Dziewiętnastoletni marynarz

Małgorzata Karolina Piekarska, Zbigniew Piekarski
8.8 /10
Ocena 8.8 na 10 możliwych
Na podstawie 5 ocen kanapowiczów
Dziewiętnastoletni marynarz
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.8 /10
Ocena 8.8 na 10 możliwych
Na podstawie 5 ocen kanapowiczów

Opis

To specyficzna pozycja na rynku literatury faktu.
To dwie jakby przeplatające się ze sobą opowieści. Pierwszą stanowią szkolne i morskie przeżycia ucznia Szkoły Morskiej w Tczewie opisane w jego listach do rodziców. Drugą opowieści jego stryjecznej wnuczki o tropieniu losów ich autora. Obie opowieści to materiał na niejeden film. Zarówno dokumentalny jak i fabularny, bo prawdziwe historie pisze przecież życie.
Szkoła Morska w Tczewie, której tradycji spadkobiercą jest Szkoła Morska w Gdyni to swoistego rodzaju miejsce. Historia polskiej marynarki określiła je mianem kolebki nawigatorów. Wiele książek poświęcił jej Karol Olgierd Borhardt, którego najsłynniejsza książka „Znaczy kapitan” była wznawiana kilkanaście razy. W czasach gdy Szkoła Morska mieściła się w Tczewie jej uczniowie wypływając w rejsy stawali się ambasadorami Polski w obcych krajach. Przywozili tam zalążek polskiej kultury. Dawali na statku koncerty, o których szeroko rozpisywała się światowa prasa. To jak w latach dwudziestych odbierany był polski marynarz można wyczytać z kart tej książki.
Zbigniew Piekarski- autor listów- to chłopak wesoły, dowcipny i bardzo wrażliwy. Jego listy, w których opisuje codzienne życie w szkole, podróże na Lwowie. Czyta się jednym tchem. Także dlatego, że nie brak w nich opisywanych postaci znanych z książek Borhardta. Całość wzbogacona została fragmentami jego drobnej twórczości literackiej pokazującej właśnie te cechy charakteru.
Małgorzata Karolina Piekarska – stryjeczna wnuczka Zbigniewa odkryła też przed czytelnikami, oraz przed sama sobą, tragiczną historię jego śmierci. Czy śmierć kolejnych członków jej rodziny to jakaś klątwa? Czy ciąży również nad nią? A może publikując te informacje zdejmie z siebie jej ciężar?
Data wydania: 2005
ISBN: 978-83-89929-45-7, 9788389929457
Wydawnictwo: FINNA
Kategoria: Literatura faktu
Stron: 152
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Małgorzata Karolina Piekarska Małgorzata Karolina Piekarska
Urodzona 24 lipca 1967 roku w Polsce (Warszawa)
Polska pisarka, dziennikarka prasowa i telewizyjna. Córka dziennikarza i varsavianisty Macieja Piekarskiego. Zadebiutowała w 1986 roku na łamach miesięcznika społeczno-literackiego "Okolice" czterema opowiadaniami. Od 1996 roku współpracuje z TVP, g...

Pozostałe książki:

Wzrockowisko Klasa pani Czajki Tropiciele Dzika Loteria - CD
Wszystkie książki Małgorzata Karolina Piekarska

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe


Ogłoszenia

{}
Dodaj ogłoszenie
za darmo!
Używane książki mają duszę. Zamiast kupować w sklepie, zajrzyj na naszą stronę z ogłoszeniami. Książkowe zero-waste? Kupuj używane, sprzedawaj niechciane.

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Listy pewnego marynarza

{} WYBÓR REDAKCJI
20.04.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Obserwuję publikacje wydawnictwa Nautica od jakiegoś czasu. Do tej pory nie zdążyłam sięgnąć po żadną z nich, ale z każdym kolejnym tytułem, mój podziw nad doborem książek o tematyce morskiej rósł. Myślę, że takiego wydawnictwa brakowało na polskim rynku i cieszę się, że ta luka została wypełniona. Książki wydawane przez Nauticę wyróżniają się spo... {} Recenzja książki Dziewiętnastoletni marynarz

