Efekt Lolity. Wizerunek nastolatek we współczesnych mediach

Durham M.Gigi
7.5 /10
Ocena 7.5 na 10 możliwych
Na podstawie 6 ocen kanapowiczów
Efekt Lolity. Wizerunek nastolatek we współczesnych mediach
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.5 /10
Ocena 7.5 na 10 możliwych
Na podstawie 6 ocen kanapowiczów

Opis

Popkultura i atakująca zewsząd reklama wpajają młodym dziewczynom i chłopcom pięć fałszywych mitów dotyczących seksu i seksualności:
Dziewczyny nie wybierają sobie chłopców, to chłopcy wybierają dziewczyny – ale tylko te, które są sexy;
Istnieje tylko jeden obowiązujący model „bycia sexy”;
Dziewczyny muszą się starać osiągnąć ten ideał;
Im młodsza dziewczyna, tym bardziej seksowna;
Przemoc w seksie jest „hot”.

Owe 5 mitów składa się na efekt Lolity. Tak autorka nazywa zespół zjawisk w mediach, który podkopuje u dziewczyn pewność siebie, usprawiedliwia uprzedmiotowienie kobiet i po cichu prowadzi do przestępczych zachowań na sferze seksualnej. W „Efekcie Lolity” dr M. Gigi Durham proponuje nowe podejście i konkretne rady, które dadzą dziewczynom siłę i pewność siebie, potrzebne, by podejmować odpowiedzialne decyzje na polu własnej seksualności.

"Efekt Lolity” to lektura obowiązkowa dla wszystkich rodziców i potężne narzędzie w rękach tych, którzy chcą przeciwstawić się wykorzystywaniu i uprzedmiotowieniu najsłabszych istot w społeczeństwie.

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Efekt Lolity. Wizerunek nastolatek we współczesnych mediach nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

EF
2021-04-27
3 /10
Przeczytane

Porusza ważny i istotny temat jakim jest seksualizacja przez media. O takiej tematyce książka nie powinna rozczarowywać, a właśnie to robi. A dlaczego tak myślę? O tym za chwilę.

Tytuł sugeruję, że będzie mowa o dziewczynach w przedziale wieku 11-14 lat. Okazuję się, że jest zupełnie inaczej. Spoko. Media seksualizują zarówno dzieci i jak młodzież. Problem, w tym że brakuje wyraźnej granicy w niektórych przypadkach czy ma na myśli dziewczynki czy dziewczyny. A to tak nie powinno wyglądać w tego typu publikacjach, że muszę się zastanawiać co autorka ma na myśli.
Autorka piszę, że błędem jest zwalanie całej winy na media, a także skupianiu na negatywnej roli mediów. A o czym pisze w dalszej części książki przeczy temu.
To że w drzwiach podczas obchodów Halloween pojawiła się u niej dziewczynka ubrana : (...) w top bez ramiączek, prześwitującą spódniczkę, buty na platformach i z błyszczącym cieniem na powiekach" to była decyzja jej matki. Można się zastanawiać, dlaczego w tak niestosowny strój ubrała dziewczynkę... tak, media mogły mieć pośredni wpływ, ale odpowiedzialność leży po stronie rodzica.
W przypadku nastolatek jest podobnie. Rodzic może nie zgodzić na ubiór taki jaki nastolatka miała ochotę. Po prostu nie zapłaci za krótką mini spódniczkę. Pamiętam jak byłam z mamą na zakupach na poszukiwaniu butów do sukienki na bal gimnazjalny. Chciałam tak jak inne koleżanki buty na wyższym obcasie. Moja mama się nie zgodziła na to. W końcu znalazłyśmy komp...

| link |
@agacia
2010-09-02
8 /10
Niedoczytane

Książka przeznaczona głównie dla rodziców, którzy mają dorastające dzieci. Dorastające mam na myśli takie powyżej 6 lat... kiedy to szkoła ale przede wszystkim media odgrywają niestety główna rolę w kreowaniu pokolenia. Książka zawiera wiele różnych przykładów wpływu mediów na rozwój dorastających dzieci, wiele analiz przeprowadzonych badań i ankiet. Książka może niejednego rodzica zaciekawić. Sądzę, że nie jest to książka dla nastolatek, bo po prostu jest momentami za bardzo mądrym językiem napisana i może przeciętnego nastolatka znudzić. Ja osobiście przeczytałam tylko połowę tej książki i mi wystarczy :-) Uważam, że książka jest dobra, ale tak jak wspomniałam na początku, dla rodziców, którzy mają dorastające dzieci.

| link |
@Figunia31
2011-03-23
10 /10
Przeczytane Polecam

Genialne studium wpływu kultury popularnej na wizerunek młodych dziewcząt w oczach społeczeństwa i ich samych. Obowiązkowa lektura dla wszystkich, którzy mają córki!

| link |
@MargaritaCzyta
2021-02-07
10 /10
Przeczytane
@Babi
2019-11-18
6 /10
Przeczytane 2017
@agagag
2012-06-20
8 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Efekt Lolity. Wizerunek nastolatek we współczesnych mediach. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl