypadku książek tego typu ocena każdego czytelnika jest bardzo subiektywna i trzeba się samemu przekonać, jakie emocje może w nas wzbudzić.

× 1 | link |
@BagatElka
2019-11-13
7 /10
Przeczytane

Czytałam dawno temu i gdy za jakiś czas chciałam znowu wypożyczyć to okazało się ,że książka została zaczytana na proch.
Szukałam,czekałam i dostałam do zaopiekowania na chwilę od dobrej koleżanki,która tak jak i ja kocha czytać.
Ta niepozorna książeczka,cienka jak naleśnik zawiera piękno ukryte pośród prostych słów.
Za jakiś czas zaproszę znów dziewczynę i jej świat do siebie aby mnie ogrzali i napełnili dobrem,światłem i nadzieją.

× 1 | link |
@bunia
@bunia
2010-04-06
3 /10
Przeczytane Strata czasu na...

Książkę podzieliłabym na dwie części: pierwsza to poszukiwania dziewczyny z pomarańczami, druga - filozoficzne dumania, nie przynoszące odpowiedzi na żadne pytania, które autor mozolnie wałkuje co kilka stron. Historia nudna, banalna, nie ma w niej nic odkrywczego i zaskakującego a tym bardziej wzruszającego. Dziwię się, że przypadła do gustu tylu osobom, dla mnie - poniżej oczekiwań.

× 1 | link |
@thepositives
@thepositives
2011-06-13
5 /10
Przeczytane

Szczerze mówiąc to nie wiem czym się tu podniecać.... trzy czwarte książki były dla mnie swojego rodzaju męczarnią, miejscami interesującą, ale do pewnego stopnia przewidywalną... Końcówka najbardziej mnie zaciekawiła. W ogóle książka jest wielce intrygująca, ale mnie- mimo szczerych chęci- nie porwała. Mimo to porusza problemy i tematy godne uwagi i przemyślenia :)

× 1 | link |
@tygrysek3
@tygrysek3
2010-01-23
10 /10
Przeczytane

Książka była cudowna, czytałam ją w wakacje i nadal nie mogę zapomnieć. Pełna głębokich przemyśleń, ale trochę mnie nudziło ciągle powtarzanie tego jednego, wiadomego pytania :/ Ale jestem dumna, bo dużo o nim myślałam i podjęłam próby odpowiedzi ;D Chętnie przeczytam jeszcze raz.

× 1 | link |
@sonne444
@sonne444
2011-06-05
10 /10
Przeczytane Do serca

Czytałam ją z wypiekami na twarzy. Jednak z tych, po przeczytaniu których musi minąć trochę czasu, zanim dojdzie się do siebie. Teraz wciskam ją każdemu, to znajdzie się w pobliżu mojej biblioteczki - i podoba się większej większości ;-) Osobiście - serdecznie polecam!

× 1 | link |
@Melinaa
@Melinaa
2011-12-28
Przeczytane

Początek nawet trochę banalny: list z opisaną historią miłosną. Nie zwróciłam uwagi, kiedy zamieniła się w pełną przemyśleń opowieść pozwalającą zrozumieć sens własnego istnienia. Myślę, że wielokrotnie jeszcze będę dziękować babci Georga za znalezienie tego listu.

× 1 | link |
@mag85
2020-08-24
7 /10
Przeczytane

Powrót do tej książki po 7 latach okazał się dla mnie niespodzianką. Wniosek: do niektórych opowieści musimy dorosnąć by zrozumieć... Książka napisana z punktu widzenia młodej osoby dotykającą tak poważnego tematu jakim jest sens życia.

× 1 | link |
@melomanka
@melomanka
2010-01-29
Przeczytane

Bardzo mi się podobała. Niedługa, interesująca, miejscami może nawet odrobinę wzruszająca, a po przeczytaniu szukamy odpowiedzi na zadane w tekście pytania na podstawie własnego życia i doświadczeń. Piękna historia miłości. Serdecznie polecam :)

× 1 | link |
@psychiczna
@psychiczna
2016-07-12
Przeczytane Szczególnie polecam

Wiele lat temu chciałam ją przeczytać i w końcu udało mi się po nią sięgnąć! Piękna historia w ciekawy sposób opowiedziana. Książka skłania do refleksji, za co wielkie brawa dla autora. Zdecydowanie polecam każdemu!

× 1 | link |
RU
@ruda89
2010-09-07
10 /10

Książka nieziemska. Czytam co rok w wakacje i za każdym razem odkrywam ukryte przekazy. Bardzo żałuję, że nie znajduje się w mojej domowej bibliotece. Jeśli ktoś wiem gdzie jej dostępna bardzo proszę o kontakt.

× 1 | link |
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

Marzenie o czymś nieprawdopodobnym ma swoją nazwę. Nazywamy je nadzieją.
Co byś wybrał, gdybyś miał taką szansę? Zdecydowałbyś się żyć na ziemi przez krótką chwilę, aby po kilkudziesięciu krótkich latach zostać wyrwanym z tego świata i nigdy już tu nie powrócić? Czy też byś z tego zrezygnował? Takie bowiem są reguły. Jeśli wybierasz życie, wybierasz także śmierć
Wyobraź sobie, że stoisz u progu tej wielkiej baśni, wiele miliardów lat temu, kiedy wszystko powstało - pisze. - Możesz zdecydować, czy kiedyś urodzisz się i będziesz żyć na tej planecie. Nie wiesz, kiedy by to miało być ani też jak długo będziesz mógł tu pozostać. Wiesz, że jeśli zdecydujesz się przyjść kiedyś na ten świat, gdy nadejdzie na to pora, będziesz musiał rozstać się kiedyś z nim i wszystko opuścić. Co byś wybrał, Georg, jeśli istniałaby jakaś wyższa moc, która pozwoliłaby Ci na taki wybór?
Ubrana jest w czarny płaszcz, a włosy ma zebrane na karku i spięte potężną klamrą, która wygląda na srebrną, tak, na zrobioną z najczystszego baśniowego srebra. Może spinkę wykuło tych samych siedmiu krasnoludków, którzy kiedyś uratowali życie Królewnie Śnieżce?
Uświadomiłem sobie, że świat to piękne miejsce. Znów ogarnęła mnie euforia związana ze wszystkim, co mnie otacza. Kimże bowiem jesteśmy my, którzy tu żyjemy? Każdy człowiek na tym placu był niczym żywy kufer skarbów, pełen myśli, wspomnień, marzeń i tęsknot.
Dodaj cytat
© 2007 - 2023 nakanapie.pl