@bookovsky2020@bookovsky2020 {}× 11

Czy ktoś jeszcze pisze listy? Historia Zbyszka Piekarskiego

19.04.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Czy ktoś jeszcze pisze listy? Oczywiście takie tradycyjne. Kartka papieru i koperta, najlepiej z papeterii, Nadawca - adresat via poczta? Zapewne w tradycyjnej formie wiele osób już tego nierobi. W dobie smsów, e-maili odeszliśmy zapewne bezpowrotnie od tej, jakże przepięknej formy i gatunku piśmiennictwa. Listy to sztuka, która ma swoją nazwę. Je... {} Recenzja książki Dziewiętnastoletni marynarz

Moja opinia o książce

Opinie

@przyrodazksiazka
2021-04-11
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

,, Bardzo mi jest niemiło, że Mamusia przyśle mi tyle pieniędzy, może to naruszy Maminy budżet?"

Zbyszek był fantastycznym chłopakiem. Miał naprawdę wielkie i szczere serce. Może nawet zbyt kruche, by móc przetrwać, gdy w grę wchodziły jego własne uczucia. Pisał listy do swoich rodziców w których opisywał swoje przeżycia i spostrzeżenia. Za każdym razem zwracał się do swoich rodziców z szacunkiem i godnością. Był pilnym uczniem i w listach prosił jedynie o najpotrzebniejsze rzeczy. W szkole marynarskiej do której chodził panował nieznośny rygor, który starał się przestrzegać. W listach wyrażał tęsknotę za domem i rodziną.

,, Niech mi Mamusia napisze, jak zdrowie Babci Stasi i Babci Kazi? Jak mamine zdrowie? Babusia mi napisała, że mama wzięła za dużo lekcji i musi od rana do wieczora prowadzić. Czy Mamusia ma dosyć pieniędzy? Czy się Mama dobrze odżywia? Niech mi Mamusia wszystko napisze. Tak chciałbym Mamusię i obie babcie zobaczyć zdrowe na święta".

Książka choć liczy niewiele stron, zawiera więcej uczuć aniżeli dziesięć innych razem wziętych. Historia Zbyszka bardzo mnie poruszyła. Zdecydowanie polubiłam go bardziej niż ludzi, których znam od zawsze. Pisywał listy przepełnione tęsknotą i szczerością. Czasem miewał pod górkę, jednak nie przejmował się tym, gdyż rozumiał, że na wszystko trzeba sobie zapracować.
Autorka, zresztą osoba z jego rodziny, zebrała wszystkie listy swojego stryjecznego dziadka i domowe fotografie, tworząc przepiękn...

{}× 2 | link |
@bookovsky2020
2021-04-20
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane Klub Recenzenta
@biegajacy_bibliotekarz
2021-04-19
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane Podróżnicze
MK
2010-09-05
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
@mrbiggles
2010-09-04
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Chcę przeczytać

Co czytać po książce “Dziewiętnastoletni marynarz”- Małgorzata Karolina Piekarska

Operacja aksamit
Operacja aksamit Krzysztof Koziołek
{}7.8/10
Na terenie opuszczonej fabryki w Nowej Soli policja znajduje...
Bez powrotu. Życie i śmierć na K2
Bez powrotu. Życie i śmierć... Graham Bowley
{}6.7/10
Pierwsi na szczyt weszli Włosi. Było to 4 sierpnia 1954 roku...
Droga do Justyny Kowalczyk. Historia biegów narciarskich
Droga do Justyny Kowalczyk.... Daniel Ludwiński
{}8/10
Panie trenerze, jeżeli tak ciężko trzeba trenować, żeby być ...
Groza wokół K2
Groza wokół K2 Anna Czerwińska
{}8/10
Przejmujący opis najtragiczniejszego sezonu pod K2 w 1986 r...
Rozmowy o Evereście
Rozmowy o Evereście Jacek Żakowski, Leszek Cichy, Krzysztof Wielicki
{}9.7/10
Dziennikarze nazywają go "dachem świata", geografowie - Czom...

Cytaty z książki

O nie! Książka Dziewiętnastoletni marynarz. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc Polityka prywatności Regulamin
© 2021 nakanapie.pl
Zrobione z {} na Pradze Południe